تاریخ 1397/10/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
استاندار سمنان با اشاره به صادرات 35 ميليون دلاري در بخش کشاورزي خواستار شد؛
تقويت زير ساخت ها براي توسعه صادرات محصولات کشاورزي استان

سرويس خبر

استاندار سمنان استفاده مناسب از منابع آبي موجود در بخش کشاورزي اين استان را خواستار شد و گفت بايد از منابع آبي موجود در استان سمنان براي بخش کشاورزي استفاده بهينه شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان عليرضا آشناگر در ديدار با رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان و ديگر مديران دستگاه‌هاي تابعه وزارت جهاد کشاورزي در اين استان و نيز معاونان سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان اظهار داشت: امروز لازم است تا با افزايش بهره‌وري به معيشت و توان اقتصادي بهره‌برداران بخش کشاورزي استان سمنان کمک کرده و با ارائه آموزش‌هاي لازم براي بهبود وضعيت بهره‌وري از منابع آبي موجود تلاش کنيم. وي با بيان اينکه از 28 دشت موجود در استان سمنان 15 درصد از نظر برداشت آبي ممنوعه و 13 دشت نيز فاقد ظرفيت بهره‌برداري منابع آبي است، خاطرنشان کرد بنابراين مي‌توان گفت استان سمنان از اين منابع آبي محروم است.

استاندار سمنان با اشاره به کسري 150 ميليون مترمکعبي مخزن آب‌هاي زيرزميني در استان سمنان خشکسالي‌هاي متعدد و کمبود بارش را از جمله مشکلات اين استان در تامين آب براي مصارف بخش‌هاي مختلف عنوان و خاطرنشان کرد: بارش سالانه 100 تا 120 ميلي‌متري به اندازه‌اي نيست که بتوان از آن براي توسعه بخش کشاورزي بهره برد.

آشناگر استفاده از آب در فصول پر بارش سال براي بخش کشاورزي را مورد تاکيد قرار داد و با تجليل از اقدامات سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان در اين زمينه يادآور شد: بايد کشت محصولات پر‌آب‌بر به کشت‌هاي پاييزه و زمستانه تبديل شود. وي توجه به اجراي الگوي کشت را به عنوان يکي از مهمترين اولويت‌هاي استان سمنان در بخش کشاورزي نامبرده با اشاره به اينکه استان سمنان خاستگاه کشت پسته در کشور محسوب مي‌شود، افزايش سطح زيرکشت اين محصول استراتژيک و با ارزش افزوده بالا را خواستار شد.

استاندار سمنان با تاکيد بر لزوم توسعه کشت‌هاي گلخانه‌اي در اين استان به عنوان ديگر سياست مهم دولت براي مديريت مصرف آب در بخش کشاورزي بر ضرورت خروج محصولات کشاورزي پر‌آب‌بر از الگوي کشت اين استان تأکيد کرد.

آشناگر با اشاره به صادرات 35 ميليون دلاري استان سمنان در بخش کشاورزي تلاش سازمان جهاد کشاورزي اين استان را ارزشمند توصيف کرد و با اشاره به اينکه زيرساخت‌هاي خوبي براي توسعه صادرات محصولات کشاورزي استان سمنان در حال فراهم شدن است، بيان کرد: فرودگاه بين‌المللي شاهرود مي‌تواند به توسعه صادرات محصولات کشاورزي استان سمنان کمک کند.

احياي باغات اطراف شهر سمنان، استفاده از پساب شهر سمنان براي مصرف در بخش کشاورزي، توسعه آبخيزداري و آبخوانداري و نيز همکاري سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان براي واگذاري اراضي فاقد ظرفيت کشاورزي اين استان در راستاي اقدامات توسعه‌اي در استان سمنان از ديگر موارد مطرح شده از سوي استاندار سمنان بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان