تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهوري: آب سالم و پايدار در سال 99 به سرخه مي‌رسد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس جمهوري با بيان اينکه آب سالم و بهداشتي براي مردم عزيز و فداکار سرخه تضمين مي‌شود، افزود: آب سالم و پايدار در تابستان سال 99 به سرخه مي‌رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز چهارشنبه در سخنراني در جمع مردم سرخه که در حسينيه شهداي اين شهر ايراد شد، با اشاره به حضور اردکانيان وزير نيرو، از وي خواست که مجدانه پيگير اجراي اين طرح باشد.

وي ادامه داد: قولي ديگري که مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مي‌دهد، ساخت مرکز و مجتمع فرهنگي در سرخه است که بايد تا پايان دولت دوازدهم افتتاح شود.

روحاني با اشاره به ويژگي‌هاي مردم سرخه گفت: شهر سرخه شهر انسان‌هاي عارف، عالم، مجاهد و پرهيزکار است که فراموش نمي‌کنم که يک ساعت به اذان صبح بسياري از مردم مومن اين شهر در مسجد بودند.

وي گفت: سرزمين سرخه سرزمين مرحوم آيت‌الله فيض، حجت‌الاسلام والمسلمين نطنزي و سرزمين شهيدان و دلاوران است که با دلاوري در روزهاي سخت از کشور دفاع کردند.

روحاني گفت: البته همه مردم ايران و استان سمنان انقلابي بودند و در انقلاب سهيم بودند؛ و اساسا انقلاب در استان سمنان از اين سرزمين شروع شد، مردمي در اين سرزمين ده‌ها نوبت دستگير شده و مردمي که پاي انقلاب بودند و هنوز هم هستند.

وي با بيان اينکه هنوز عزاداري‌ها، آيين‌هاي ايام رمضان و مناسبت‌هاي سرخه را در خاطر دارم، افزود: اگر صدها روز در محله‌هاي مختلف سرخه قدم بزنم، نمي‌توانم خاطرات دوران زيباي کودکي را بيان کنم و خداوند والدين همه را رحمت کند و اگر امروز زبان ما با نام خداوند و ايثار براي وطن عجين است، همه را از پدران و مادران قهرمان خود داريم.

مردم سرخه در جنگ حضوري فعال داشتند

رئيس جمهوري گفت: مردم بسيار خوب سرخه در دوران دفاع مقدس حضوري فعال داشتند و بيش از يک گردان از اين منطقه در جبهه‌ها جانفشاني مي‌کردند.

وي افزود: بيشتر مردم اين منطقه ايثارگر و از خانواده معظم شهدا و جانبازان هستند که بايد از آنان قدرداني کرد.

سرخه ظرفيت‌هاي گردشگري فراواني دارد

حجت‌الاسلام والمسلمين روحاني گفت: سرخه از نظر گردشگري منطقه بسيار بااستعدادي است و آثار باستاني فراواني دارد که بايد احيا شود.

وي بيان کرد: همچنين در اطراف اين منطقه، آب‌هاي معدني بسيار خوبي وجود دارد که بايد از اين ظرفيت براي توسعه گردشگري سرخه استفاده شود.

وي با اشاره به اين فرهنگ گذشته اين سرزمين بايد حفظ شود، ادامه داد: اين جا سرزمين علم، حوزه و دانش است که بايد قابليت‌هاي گردشگري آن را بيش از پيش توسعه داد.

** استفاده از زبان سرخه‌اي در مذاکرات هسته‌اي

رئيس جمهوري گفت: يکي از افتخارات مردم سرخه زبان زيباي محلي است که در دوران جنگ تحميلي همواره توسط بي‌سيم‌چي‌ها استفاده مي‌شد.

وي با اشاره به اين که ما در دوران مذاکرات هسته‌اي نيز از اين زبان استفاده کرديم، افزود: زبان سرخه‌اي زبان فارسي است اما گويش سخت و پيچيده‌اي دارد و يادگرفتن آن هم سخت است.

وي ادامه داد: اين گويش زيبا و اخلاق خوش مردم سرخه قابل ستايش است و من افتخار مي‌کنم که اين ديار مومنان زادگاه من است و در کودکي در اين منطقه بودم، چرا که خاطرات خوشي از اين دوران و معلمان خوبي که به بنده درس دين و اخلاق دادند، دارم.

رئيس جمهوري پيش از اين سخنراني در گلزار شهداي سرخه و بر مزار والدين خود در وادي‌السلام شهر سرخه حضور يافت.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه در قالب سفر کاروان تدبير و اميد در استان سمنان حضور دارد و در اين سفر 78 مصوبه با 14 هزار و 660 ميليارد ريال پيش‌بيني شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان