تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان شاهرود:
از مردم شاهرود در حضور پرشور در استقبال رئيس جمهور تشکر مي‌نمايم

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون استاندار و فرماندار ويژه شهرستان شاهرود با تاکيد به توجه به موضوع آب در شهرستان و مديريت صحيح آن گفت: از مردم شهر ستان شاهرود صميمانه تشکر مي‌کنم که در استقبال از رئيس جمهور حضور پرشور داشتند.

محمد کرم‌محمدي در جلسه شوراي اداري شهرستان شاهرود با حضور وزير نيرو گفت: خدا را شاکريم که مردم ما در حمايت از نظام کوتاهي نمي‌کنند و نکرده‌اند و با زبان الکن خود از مردم بزرگ و ارزشمند و عارف و متدين و باصفا و با دين و اخلاق و نوع‌دوست شهرستان شاهرود صميمانه و خاضعانه سپاسگزاري مي‌کنم، از اينکه آمدند با اينکه بخشي دلخوري دارند اما آمدند براي ايران.

وي با بيان اينکه دکتر اردکانيان وزير نيرو افتخار جمهوري اسلامي و صاحب نظر مبحث آب هستند، افزود: ما در سرزميني زندگي مي‌کنيم که مهمترين نيازش آب آشاميدني است و اگر نباشد آب کشاورزي هم نيست و به هيچ منبع آب جاري و ساري متصل نيستيم و کل آبي که مصرف مي‌کنيم در بخش کشاورزي و آشاميدني از چاه‌هاست و به اين شکل سفره‌هاي آب زيرزميني کاهش مي‌يابد با توجه به خشکسالي و عدم ارتباط با آب جاري.

معاون استاندار با تاکيد بر مديريت آب و علل منفي که در شهر و روستا مردم را آزار مي‌دهد، اظهار کرد: امروز حضرتعالي به عنوان پيشکسوت و دانشمندان با علم و اطلاع از آب، بيشترين نياز ما در کشاورزي و براي محصولاتي که مي‌توانند بها آب استحصال شده را تأمين کند که اکثريت آب بري و حداقل محصول را دارند.

وي با بيان اينکه اميدواريم با درايت شما هر ساله شاهد کاهش آب مصرفي در زمينه کشاورزي و متوليان آن باشيم، ادامه داد: ما در جاهايي که ديم‌زار است مردمان ما توکل به خدا و چشم به آسمان دارند و به نظر نمي‌آيد آب را استحصال کنيم با اين قيمت گران حتي در سازه‌هاي آهکي که در آستانه بحران استفاده شود و در کشاورزي استفاده کنيم و اين درد را همه گفتند و متوليان و مسئول توليد بخش کشاورزي اشتها بيشتري براي استحصال آب زير زميني دارند.

محمدي اضافه کرد: يک سرمايه عظيم را در کشور از دست مي‌دهيم و در اين منطقه مي‌تواند مقداري احيا کند آب از دست رفته را و آن توجه جدي به آبخيزداري است و تغيير الگوي کشت اجتناب‌ناپذير است و در هر دو زمينه همت جدي نمي‌بينم گرچه گاهي اوقات از ما گله‌مند هم هستند.

وي تصريح کرد: به صورت جداگانه بايد جهادکشاورزي که حدود 90 درصد آب را در اختيار دارد توجه کند که ما به آب آشاميدني کمترين توجه را داريم و انتظار داريم که آب در کشور مديريت شود و محصولاتي کاشته شود که آن مقدار آبي که مصرف مي‌شود، هزينه آن را جبران کند.

فرماندار شاهرود با تاکيد بر توجه جدي به آب آشاميدني در شهر و روستا گفت: شرکت آب و فاضلاب معمولا زيانزاست اما به علت نبودن اعتبارات نمي‌توانند پاسخگوي نيازها و درخواست‌هاي مردم باشند.

وي با اشاره به تصفيه‌خانه شاهرود افزود: اين تصفيه‌خانه که ايجاد شده اما استفاده از اين آب در کشاورزي و صنعت نيست و نسبت به تصفيه‌خانه در فاز دوم از طريق بخش خصوصي امکان‌پذير نيست و يا طولاني مدت است اما اگر دولت بخشي از هزينه‌‌ها را تأمين کند در منطقه کويري اثرگذار خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان