تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نقد و تحليل خبر هفته

لزوم احترام به حاکميت ملي عراق

آيت ا... العظمي سيستاني در ديدار بار فرستاده‌ي دبيرکل سازمان ملل، خواستار همکاري تمامي

گروه‌هاي سياسي عراق با دولت مرکزي جهت پشت سرگذاشتن موانع موجود شدند. تاکيد آيت ا... که کمتر با گروه‌هاي سياسي و مقامات خارجي ديدار مي‌کند و در صورت پذيرفتن آنها موضوع رسانه‌اي نمي‌شود، استقلال و تماميت ارضي عراق است و آنچه اين وحدت و استقلال را تهديد مي‌کند، اول حضور نيروهاي آمريکايي و دخالت‌هاي آنهاست و دوم عدم وحدت نظر و رويه‌ي گروه‌هاي سياسي که حرکات عرضي دارند و بارخاطرند نه بارشاطر، و سوم دخالت دولت‌هاي منطقه‌اي در امور عراق و روابط خاص و به دور از نظارت دولت مرکزي با گروه‌هاي کرد، شيعه و سني است. و اگر وحدت و استقلال عراق تهديد مي‌شود از اين سه منظر است و همين امر گروه‌هاي داعش و تکفيري جديد را تقويت مي‌کند.

پرهيز از بزرگ‌نمايي آب‌هاي ژرف

در مورد آب‌هاي ژرف در استان سيستان و بلوچستان بايد باتوجه به تصريح صاحب‌نظران گفت که به استناد گفته‌ي « دکتر فهمي » معاون دفتر کلان آب و آبفاي وزارت نيرو، اين آب‌ها براي شرب مناسب نيست، ديگر اين که دل بستن و تکيه بر آب‌هاي ژرف که آينده و وجود آن مورد شبهه است دو زيان عمده دارد: نخست اين که ما را از پيدا کردن منابع جديد و اخذ سهميه‌ي هيرمند بازمي‌دارد و دوم باعث مي‌شود به گفته‌ي مسئولان در شرايطي که با مديريت مصرف مي‌توانيم مقادير عظيمي آب ايجاد کنيم، نبايد دنبال چنين خيال‌پردازي‌هاي برويم و مردم را به امور واهي دل خوش بداريم.

صبر ما بي‌پايان نيست

« عراقچي » معاون سياسي وزارت امورخارجه گفت: « تاکنون اراده‌ي سياسي را در کشورهاي اروپايي براي همکاري با ايران شاهد بوده‌ايم و نشانه‌اي هم نداريم که خلاف اين اراده باشد و شاهديم که اروپا در پي راه حل مي‌گردد و بايد به آنها فرصت داد ضمن آن که آمريکا در تلاش است که همه‌ي راه‌هاي همکاري اروپا با ما را ببندد. از طرفي، اروپا هم نمي‌تواند روابط سياسي، اقتصادي و فرهنگي خود را با آمريکا به سبب همکاري با ما قطع کند. بنابراين بايد منطقي و با شناخت همه‌ي جوانب ارتباط خود را با اروپا حفظ کنيم، چون همه‌ي کوشش آمريکا آن است که اروپا را در تحريم ايران با خود متحد کند. البته اين موضوع را هم اروپا مي‌داند و هم ما مي‌دانيم پس به صلاح ما قطع اين رابطه نيست و البته به سود آينده و حال اروپا هم نيست.

پيوستن ناوشکن « موج » به نيروي دريايي

« خانزادي » فرمانده نيروي دريايي ارتش طي سخناني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه‌ي تهران، از اقتدار و بومي‌گرايي تجهيزات و نيازمندي‌هاي دفاعي نيروي دريايي در دوران چهل ساله‌ي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي سخن گفت و نويد داد به اين که در آستانه‌ي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، زيردريايي غدير 955 و نسل جديد زير دريايي‌هاي راهبردي کلاس فاتح و ناوشکن تمام ايراني سهند را به ناوگان جنوب جمهوري اسلامي ايران ملحق مي‌کنيم. همچنين نسل جديد‌ي از ناوشکن‌هاي کلاس موج و نسل سوم جماران به نيروي دريايي ما خواهند پيوست. البته اين ساخت‌ها ابتکارات در تقويت نيروهاي تدافعي ارتش و سپاه چه دريايي، چه هوايي و چه زميني، موجبي خواهد بود تا دشمنان به خاک ما چشم طمع ندوزند پس:

برو قوي شو اگر راحت جهان طلبي

که ضعيف در نظام طبيعت، پامال است

عدالت در قبال قوميت‌ها و سلايق مختلف

حاصل کلام نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در بزرگداشت « مدرس » اين بود که استفاده‌ي ابزاري و سوءاستفاده از نام امثال مدرس اين شخصيت بارز و برجسته‌ي خانه‌ي ملت، ما را به بيراهه مي‌برد . وي گفت: اهداف ما پياده کردن منويات قلبي و مطلوب مدرس بايد باشد. وي در ادامه از عدالت گفت، عدالت در قبال قوميت‌ها و سلايق و آنچه ما به آن نحله‌هاي فکري و عقيدتي مي‌ناميم. سخنان درستي که عامل ريشه‌اي و مهم وحدت کلمه در نظام ماست و همين وحدت است که عامل اقتدار و نيز بقاي نظام ما را فراهم مي‌سازد.

حاشيه‌ي جي 20 بزرگ‌تر از اهداف اقتصادي

رهبران 20 اقتصاد صنعتي بزرگ جهان از روز جمعه در پايتخت آرژانتين جهت راهبردهاي اقتصادي گرد هم آمدند اما از آغاز اين نشست معلوم بود که حواشي آن بر متن تاثير خواهد گذاشت. از جمله‌ي آنها تشديد جنگ تجاري بين چين و آمريکا و نيز رويارويي کشتي‌هاي اوکرايني و روسي در تنگه‌ي « کرچ » و بيفزاييد برآن دخالت مستقيم بن‌سلمان و امر او برکشتن جمال خاشقجي منتقد ميانه‌روي عربستاني که همين حضور، موجبات بسياري را در تظاهرات گروه‌هاي مختلف سياسي در آرژانتين را سبب شد و در بازداشت شاهزاده‌ي جنگ طلب و آدم‌کش سعودي سخن به ميان آمد. آن چنان که وزير امور خارجه‌ي آرژانتين از مصونيت سياسي‌اش گفت ضمن آن مي‌توان شکايت عليه اروپا را پذيرفت.

برائت از استيضاح

جايگاه دکتر ظريف در ايران و جهان و گفتن آنچه به سود و مصالح ايران است، آن چنان است که حتي تصور استيضاح، هرچند حق مجلس است نه به صلاح است و نه جواب مي‌دهد به همين علت اصول گرايان با دلواپسان در اين امر، همراهي نکردند در نتيجه بازهم تير اين گروه اندکي که از منافع ملي و مصالح نظام ، بي‌خبرند به سنگ خورد. گروهي که از آنچه ظريف مطرح و علني کرد يا ذي‌نفع هستند و يا خبر از آنچه در باره‌ي پولشويي و فساد مي‌گذرد، ندارند. اضافه کنيم به آن که بسياري از کشورها آرزو داشتند و دارند که کاش، ظريف را در دستگاه ديپلماسي خود مي‌داشتند به ياد آوريم که حتي ترامپ، ديپلمات‌هاي آمريکا را در مذاکرات برجام، با آن همه دشمني شايستگي‌هاي ظريف را مي‌داند به قول زنده‌ياد استاد دکتر حميدي شيرازي:

مدح از زبان دوست شنيدن مديح نيست

مدح آن بود کز لب جز دوست بشنوي

طرح ايران تنها گزينه‌ي قابل قبول براي يمن

در مقابل نمايش خنده دار و قابل تامل « برايان هوک » و توئيت « مايک پمپئو » دکتر ظريف در جواب آنها که ايران را سبب طولاني شدن يا به نوع و تعبير ديگر، تسليم ناپذيري يمن گفته‌اند، به يکي از « توئيت‌هاي قديمي‌اش اشاره کرد و در اين باره با سخنان منطقي و سياست‌مدارانه نوشت من اين را پيش از اين در آوريل 2015 درباره‌ي بحران يمن گفته بودم. امروز نيز پس از رنج و عذاب وحشتناک انساني و جنايات جنگي بي‌اندازه‌ي ائتلاف سعودي و همدستان آمريکايي‌اش در يمن و تلاش‌هاي آنها براي کتمان کردن جنايات از طريق اتهامات واهي عليه ايران تاکيد مي‌کنم که طرح چهار ماده‌اي ايران همچنان تنها گزينه‌ي قابل قبول براي يمن است.

ترامپ نمي‌تواند از حمايت بن‌سلمان دست بردارد

ترامپ به 4 دليل نمي‌تواند از حمايت بن‌سلمان و رژيم سعودي دست بردارد:

1- عربستان با توليد يک ميليون بشکه نفت خام بيش از سهميه‌ي خود، در خدمت ترامپ است و بيشترين ضربه را به اقتصاد ايران وارد مي‌کند.

2- حافظ منافع آمريکا در منطقه و حامي ثروتمند رژيم صهيونيستي است چون بقا و سرنوشت هر دو به هم گره خورده است.

3- موافق با سياست آمريکا و به خواست اين کشور، حامي و مشوق گروه تکفيري در منطقه و جهان اسلام است.

4- قراردادهاي چند صد ميلياردي تسليحاتي بين آمريکا و عربستان، موجب رشد و رونق اقتصادي و ايجاد شغل در آمريکا شده است.

کاهش چشمگير قيمت طلا و دلار

قيمت ارز و طلا در روزهاي اخير به پايين‌ترين حد خود رسيد و به ترتيب به خانه 10 و 3 ميليون وارد شد اما از اين سو، تورم نقطه به نقطه همچنان مشغول پيشتازي است و با سقوط بهاي نفت و طلا و دلار گويا رابطه‌ي عکس دارد! به همين علت نتوانسته است آشفتگي رواني بازار را سروسامان دهد. علت مهم و عمده هم به بي‌اعتمادي فضاي ارز و طلا باز مي‌گردد که آيا تداوم دارد و فرمايشي است و مجدد سير صعودي خواهد داشت يا خير؟ به هر صورت بازار جهت بهبود، نياز به ثبات در همه‌ي زمينه‌ها خواهد داشت.

منطق قوي ظريف در استيضاح

در خبرها آمده است که طرح استيضاح وزير امور خارجه قرار است که در کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي بررسي شود. درباره‌ي اين استيضاح برخي عقيده دارند که در شرايط کنوني و حاد منطقه، هرگز به سود کشور نيست و آن را تضعيف دستگاه سياست‌گذاري ايران مي‌دانند در مقابل، عده‌اي نيز فرصتي مي‌شمارند تا دکتر ظريف، در شرايط به دست آمده، دانسته‌هاي مستند و مستدل خود را به آگاهي ملت ايران برساند و علل برآشفتن دلواپسان را با دلايل متقن، براي جامعه مشتاق شنيدن حقايق و واقعيت‌هاي موجود بازگو کند.

ضرورت اجرايي شدن انتقال آب به استان

کواکبيان در هفتمين نشست بنياد توسعه‌ي سمنان در سال جاري، به ضرورت اجرايي شدن انتقال آب درياي خزر به سمنان با سفر دکتر روحاني رئيس جمهور تاکيد کرد چون مهم‌ترين نياز استان و تخليه‌ي بيش از دو سوم روستاهاي استان به سبب خشکسالي و بي‌آبي است و بي‌توجهي در اين امر که جزو مصوبات سفر پيشين دکتر روحاني به سمنان بوده، بدان معناست که تصويب هر طرحي در زمره‌ي مستحبات به شمار مي‌آيد در حالي که اگر ما خواهان صد باشيم، نود در اختيار ما خواهد بود.

بي‌خبران از وحدت و ضرورت‌هاي جامعه

استيضاح‌کنندگان دکتر محمد جواد ظريف، از ضرورت‌هاي جامعه بي‌خبرند و عقيده‌اي هم به توصيه بزرگان ندارند و چون خود را مي‌بينند، نمي‌دانند که در شرايط بسيار سخت تحريم‌هاي همه جانبه‌ي آمريکا يعني چه؟ به همين علت بدون اين که آگاهي داشته باشند، در راستاي اهداف آمريکا عمل مي‌کنند. از طرفي، ادعاي پاي‌بندي آنها هم به توصيه‌ي مراجع از جمله آيت ا... مکارم شيرازي هم، همان صرف ادعاست وگرنه با تاکيد ايشان نه تنها از عمل ناصواب و نسنجيده‌ي خود دست برمي‌داشتند بلکه پشت دستگاه ديپلماسي ايران هم مي‌ايستادند تا در مقابل استبکار با روحيه‌ي بهتري همراه با پشتيباني همه‌ي گروه‌ها، عمل مي‌کردند.

توصيه‌ي امام جمعه به شهردار

ابوترابي فرد، خطيب نمازجمعه‌ي تهران از شهردار تهران که دانش‌آموخته‌ي دانشگاه در رشته‌ي معماري و شهرسازي است و از تجربه‌ي مديريتي و اجرايي هم برخوردار است،خواست تا توصيه‌ي رهبري را در مورد آوردن صاحبان علم و انديشه‌ي دانشگاه به مديريت شهري،در مديريت شهر تهران لحاظ کند چون ما خواهان شهري هستيم که براساس دانش و يافته‌هاي علمي طراحي شده باشد.

بايد به سخنان سنجيده‌ي بالا افزود که ما در تمامي نهادها و سازمان‌هاي تصميم‌گيري و اجرايي به تجربه‌هاي علمي دانشگاهي محتاجيم و همين جاست که وحدت حوزه و دانشگاه معني پيدا مي‌کند و توجيه منطقي دارد و به صلاح حال و آينده‌ي کشور است.

هدف اصلاحات خدمت به مردم است.

« کرباسچي » گفت: اصلاح‌طلبي، اسم مستعار هيچ حزب و گروه سياسي نيست. اصلاح طلبي به معناي جديد خود، حرکت و نهضتي است که بعد از تاخير ده ساله‌ي ناشي از جنگ تحميلي و در امتداد انقلاب اسلامي از دهه‌ي هفتاد براي بازسازي و نوسازي ايران شکل گرفت و همه‌ي جريان‌هاي چپ و راست اصلاح طلب در دولت‌هاي ‌هاشمي و خاتمي و روحاني، کارگزاران هستند.

البته به افزودن اين نکته بر تصريح کرباسچي است که اصلاح طلبي، رويکردي است براي نوانديشي آنچه بايد باشد نه آنچه هست و اين تفکر در همه‌ي زمينه‌ها و سطوح کشور است و نبايد آن را محدود در نيروهاي اجرايي کرد که از سياق و روش سابق روي برتافته‌اند.

حضور زنان در ورزشگاه نياز به قانون ندارد

« حميده زرآبادي » نماينده‌ي مردم قزوين گفت: حضور زنان در ورزشگاه‌ها نياز به قانون ندارد زيرا اين حضور در هيچ قانوني منع نشده است. درباره‌ي حضور زنان در کنار ديگر مواردي که مشکل نيست اما ما از آن معضل اجتماعي مي‌سازيم، بايد گفت که زن و مرد و آحاد کشور از اقوام و سلايق و نحله‌هاي فکري همه از حقوق مصرح در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران برخوردارند اما سلايق برخي در توجيه و تفسير قوانين مانع از برخورداري از آن حقوق غيرقابل تفسير مي‌شود باورکنيم که علت ايستايي جامعه‌ي ما هم به سبب همان جمود فکري و عدم آشنايي با ضرورت‌هاي زمان است.

دفع موانع همکاري دانشمندان ايراني خارج با داخل کشور

جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري با درخواست دانشمندان ايراني که در خارج از کشور زندگي مي‌کنند که با صاحب نظران و پژوهشگران ايراني داخل کشور همکاري کنند. در اين زمينه، دولت در تلاش است تا اين موانع را از ميان بردارد.

البته نيروهاي امنيتي بايد در تمامي آنچه مربوط به امنيت کشور است فعالانه خدمت کنند اما به اين نکته هم توجه داشته باشند، صاحب علمان و دانشوران ايراني خارج از کشور در علوم مختلف بارع و برجسته شده‌اند، عاشق ايران‌اند و حضورشان در خارج از وطن عزيزشان به سبب شرايط علمي است بنابراين بايد به چشم خودي به آنان نگريست و از دانشوري و زبدگي آنان در علم و منش به نفع ايران عزيز، سود برد.

بانک مرکزي در پي جبران اشتباهات گذشته و دلايل کاهش ارزش دلار

خبر مسرت‌بخشي است وقتي قيمت دلار به دور از هيجانات بازار ارز سير نزولي در پيش گرفته تا آنجا که قيمت بانکي دلار ارزان‌تر از صرافي‌ها شده است. علت آن هم پرهيز از اشتباهات گذشته بايد دانست و اين، تاثير بخشنامه‌ي اخير بانک مرکزي بر بازار ارز است. طي اين بخشنامه سقف معاملات در صرافي‌ها تا سقف يک ميليون يوروانجام مي‌شود.بايد گفت: آن بحران و آشفتگي‌ که در بازار ارز ايجاد شد عامل مهم بخشنامه و دستور العمل بانک مرکزي بود چون هر قدر آن محدوديت‌هايي که بانک مرکزي ايجاد کرد، برداشته شود. نرخ ارز،کاهش ارزش خود را و تقويت پول ملي را تجربه خواهد کرد.

خبر واهي وب‌سايت آمريکايي واشنگتن اگزميز

بنا به گزارش جديد ولي اساسي که توسط ارتش ايالات متحده آماده شده، ايران به سلاح الکترومغناطيسي دست يافته و با اين سلاح مي‌توان کشور آمريکا را از صحنه‌ي روزگار محو کند و اين هشدار ارتش است به دولت آمريکا و اضافه شده است که اين سلاح در اختيار سه کشور است: ايران، روسيه و کره شمالي است. اين سلاح مي‌تواند هواپيماهاي در حال پرواز را ساقط کند و هشدار داد که وقوع چنين جمله‌اي مي‌تواند 90درصد جمعيت ساکن در ساحل شرقي ايالات متحده را در يک سال از ميان بردارد و شبکه‌ي برق‌رساني را نابود يا مختل کند و...

و به راستي گفته‌اند که دروغ هر چه بزرگ‌تر باشد، باور کردنش سريع‌تر و راحت‌تر خواهد بود و معلوم است که اين گزارش خود تقويت و تاييدي است بر ايران‌هراسي جهان از ايران در حالي اگر سلاحي دارد، دفاعي است تا تجربه‌هاي پيشين، تکرار نشود.

واريز 600 هزار تومان به حساب حقوق کارگران و بازنشستگان

معاون بيمه‌اي سازمان تامين اجتماعي از واريز 600 هزار تومان به حساب حقوق کارگران و بازنشستگان تا پايان سال خبر داد. وي گفت: دو ميليون و ششصد هزار بازنشسته از کارافتاده و بازماندگاني که دريافتي آنها زير سه ميليون تومان باشد شناسايي شده اند: در مرحله‌ي اول 200 هزار تومان نقدي به حسابشان واريز مي‌شود.

در اين مورد بايد گفت که کساني هم هستند که ديده نمي‌شوند اما نياز آنها کمتر از دو گروه بالا نيست بنابراين چنانچه اين کمک‌ها مقطعي باشد در شرايط اضطراري اگر چه جبران زيان‌هاي آنان نمي‌کند اما به هر حال، گفته‌اند که « مو به ريسمان، کمکي است » البته در درازمدت چنين وضعي، افاقه نمي‌کند لاجرم چاره جويي عالمانه هستيم.

هدف از ناتوي عربي، محاصره‌ي ايران است

« نوري مالکي » نخست وزير اسبق عراق با حضور در برنامه‌ي تلويزيوني بدون مرز، آينده‌ي سياسي عراق، روابط ايران و عراق را در قبال تحريم‌هاي آمريکا، تبيين کرد. مالکي، ابتدا از اولويت‌هاي آينده‌ي دولت و مجلس عراق گفت به اين که اين کشور از عدم ثبات سياسي زيان مي‌برد و ارتباط بين جريان‌هاي مختلف، مناسب نيست. همچنين وي از دوره‌ي دولت قبل گفت که ائتلاف‌هايي با عربستان و آمريکا صورت گرفت که به سود عراق نبود. آمريکا مي‌خواهد عراق در زير چتر رژيم سعودي باشد و در مورد هدف آمريکا از تشکيل ناتوي عربي، محاصره‌ي ايران است.

و اما در مورد اهداف آمريکا در ضربه زدن به ايران، تشکيل ناتوي عربي، يکي از آن برنامه‌هاي تخريبي است که اگر ما وحدت رويه داشته باشيم، همه‌ي آن دسايس و توطئه‌ها در نطفه خفه خواهد شد.

آب، آب، آب

سر فصل همه‌ي نيازها و کاستي‌ها در دومين سفر فرزند پرورش‌يافته‌ي سمنان، آب است و آب! دهان اقتصاد تشنه‌اي که آب و در کنار آن همت همگاني مي‌خواهد. نيازي که تاکنون علي‌رغم همه‌ي نشست‌ها، فقط حرف بوده است و حرف! درحالي که مردم خواهان آن هستند که اين مصوبه‌ي مهم سفر اول رياست جمهوري دکتر روحاني، با تخصيص اعتبار آن در لايحه‌ي بودجه‌ي 98 و 99 اجرايي گردد ضمن آن که تا رسيدن به اين هدف مهم و سرنوشت‌ساز، جهت اهداف کوتاه‌مدت آب شرب و صنعت و کشاورزي بايد نياز شهر سرخه و سمنان را از احداث سد فينسک و انتقال سهميه‌ي آب از سد نم‌رود تامين کرد.

فرزامي


نسخه چاپي ارسال به دوستان