تاریخ 1397/10/04 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان:
کمبود آب مهم‌ترين معضل استان محسوب مي‌شود

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه کمبود آب مهم‌ترين معضل استان محسوب مي‌شود، گفت: سالانه يک متر از سطح آب‌هاي زيرزميني بسطام کاهش پيدا مي‌کند.

احمد دزيانيان، با بيان اينکه بخش کشاورزي و بهره‌برداران آن مظلوم‌ترين قشر جامعه هستند که در شرايط تحريم توانستند موارد غذايي موردنياز کشور را تامين کنند، ابراز داشت: 17 درصد سهم اشتغال استان سمنان به بخش کشاورزي مربوط مي‌شود که عليرغم اين تفاسير ارزش‌افزوده آن بين 17 الي 20 درصد و ارزش‌افزوده اقتصادي محصولات کشاورزي استان 46 هزار و 309 ميليارد ريال است.

وي کمبود آب را مهم‌ترين معضل استان سمنان برشمرد و با يادآوري اينکه ميزان بارندگي در استان 120 ميلي‌متر و نصف ميانگين کشوري است، اضافه کرد: همچنين ميزان تبخير آب دو هزار و 200 ميلي‌متر گزارش مي‌شود که اين مهم نيز دو برابر متوسط کشوري است که بايد گفت در واقع تحت چنين شرايط سختي کشاورزي انجام مي‌دهيم.

رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه 87 درصد آب توليدي استان را کشاورزي مصرف مي‌کند، ابراز داشت: ميزان آب موجود در استان 941 ميليون مترمکعب است و با کاهش 150 ميليون مترمکعبي مواجه هستيم که با توجه به کاهش نزولات جوي و حجم برداشت در بسطام سالانه يک متر و در ده‌نمک سالانه 5/1 متر سطح آب‌هاي زيرزميني کاهش پيدا مي‌کند.

دزيانيان در ادامه تصريح کرد: با توجه به زيرساخت‌هاي بخش کشاورزي، تغيير اقليم، کمبود آب، شوري خاک و سرمازدگي، تحقيقات گسترده‌اي در 11 دشت استان صورت گرفت که در هر منطقه با توجه به شرايط جغرافيايي و اجتماعي چه محصولي کاشته شود که از نظر مزيت اقتصادي بتواند کشاورز را حمايت کند.

وي اضافه کرد: سطح زير کشت استان سمنان 14 هزار هکتار و ميزان توليد فعلي يک‌ميليون و 184 هزار تن است که در واقع با توجه به کاهش 129 هزار هکتاري سطح زير کشت معادل 12 درصد شاهد افزايش محصولات کشاورزي هستيم که طبق برنامه رسيدن به توليد يک‌ميليون و 500 هزار تني در سطح استان دنبال مي‌شود.

رئيس مرکز تحقيقات کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه کاهش مصرف آب و اصلاح الگوي کشت نيازمند الزامات خاص است، ابراز داشت: مسئولان کشاورزي را در کلام حمايت مي‌کنند اما در عمل هيچ اقدام عملياتي در اين خصوص صورت نمي‌گيرد که انتظار مي‌رود براي اجراي الگوي کشت مديران و برنامه‌ريزان آموزش بهره‌برداران را در اولويت قرار دهند.

دزيانيان در ادامه تصريح کرد: در استان سمنان حدود 43 هزار بهره‌بردار وجود دارد که شرق استان قطب کشاورزي و زندگي اغلب مردم وابسته به همين بخش است. لذا اين مهم مي‌طلبد که حمايت بيشتري در اين حوزه صورت گيرد.

وي با بيان اينکه طرح اصلاح الگوي کشت در پسته و انگور پيگيري مي‌شود، اضافه کرد: بحث الگوي کشت در قالب توسعه گلخانه‌ها به‌ويژه در هيدروپونيک و گياهان دارويي که مزيت اقتصادي خوبي دارند، در دستور کار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان