تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
مردم، کالاي گران نخريد!
کسبه‌اي که نرخ‌ها را لحظه‌اي بالا مي‌بردند، چه مي‌کنند؟

يکي از تناقض‌هاي تلخ در بازار، پايين نيامدن قيمت برخي اجناس پس از پايين آمدن نرخ دلار است. اتفاقي که در زمان صعود قيمت ارز، لحظه به لحظه مي‌افتاد و فروشندگان در هر روز چند بار قيمت‌هايشان را جابه‌جا مي‌کردند.

به گزارش سرويس کار و درآمد جي پلاس؛ در زمان بالا رفتن نرخ ارز، مخصوصا هفته‌ها و روزهايي که دلار به سرعت و لحظه به لحظه بالا مي‌رفت، شرايط عجيبي در بازار حکم فرما شده بود. اگر گذرتان براي خريد هر جنسي به بازار و مغازه‌هاي مختلف خورده بود، مي‌ديديد که براي فروختن کوچکترين جنسي بارها قيمت را استعلام مي‌گرفتند و ممکن بود در همان زماني که شما مشغول انتخاب هستيد، قيمت جنس مورد نظرتان بالاتر برود!

اين ماجرا چه در دوره گذشته افزايش قيمت ارز و چه در اين دوره، آنقدر تکرار شد که کار به برنامه‌هاي طنز و شوخي در فضاي مجازي هم کشيد و مردم مثل هميشه سعي کردند با شوخي کردن، تلخي‌اش را کم کنند.

توجيه فروشندگان براي بالا بردن لحظه‌اي قيمت‌ها اين بود که بايد با قيمت روز جنسشان را جايگزين کنند. پس بايد گران‌تر و با آخرين نرخ، کالايشان را بفروشند. استدلالي که حالا به درستي و غلطي‌اش کار نداريم اما مي‌خواهيم دقيقا بر عکس اين ماجرا را بررسي کنيم.

اما آيا در يکي دو روز گذشته و با سقوط قيمت دلار، برخي فروشندگان تلفن به دست، قيمت اجناسشان را چک مي‌کنند؟ قيمت‌ها را پايين مي‌آورند؟ آيا کسي چنين تجربه‌اي داشته که در مغازه‌اي برود و در زمان خريد قيمت جنسي که مي‌خواهد بخرد، پايين بيايد؟ اصلا يک روز بعد از سقوط قيمت دلار، پايين بيايد؟ چرا قيمت اجناس که به راحتي و لحظه به لحظه بالا مي‌بردند را پايين نمي‌آورند؟

نمونه ديگري از اين تناقض بزرگ و تلخ هم مربوط به يکي از بزرگترين فروشگاه‌هاي اينترنتي ايران است که ممکن است تجربه خريد از آن را داشته باشيد. اين فروشگاه که در زمان بالا رفتن نرخ ارز، به طور لحظه‌اي و روزانه قيمت اجناسش را بالا مي‌برد و اتفاقا نقش تعيين کننده‌اي هم نرخ لوازم ديجيتالي در بازار داشت، مدتي از فروش مدل‌هايي از انواع اجناس خود امتناع کرد و ناموجود دانست اما به محض سقوط دلار، به يکباره بعضي از اين اجناس موجود شد! البته حالا که قيمت دلار خيلي پايين آمده، هنوز بخش اعظم اجناس پر فروش خود نظير گوشي موبايل و اجناس برقي را ناموجود کرده و نمي‌فروشد!

يا فروشگاهي که در بدترين روزها رب گوجه را 24 هزار تومان قيمت مي‌زد و فضا را متشنج‌تر از هميشه مي‌کرد، حالا حتي رب گوجه را ناموجود کرده و نمي‌فروشد!

گذري در ميان فروشگاه‌هاي مختلف، از پوشاک و لوازم خانگي گرفته تا بازار لوازم ديجيتال، اين را نشان مي‌دهد که در مواردي قيمت‌‌ها کاهش پيدا کرده اما در مقابل عده‌اي از فروشندگان در برابر کاهش قيمت‌‌ها مقاومت مي‌کنند.

به طور مثال سري به نمايندگي يکي از برندهاي لوازم خانگي در خيابان شريعتي زديم. فروشگاهي که اصلي‌ترين نمايندگي اين برند را در اختيار دارد. اين نمايندگي نشان مي‌داد که قيمت‌ها تغيير چنداني نکرده و با وجود افت فاحش نرخ ارز، قيمت‌ها حتي پنج درصد هم پايين نيامده بود و برخي اجناس هم حتي قيمتي مطابق با گذشته داشت.

در بازار تهران هم اگرچه خريد و فروش تا حدود زيادي جريان دارد اما متاسفانه کسبه، حاضر به پذيرش تاثير اين کاهش نيستند؛ کسبه‌اي که اگر قيمت دلار بالاتر رفته بود، عمده آنها برچسب قيمت را تغيير مي‌دادند!

يکي از فروشندگان لباس درباره ارزان نکردن اجناسش مي‌گويد: « من جنسم را با دلار 17 هزار تومان آورده ام و حالا که دلار پايين آمده نمي‌توانم ارزان بفروشم! البته بازار ارز هم هنوز ثبات آنچناني پيدا نکرده و بايد ببينيم در روزهاي بعد چه اتفاقي مي‌افتد.»

از اين دست مشاهدات کم نيست و به سادگي براي همه امکان‌پذير است. در اين ميان البته هستند افرادي هم که قيمت‌هايشان را تا حدودي پايين آورده‌اند و حالا که مقداري خيالشان از بالا نرفتن قيمت ارز راحت شده، اجناسشان را با قيمت خريد خودشان، ارزش‌گذاري مي‌کنند.

به گزارش جي پلاس؛ با اين حال بد نيست يک بار ديگر از خودمان بپرسيم که چرا در روزهاي سخت و متشنج و افزايش تصاعدي قيمت ارز، آنطور رفتار مي‌کرديم و اجناس را به قيمت روز مي‌فروختيم اما حالا با کاهش فعلي، تعريف مان را تغيير داده و گران خريدي را دليلي براي تداوم گران فروشي‌ها مي‌دانيم. اگر مبناي فروختن اجناس (چه درست و چه غلط) قيمت دلار بوده، بايد در مقابل بالارفتن‌هاي عجيب و غريب، امروز هم افت قيمت‌هاي محسوس را همه جا شاهد باشيم. اتفاقي که اگر همه گير شود، بخش بزرگي از اوضاع نابسمان و فشاري که به مردم آمده از بين خواهد رفت.

همانطور که اتحاد مردم و همکاري برخي رسانه‌ها عامل مهمي در پايين آمدن قيمت ارز شد، شايد اکنون هم با اتحاد ديگري مبني بر نخريدن اجناس گران، نرخ‌هاي بازار را مجبور کنيم، با معيارهايي که خود برگزيده بودند، متعادل شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان