تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
عمليات آبخيزداري در 5/1 ميليون هکتار از اراضي کشور اجرا مي‌شود

سرويس خبر

وزير جهاد کشاورزي از اجرايي شدن 5/1 ميليون هکتار عمليات آبخيزداري و آبخوانداري در اراضي کشور تا پايان سال جاري خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، محمود حجتي در حاشيه بازديد از طرح‌ها و پروژه‌هاي استان سمنان با بيان اين که نقشه راه براي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري ترسيم شده است و ابهامي نيز وجود ندارد، افزود: امروز انسجام سازماني خوبي بين بخش‌هاي مختلف سازماني در حوزه جنگل، مرتع و بيابان در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري کشور به وجود آمده است.

حجتي اظهار کرد: آب و خاک از سرمايه‌هاي گرانقدري است که خداوند در اختيار ما قرار داده و بايد آسيب‌ها به اين منابع را کاهش دهيم و سازگار با محيط زيست عمل کنيم.

وزير جهاد کشاورزي براي ارائه نسخه بهتري براي مقابله با ريزگردها در سال‌هاي آتي اظهار اميدواري نمود و افزود: با مشارکت مردم، بسيج و امکانات استاني مي‌توانيم مشکلات را هموار نماييم. وي در عين حال بر اعمال مديريت براي جلوگيري از فرسايش خاک و افزايش پوشش گياهي در کشور تاکيد و تصريح کرد: امروز بخش عمده‌اي از تخريب سرزمين کاهش‌ يافته است.

حجتي با اشاره به تعليف 70 درصدي دام سبک در مراتع و منابع طبيعي در سال‌هاي گذشته تصريح کرد: خوشبختانه با تدابير انجام شده وابستگي دام سبک و سنگين به عرصه‌هاي منابع طبيعي کاهش‌ يافته است.

وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه مديريت منابع زيست محيطي يك آبخيز شامل آب، خاک و پوشش گياهي است، افزود: ما بايد به بهترين وجه شرايط مديريت طرح را براي بهره‌برداري مداوم از اين منابع ايجاد نماييم.

وي در پايان تأکيد کرد: طرح آبخيزداري، سندي فرادستي است كه در يك حوزه آبخيز با مطالعه جنبه‌هاي طبيعي، اجتماعي و اقتصادي و با هدف اعمال مديريت جامع حوزه آبخيز، حفاظت آب و خاك و پوشش گياهي تهيه و تدوين شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان