تاریخ 1397/10/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس:
آمار واقعي اشتغال در شاهرود اعلام شود

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس با بيان اينکه قانون کسي که حتي يک ساعت در هفته کار مي‌کند را شاغل حساب مي‌کند، گفت: مسئولان آمار اشتغال واقعي شاهرود را اعلام کنند.سيد‌حسن حسيني شاهرودي در دهمين جلسه سال ‌جاري کارگروه اشتغال استان با بيان اينکه افرادي داريم شبانه‌روز کار مي‌کنند نمي‌توانند زندگي را بچرخانند چه طور يک نفر با دو ساعت کار در هفته، از سوي دولتي‌ها شاغل محسوب مي‌شود، تأکيد کرد: دولت هر کس که دو ساعت در هفته کار مي‌کند را نيز شاغل محسوب مي‌کند پس مي‌توان گفت عدد واقعي بيکاري در شهري مانند شاهرود بيش از اين آمار ارائه ‌شده است.

وي با بيان اينکه آمار واقعي اشتغال و بيکاري در شاهرود اعلام نمي‌شود، ابراز کرد: امروز متأسفانه در يک دور تسلسل باطل در حوزه اشتغال گير کرديم، افزود: مسئولان و مردم اين احساس را دارند که متولي اشتغال هستند اما کسي از خودش نمي‌پرسد که شايد مشکل از خود دولت باشد که خودش را متولي همه حوزه‌ها مي‌داند؟

عضو خانه ملت گفت: دولت روزبه‌روز به‌جاي کوچک‌تر شدن بزرگ مي‌شوند تا جايي که ديگر خود را متصدي تمام امور مي‌بيند اين در حالي است که دغدغه جدي ما در بودجه 98 است و جايي که دقيقاً دو هفته بودجه به تأخير افتاد تا آن را با کار فراوان کارشناسي به 407 هزار ميليارد تومان برسانند. لذا شايد دليل مشکلات آن است که احساس مي‌شود دولت همه‌کاره است؟

حسيني شاهرودي با بيان اينکه در يک روستاي هدف گردشگري به نام قلعه‌بالا، فردي از راه خانه‌اش و بوم‌گردي که راه‌اندازي کرده درآمد کسب مي‌کند و به دنبال آن، بنياد مسکن و مردم، بافت روستا را حفظ کرده‌اند تا سبب جذب گردشگر شود و لذا اين اقدام سبب شده تا اشتغال خوبي در آن ناحيه به وجود آيد حال سؤال اينجا است که چه کسي اين اشتغال را ايجاد کرده است؟ آيا دولت به فکر بوده تا روستاي قلعه بالاي بيارجمند امروز در اين نقطه‌اي است، باشد؟

وي با اظهار اينکه موانع زيادي پيش‌رو داريم، گفت: دو سال است که مطالعات گردشگري شاهرود آغاز شده و حتي کميته برنامه‌ريزي براي آن‌هم تشکيل ‌شده است اما خروجي آن صفر بوده و ما به دولتمردان استان سمنان اعلام مي‌کنيم که اگر حداقل کارها را انجام نمي‌دهند آن را واگذار کنند تا مردم سريع‌تر آن را به اتمام برسانند.نماينده شاهرود و ميامي در مجلس همچنين گفت: هنوز بعد از يک سال از کميته‌هاي مختلف نتيجه‌اي خارج نشده است تا بتوانيم در حضور رئيس‌جمهور طرح‌ها و پروژه‌ها را اعلام و بر روي آنها صحبت کنيم! امروز در استان سمنان مشکل پول، سرمايه و قانون نداريم بلکه دولت خودش اعلام مي‌کند که در اجراي قانون بيش از 25 درصد موفق نبوده است.

حسيني شاهرودي با بيان اينکه هيچ‌کس در استان سمنان نيست توليد را برعهده بگيرد. لذا کشاورز ما امروز نمي‌تواند بازار عمان و کشورهاي ديگر منطقه را رصد کند، افزود: به‌عنوان ‌مثال دو سال است در شاهرود معطل ارائه زمين گمرک براي ساخت‌وساز هستيم اما هنوز مراحل اداري آن صورت نگرفته است، ما بارها اعلام کرده‌ايم که بايد بخشي از وظايف ادارات کل به شهرستان‌ها تفويض شود.

وي افزود: امروز شاهديم که کميته‌هاي چندگانه ذيل کارگروه‌هاي تخصصي، به شکل فراوان تشکيل‌ شده‌اند اما بايد مديران کل به شهرستان‌ها بيايند و در اين کميته‌ها کارها را تسريع کنند.

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس با انتقاد از برخي دولتمردان در استان سمنان، تأکيد کرد: ما در شاهرود متأسفانه افزايش اشتغال را نداشته‌ايم اما از سوي ديگر متقاضي بيمه بيکاري افزايش داشته است، 656 نفر در مهرماه به تعداد متقاضيان بيمه بيکاري شهرستان افزوده ‌شده‌اند.

حسيني شاهرودي با بيان اينکه برخي مديران کل سفرهاي بسياري کرده‌اند اما برخي ديگر با سال‌هاي سال سابقه هنوز بيارجمند شاهرود را به چشم نديده‌اند، تاکيد کرد: ما نبايد بدانيم اعتباراتي که به استان سمنان مي‌آيد چقدر در شاهرود و بخش‌هاي ديگر اشتغال ايجاد کرده است؟ ملاک اشتغال مديران کل چيست؟ افزايش اشتغال متاسفانه وجود نداشته است هرچند اقداماتي نيز صورت گرفته است، براي مثال بهترين کاري که کرده‌ايم در مشاغل خانگي و کوچک بوده است که طي آن فرد تسهيلات را گرفته و به دنبال تجهيزات اشتغال مي‌رود اما آيا همه ارگان‌ها نيز اينگونه هستند؟ لذا بايد گفت با کار جزيره‌اي و عدم پيوستگي موفق به توسعه نخواهيم شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان