تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور در اجلاس سراسري نماز در دانشگاه سمنان:
تکيه بر خداوند راه ايستادگي در برابر فشار اقتصادي

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس جمهوري گفت: نماز افتخار بشريت و انسان است و خداوند انسان را به اين فريضه دعوت کرده است.

حجت‌الاسلام والسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز در تالار اميرکبير دانشگاه سمنان افزود: به تعبيري خداوند براي نماز از انسان دعوت کرده و آن را از ما خواسته است.

وي درباره ويژگي‌هاي نماز، تاکيد کرد: نماز عبادتي است که از وقت شناسي و نام رحمان و رحيم خداوند آغاز مي‌شود.

رئيس جمهوري بيان کرد: شايد بشود همه دين را در دو کلمه پرستش و نيايش خلاصه کرد، پرستش جوهر اسلام، باطن و حقيقت دين است و نيايش صورت زيباي پرستش است.

وي با اشاره به اينکه نماز يک عبادت صرف يا يک فرع دين مانند ديگر فروع دين نيست، خاطرنشان کرد: نماز همه چهره اسلام است، صورت اسلام نماز است.

روحاني با اشاره به کلام امام علي‌(ع) (لکل شي وجه و وجه دينکم الصلاة)، افزود: جوهر دين ايمان به خدا و اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهي است، اما پرچم دين نماز است.

رئيس جمهوري با بيان اينکه کشورها را با پرچم مي‌شناسند، ادامه داد: دين بدون نماز قابل شناخته شدن نيست، نماز همان اصل عبوديت در کنار توحيد است.

روحاني اضافه کرد: عبوديت بي‌توحيد معنا ندارد و توحيد بي‌عبوديت ما را به سرمنزل مقصود نمي‌رساند.

رئيس جمهوري تاکيد کرد: تعبيرهاي قرآن مجيد نه نسبت به نماز در اسلام، در همه اديان الهي تعبيرهايي ويژه است.

وي به اشاره‌هاي مختلف نماز در زندگي برخي چهره‌ها در قرآن کريم اشاره کرد و افزود: بيش از 135 نوبت در قرآن نام حضرت موسي(ع) آمده است، آن جا که خداوند با حضرت موسي(ع) سخن مي‌گويد، اولين دستور اين است که نماز را به پا دارد.

وي تاکيد کرد: ديدار خداوند با حضرت موسي کليم افتخار حضرت موسي(ع) است و اين از خود قرآن هم پيداست که خداوند لطف خاصي به حضرت موسي داشته است، در آن ديدار هم ابتدا اشاره به نماز است.

رئيس جمهوري اضافه کرد: آن کودک هم که سخن مي‌گويد و طهارت مادر و حقانيت خود را به جهانيان اعلام مي‌کند مي‌گويد به من امر به نماز شده است.

رئيس جمهوري افزود: وقتي حضرت ابراهيم(ع)‌ هاجر را مي‌گذارد و کودکش اسماعيل را در بيابان بي‌آب و علف و خشک رها مي‌کند، آنجا هم از نماز ياد مي‌شود.

وي تاکيد کرد: مساله نماز مساله اسلام نيست، حقيقت دين است که در واقع اتصال به خداوند است، چهره درخشان دين اتصال به خداوند است.

وي ادامه داد: نماز براي اين نيست که سر اسلام و خدا بخواهيم منتي بگذاريم، حيات، سکون و آرامش ما در کنار نماز به وجود مي‌آيد.

وي يادآور شد: امام صادق(ع) درباره امام علي(ع) فرموده است اميرالمونين(ع) هر کجا به مشکل برمي‌خوردند دو رکعت مي‌خواندند.

وي بيان کرد: اميرالمونين(ع) با آن مقام و آن تربيتي که برگرفته از اشرف مخلوقات عالم پيامبراعظم(ص) بود، در برابر مشکلات نماز اقامه مي‌کردند.

روحاني بيان کرد: در شرح حال حضرت صديقه کبري آمده است، وقتي اميرالمونين(ع) با پيکر بي‌جان حضرت فاطمه(ع) مواجه شدند، در آن سختي حضرت دو رکعت نماز اقامه کردند.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه يکي از توفيق‌هاي حجت‌الاسلام محسن قرائتي اين است که معاني را به زبان ساده بيان و قابل فهم مي‌کند، تاکيد کرد: اجلاس سراسري نماز نشست مبارک و معطري است به عطر والاترين عمل يک مومن و مسلمان که آن عطر نماز است.

نماز افتخار ماست

روحاني گفت: ما نياز به نماز داريم و اين افتخار و فخر ماست که خداوند به ما اجازه داده با او صحبت کنيم و از خداوند رحمان و رحيم ياد کنيم، اين چه عبادتي است که از وقت‌شناسي، مکان‌شناسي و پاکي جسم و جان و نظم و ترتيب، شروع مي‌شود.

وي افزود: در روز 17 رکعت نماز اقامه مي‌کنيم و حداقل 10 بار مي‌گوييم «بسم الله الرحمن الرحيم»، بنابراين نماز بهترين وسيله هدايت است و راه حق را به انسان نشان مي‌دهد.

وي ادامه داد: از ديني که همه مسلمانان در طول شبانه‌روز حداقل بايد خداوند متعال را 10 بار با رحمانيت بخوانند، خشونت، بداخلاقي و تهمت خارج نمي‌شود.

نماز خوان بداخلاق نيست

رئيس جمهوري در ادامه گفت: اگر اخلاق ما متناسب با نماز ما نيست، پس جايي مشکل داريم که بايد آن را حل کنيم.

وي با اشاره به قدرت آرامش‌بخشي نماز، بيان کرد: چه عنصري مي‌تواند يک ملت بزرگ را در برابر ابرقدرت‌ها حفظ کند جز نماز و تکيه به لطف و رحمت الهي که در انقلاب اسلامي شاهد آن بوديم.

وي ادامه داد: در دوران قبل از پيروزي انقلاب اسلامي، نماز دسته جمعي ميان جوانان نشانه مذهبي و انقلابي بودن بود و تعدادي بسياري از روشنفکران معتقد در اين آيين شرکت مي‌کردند.

روحاني گفت: الان شرايط به نحوي ديگر است، آن زمان در تمام دانشگاه تهران يک دخترخانم با روسري در فضاهاي عمومي ظاهر مي‌شد اما در همان شرايط هم بسياري از همين جوانان براي وقت نماز به مسجد دانشگاه مي‌آمدند و نماز خود را اقامه مي‌کردند، چرا که نماز همواره علامت ايمان و اسلام است.

وي افزود: در اين شرايط افرادي هم بودند که در غرب تحصيلکرده بودند اما زماني که به ايران آمدند احساس کردند بايد نماز به عنوان قدرت اسلام بروز داشته باشد، به همين دليل غير از مسجد دانشگاه، در دانشکده‌ها هم نمازخانه درست کردند، همچون دکتر بازرگان و دکتر سحابي که انسان‌هاي متديني بودند و برخي از آنان نماز شب‌شان ترک نمي‌شد.

نماز نمايش قدرت اسلام است

وي با اشاره به اين که براي اقامه نماز بيشتر بر جنبه جمعي سفارش شده است، گفت: نماز موجب احساس غرور و عظمت براي مسلمانان است و آنان با اقامه نماز، قدرت ديني خود را به گوش جهانيان مي‌رسانند.

رئيس جمهوري با بيان اين که امروز نماز و حجاب در سطح دنيا، علامت دينداري است، افزود: خانمي که حجاب اسلامي را رعايت مي‌کند علامت دينداري دارد، همچنين وقتي جمعي در کنار هم مي‌ايستند و نماز مي‌خوانند باز هم علامت دينداري خود را به نمايش مي‌گذارند.

وي با اشاره به اين که اقامه نماز اهميت ويژه‌اي براي ما دارد، افزود: امروز که زمان فشار اقتصادي دشمنان برماست، بايد با تکيه برخداوند استقامت کنيم و اين مساله در نماز نهفته است.

وي با بيان اين که اگر از طريق نماز به درگاه الهي متصل شديم، ما از مشکلات عبور مي‌کنيم، ادامه داد: آنان که پاي انقلاب اسلامي ماندند و در دوران دفاع مقدس همچون شهيد بابايي فداکاري کردند همان‌هايي بودند که اهل نماز بودند و اين قدرت بود که ما را در برابر توطئه‌هاي شديد حفظ کرد.

ترويج نماز بايد از خانواده آغاز شود

روحاني در ادامه گفت: نماز بايد از خانه و خانواده شروع شود و رفتار پدر و مادر در مسير ترويج نماز باشد، گسترش نماز در جامعه نيازي به گفتن ندارد بلکه بايد با عمل مردم را به نماز دعوت کرد.

وي بيان کرد: در زمان پيروزي انقلاب اسلامي، راجع به حجاب با زنان بحث نمي‌کرديم، بلکه اين خودشان بودند که وقتي مي‌ديدند دين اسلام عامل تحرک است، حجاب را مي‌پذيرفتند.

وي با بيان اينکه همه ما يک هدف بلند داريم که در سايه وحدت و يکپارچکي و اتصال به حق امکانپذير است، افزود: امروز نياز به استعانت از خدا داريم در اين شرايط بايد اياک نعبد و اياک نستعين را تکرار کنيم.

روحاني با اشاره به اينکه تلاش کنيم نماز ابزاري براي درجه، پست و مقام نشود، افزود: من ناراحتم از اينکه در گزينش‌ها سئوالاتي از جوانان پرسيده مي‌شود که آنان را دروغگو و رياکار بار مي‌آورد و اين اشکال از ماست که دين را به صورت واقعي معرفي نکرده‌ايم.

روحاني تاکيد کرد: نماز بايد به عنوان وظيفه، فخر، عظمت انسان، نيايش و استعانت از خداوند اقامه شود نه براي مسائل ريز و جزئي و همه بايد به مساجد، نمازها و اجتماعات خود افتخار کنيم.

به گفته رئيس جمهوري اگر مي‌خواهيم نماز را ترويج کنيم بايد از خانه، خانواده و مدرسه شروع کنيم و در اين مسير آموزش و پرورش بزرگترين وظيفه را برعهده دارد.

وي گفت: معتقدم که همه پول‌هاي مرتبط با اقامه نماز را به دبستان بدهيم که در آن شاکله‌ها و شخصيت‌ها ساخته مي‌شود و همه افراد مخلص، ساخته شده دبستان و خانواده هستند.

روحاني با تاکيد بر اينکه اساس دين ما انتخاب است و هيچ جا با زور و اجبار دين درست نمي‌شود، افزود: نماز پناه همه براي معنويت، دنيا، آخرت، قدرت روحي، افزايش توان و ايستادن در برابر مشکلات زندگي و فشارها است.

بيست و هفتمين اجلاس سراسري نماز با شعار «شيوه‌ها و مهارت‌هاي دعوت به نماز» به ميزباني دانشگاه سمنان به مدت يک روز برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان