تاریخ 1397/09/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آقايان، اين مشکل را با VAR حل کنيد
عملکرد داوران در ليگ برتر ديگر تقريبا صداي همه تيم‌ها را درآورده است

سرويس ورزشي:

کليدواژه اتفاقات فوتبال ايران طي همين چند هفته گذشته، چيزي جز داور و اشتباهات داوري نبوده است. فرقي نمي‌کند عليرضا فغاني با آن سابقه درخشان بين المللي لب به سوت ببرد يا داوراني جوان و کم تجربه به قضاوت يک بازي انتخاب شوند.

به نظر مي‌آيد که قضاوت در ليگ ايران با اشتباهات گوناگون آميخته شده و هيچکس هم قرار نيست از عملکرد يک داور در پايان مسابقه راضي باشد.جداي از اينکه در اين دعواها و اعتراضات کدام تيم حق دارد و چه کسي ضرر کرده يا سود برده، اين حجم از اعتراض و شکايت از تصميمات تيم داوري واقعا بي‌سابقه است.

فقط اعتراض‌ها!

بياييد از ابتداي فصل مسئله داوري را پي بگيريم. بدون ترديد در اين نيم فصل هيچ تيمي به اندازه نساجي با جواد نکونام از داوري ضربه نخورده است. او که فقط 16 امتياز در نيم فصل اول دارد اگر امتيازاتش در بازي‌ها به خاطر اشتباهات فاحش داوري در بازي‌هاي اين تيم در تبريز برابر تراکتورسازي، در اصفهان برابر سپاهان و چندين بازي ديگرگرفته نمي‌شد شايد امروز جاي ميانه جدول در ميان 5 تيم مدعي قرار مي‌گرفت اما...

سپاهان و پرسپوليس خودشان از مدعيان لطمه ديدن از اتفاقات داوري هستند.

دعوايي که هر روز قوت مي‌گيرد و مدام بيشتر و بيشتر مي‌شود چون دو تيم در کورس قرار گرفته اند. تيم‌هايي چون پديده، پارس جنوبي و البته استقلال هم خود را قرباني اين اشتباهات مي‌دانند و پياپي اعتراض دارند. حالا استقلال از بازي پارس جنوبي تا فولاد و سايپاي حذفي و همين بازي آخر با پديده خود را قرباني ناداوري مي‌داند و از مدير تا بازيکنان جوانش به دست‌هاي پشت پرده مي‌تازند.

آيا اشتباه هست؟

اعتراضات و شکاياتي که وقتي موشکافي مي‌شوند،مشخص مي‌شود که چندان بي‌راه هم نيستند. همين جدال استقلال و پديده جديدترين شاهد در اعتراضات شديد به تصميمات داور است. از رنگ کارت محمد دانشگر در دقايق ابتدايي تا گل آفسايد استقلال و در نهايت کارت قرمز اللهيار صياد منش، همه تصميماتي مشکوک و بحث برانگيز بودند که نتيجه‌اي جز تنش در زمين، التهاب روي سکوها و اعتراض در مصاحبه‌ها را به همراه نداشتند.

براي مثال هفته قبل تقريبا همه کارشناسان داوري به اشتباهات بازي سپاهان و پرسپوليس اذعان کردند. اگر قلعه نويي به فغاني گفت قلدرخان سر تيمش را بريده و به کميته اخلاق احضار شد، به اين دليل بود که پنالتي گرفته شده روي عليپور درست نبود.

نکته‌اي که بايد در اين ميان به آن توجه شود، اين است که فدراسيون فوتبال و کميته داوران بايد تمهيداتي بيانديشند که اين حجم از اشتباهات تاثيرگذار تا اين گونه فوتبال ايران را تحت تاثير خود قرار داده کاهش پيدا کند. اين روزها چالش داوران در ليگ برتر ديگر از حد اشتباه گذشته و عملا به بحراني فراگير تبديل شده. بحراني که از صدر تا پايين جدول به پاي آن سوخته‌اند. در اين فصل امکان ندارد مربي‌اي پيدا شود که حداقل يک بار از داوري گله و شکايت نکرده باشد و اين آمار براي فوتبال ايران قطعا فاجعه است.

در اين ميان شايد در کنار همه اقداماتي که براي بهبود کيفيت داوري بايد انجام شود، مي‌توان به تکنولوژي روز دنيا متوسل شد. کمک داور ويديويي يا همان VAR اين روزها اشتباهات داوري در سطح فوتبال جهان را به حداقل رسانده و به تصحيح اشتباهات داور بسيار کمک مي‌کند. اين پديده در صورت فراهم شدن زيرساخت‌هاي لازم، يکي از واجب‌ترين نيازهاي اين روزهاي فوتبال ايران است که مي‌تواند بخشي از اين بحران را حل کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان