تاریخ 1397/09/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
قانون پيش فروش ساختمان اما و اگرها!
   نويسنده : *محمود صوفي آبادي

همان‌گونه که مي‌دانيم يکي از موضوعاتي که در دادگستري‌ها در بخش مسکن و ساختمان، بيشترين حجم پرونده را به خود اختصاص مي‌دهد موضوع تخلفاتي است که در پيش فروش آپارتمان واقع مي‌شود. وليکن جهش قيمت در بازار خريد و فروش مسکن و کاهش قدرت خريد مردم و... استقبال خانواده‌ها را از پيش فروش واحدهاي نوساز افزايش بخشيده است. هر چند قانون پيش فروش ساختمان در سال 1389 به تصويب رسيد و آئين‌نامه آن نيز بعد از چند سال تاخير به تصويب رسيده اما به دلايل مختلف از جمله فقدان زيرساخت‌هاي اجرايي آن اجراي اين قانون به تعويق افتاد که از مهمترين آن مي‌توان به موارد زير اشاره نمود: عدم صدور شناسنامه فني ساختماني، نبود فرمت اجرايي آن در دفترخانه‌هاي اسناد رسمي، عدم صدور مجوز تبليغات پيش فروش ساختمان.

لازم به ذکر است که اين قانون در طي چند ماه اخير، با رفع مشکلات اجراي آن، قابليت اجرا پيدا کرده است. با اين وجود برخي از کارشناسان معتقدند که اين قانون علي‌رغم نکات بسيار مثبت و تاثير آن در جلوگيري از وقوع تخلفات، داراي ايرادات مختلفي است. از جمله اينکه تکليف صدور شناسنامه فني ساختمان گذشته از اينکه نياز به تعامل و همکاري شهرداري با سازمان نظام مهندسي دارد، در مقررات ملي ساختمان ديده نشده است و مهندسين ناظر و مجريان با نحوه صدور آن نيز آشنايي کافي ندارند. از طرفي در قانون پيش فروش، مساله مالکيت تدريجي براي خريدار و موضوع عدم تفکيک ميان تاخير موجه و غيرموجه سازنده و... به روشني تعيين تکليف نشده است.

وجود اين ابهامات و نواقص در قانون پيش‌فروش ساختمان و عدم امکان اجراي آن (تا مدتي قبل) سبب گرديد تا نمايندگان مجلس و وزارت راه و شهرسازي به فکر اصلاح قانون پيش فروش باشند و در اين راستا طرح و پيشنهادي نمايندگان مجلس و لايحه پيشنهادي وزارت مزبور البته پس از تصويب در هيات دولت براي تصويب در مجلس شوراي اسلامي ارائه گرديده است.

کوتاه سخن اينکه هر چند در حال حاضر قانون پيش فروش ساختمان قابليت اجرايي داشته و از ضمانت اجرايي لازم نيز برخوردار است لکن تا تعيين تکليف طرح اصلاح آن در مجلس شوراي اسلامي اين قانون کماکان سرگردان ميان اجرا و يا اصلاح باقي خواهد ماند.

* سردفتر اسناد رسمي و استاد دانشگاه


نسخه چاپي ارسال به دوستان