تاریخ 1397/10/03 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس ميراث فرهنگي شاهرود:
ثبت جهاني جنگل ابر در دست پيگيري است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس ميراث فرهنگي شاهرود با بيان اينکه 60 بناي تاريخي اين شهرستان نيازمند بازسازي و مرمت است، گفت: پيشنهاد تملک شش‌خانه تاريخي به شهرداري داده‌ شده است.

حميد‌رضا حسني با بيان اينکه پيشنهاد تملک شش ‌خانه تاريخي شاهرود به شهرداري و شوراي شهر داده شد تا با مشارکت ميراث فرهنگي مرمت شوند، ابراز داشت: 60 بناي تاريخي شاهرود نيازمند مرمت و بازسازي است که قطعا اعتبارات کم پاسخگوي اين حجم بنا نخواهد بود بنابراين براي مرمت اين خانه‌ها مي‌بايست بخشي از آنها به بخش خصوصي واگذار شود.

وي اضافه کرد: خانه‌هاي تاريخي از دوره‌هاي مختلف در شاهرود وجود دارد اما بسياري از مالکان اين بناها حاضر به فروش يا واگذاري ملک خود نيستند. لذا با توجه به اينکه رويکرد ميراث فرهنگي حفظ بناهاي با قدمت تاريخي است مالکان مي‌توانند به صورت مشارکتي نسبت به حفظ بنا و ثبت آن در فهرست آثار ملي اقدام کنند تا اين خانه‌ها مرمت شوند.

رئيس ميراث فرهنگي شاهرود با بيان اينکه ميراث فرهنگي تنها مالکيت معنوي در بناهاي تاريخي دارد، ابراز داشت: اين افتخار ما خواهد بود که بتوانيم خانه‌هاي تاريخي بيشتري را به جمع خانه‌هاي عطاردي، يغمايي‌ها و امير اعظم اضافه کنيم. لذا انتظار مي‌رود مالکان بناهاي قديمي داراي ارزش ضمن همراهي با سازمان در ثبت بناها بتوانند از کمک ميراث فرهنگي براي مرمت بنا استفاده کنند.

حسني در ادامه تصريح کرد: با اعتبارات اندک سنگ فرش و بام بازار، خانه يغمايي‌ها، آجر فرش مسجد آقا، تکيه برنجي و موزه شاهرود انجام شد همچنين مرمت برج و باروي بسطام توسط گروه حرفه‌اي در حال انجام است.

وي اضافه کرد: در محدوده کمربندي شاهرود محوطه تاريخي به نام «عمادالدين دو تمدني وجود دارد که قدمت آن به هفت هزار سال قبل باز‌مي‌گردد که در اين بين گروه کاوشگر باستان‌شناسي در منطقه حضور دارند و کار آنها به‌تازگي پايان‌ يافته است و اميدواريم به‌زودي شاهد ارائه مقالات تازه و به‌روز از زندگي توسط اين گروه از کاوشگران باشيم.

رئيس ميراث فرهنگي شاهرود با بيان اينکه مرمت 500 متر از راه‌آب قديم شاهرود متعلق به دوره قاجار به انجام رسيده است، ابراز داشت: يکي از فنون انتقال آب قديم راه‌آب موجود در دامنه کوه شاهرود وجود دارد که آب از محل سرچشمه تا بيدآباد براي آبياري باغات و زمين‌ها هدايت مي‌کرد و اين راه‌آب در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

حسني در ادامه تصريح کرد: اين اثر تاريخي به عرض 1.5 تا 2.5 متر در دامنه و شيب تند کوه ساخته ‌شده است که مرمت آن در دستور کار است و مي‌تواند به جاذبه گردشگري براي شهر تبديل شود.

وي با بيان اينکه در شاهرود 60 بنا، 70 محوطه تاريخي، 134 اثر تاريخي، 11 اثر معنوي مراسم آييني خاص و يک اثر طبيعي ثبت ملي شده است، اضافه کرد: تپه گرمابه خوريان و چنار سوخته براي ثبت ملي و ثبت جهاني جنگل ابر در دست پيگيري است.

حسني با بيان اينکه فروشگاه دائم صنايع‌دستي شاهرود نزديک 80 درصد پيشرفت فيزيکي دارد، تصريح کرد: اگر اعتبارات لازم براي تکميل ساخت اين مجموعه به صورت کامل تخصيص پيدا کند اميد مي‌رود دهه فجر امسال اولين فروشگاه صنايع‌دستي شاهرود افتتاح شود.

وي اضافه کرد: با رايزني شوراي شهر و شهرداري و اخذ مجوز لازم بازارچه صنايع‌دستي به صورت کارگاهي دائمي و ورکشاپ در فضاي کمربندي راه‌اندازي و بانوان هدايت آن را عهده‌دار شوند که اين مجموعه در برنامه‌هاي گردشگري شهر قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان