تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روحاني:
ملت ايران در سخت‌ترين شرايط عزت خود را نخواهد فروخت

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس جمهوري گفت: ممکن است به ملت ايران اسلامي سخت بگذرد، ولي اين ملت عزت خود را در سخت‌ترين شرايط نخواهد فروخت.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني شامگاه سه‌شنبه در نشست توسعه و افتتاح همزمان طرح‌هاي زيربنايي و اقتصادي استان سمنان در تالار هلال‌احمر شهر سمنان افزود: دولت قصد ورود به خيلي از مسايل را ندارد، برخي مي‌گويند چرا تمام مسايل دولت به مردم گفته نمي‌شود، نمي‌گوييم، چون اگر گفتن آن براي مردم و وحدت کشور مفيد نباشد کار در کشور سخت‌تر مي‌شود.

وي با تاکيد بر اين که همه بايد در کنار هم براي مديريت کشور دست به دست هم بدهيم، تاکيد کرد: چيزها در دل دارم، شهامت گفتنش را دارم، ولي گفتن آن را براي کشور مفيد نمي‌دانم.

رئيس جمهوري با بيان اينکه برخي در کشور عينک خاصي بر چشم دارند، افزود: در دوره‌اي شرايط عادي و متعادلي در کشور برقرار کرديم، ولي برخي‌ها که آمدن سرمايه‌گذاران خارجي را نمي‌ديدند اکنون که آنها در حال خروجند با عينک ذره‌بيني تک تک را بازگو مي‌کنند.

وي اين سئوال را مطرح کرد که اين عده چرا آمدن سرمايه‌گذاران خارجي را نمي‌گفتند ولي الان با آمار در روزنامه و رسانه‌هايشان عنوان مي‌کنند؟

روحاني با اشاره به اقدام‌هاي دولت تدبير و اميد براي بهبود شرايط اقتصادي و تجاري ايران اسلامي با دنيا، افزود: شما نمي‌دانيد چقدر دشمنان ايران از اين دستاوردها عصباني بودند، عده‌اي در داخل با اين نکته مساله داشتند و دشمنان نيز در بيرون نمي‌توانستند عظمت و قدرت ايران را تحمل کنند.

رئيس جمهوري تاکيد کرد: نمي‌دانيم چرا اول نيمه خالي ليوان را بيشتر مي‌بينيم و نيمه پر را کمتر مي‌بينيم، مشکلاتي داريم، کشور در شرايط تحريم است ابرقدرتي مانند آمريکا و رژيم منحوس صهيونيستي با ما مبارزه مي‌کنند و کشورهايي ک متاسفانه دولت‌هايشان نام اسلامي دارند عليه ما توطئه مي‌کنند.

وي با بيان اينکه شرايط کشور عادي نيست ولي بايد همه در اين شرايط دست به دست هم بدهيم، بيان کرد: نکته‌اي در اين نشست مطرح شد اينکه چرا بخشنامه‌ها و قوانين تغيير مي‌کند، چرا به توليدکننده و صادرکننده کمک نمي‌شود و دولت آنها را به عنوان سربازان خط مقدم نمي‌داند.

وي با اشاره به اينکه آنچه واقع مي‌شود با آنچه بيان مي‌شود متفاوت است، اضافه کرد: اين مساله که خيلي از مردم ممکن است به جزئيات آگاه نباشند طبيعي است.

رئيس جمهوري گفت: توطئه آمريکا را در فروردين ديديم و در نشستي اقتصادي در سطح ملي با حضور مسوولان، معاونان و مشاوران اقتصادي کشور تصميمي به اتفاق آراء گرفتيم، در آن نشست از همه سئوال شد و اگر يک نظر مخالف بود، نمي‌پذيرفتم.

وي ادامه داد: تمام وزيران، معاونان و مشاوران در آن نشست تاکيد داشتند که ارز تک نرخي شود، در آن نشست همه به اتفاق معتقد بودند با ارز با نرخ 4200 تومان تمام نيازمندي کشور کامل تامين مي‌شود. رئيس جمهوري خاطرنشان کرد: اين تصميم به سلامت به سرانجام مي‌رسيد به شرطي که همه گيرندگان ثبت سفارش درست عمل مي‌کردند.

وي با اشاره به اينکه مساله اصلي در اين ميان موفقيت يا سوء استفاده برخي بود، گفت: در هر صورت تصميم گرفتيم و به همه مسوولان و مشاوران اقتصادي گفتم اين تصميم نتيجه شرايطي است که ما را الزام کرده و ما مجبور به تک نرخي کردن ارز بوديم.

رئيس جمهوري بيان کرد: اگر مردم همراهي مي‌کردند موفق مي‌شديم اگر الان هم ارز را تک نرخي کنيم با همراهي مردم نيازمندي کشور را مي‌شود، تامين کرد.

روحاني يادآور شد: متاسفانه در حين اجراي تصميم تک نرخي شدن ارز متوجه شديم برخي که به عنوان واردکننده و سرمايه‌گذار از بانک مرکزي ارز گرفتند، فرم‌هايي را ساختند و نصف آن مبلغ دريافتي يا حتي تا دو سوم آن پول را در بازار آزاد فروختند و فساد ايجاد کردند.

وي با اشاره به سخنراني خود در جمع دانشجويان استان سمنان گفت: در اين نشست به فکر فرو رفتم زيرا دانشجويان بايد در زمينه کشور فعال باشند.

روحاني اضافه کرد برخي دانشجويان اطلاعاتشان از فعاليت‌هاي اقتصادي فرهنگي و سياسي ناقص است در حالي که براي ما مهم است در اين شرايط همه دست به دست بدهيم.

وي ادامه داد: برخي مي‌گويند چرا از کسي که ارز گرفته و جنسي را وارد کرده، دولت از او ما به التفاوت مي‌گيرد، کسي ارزي را از دولت گرفته و به قيمت آزاد مي‌فروشد، اگر دولت ما‌به‌التفاوت نگيرد يعني برخي از رانت استفاده کرده‌اند.

وي با بيان اينکه مردم، کاسبان و وارد‌کنندگان کشور متدين هستند، افزود: اما کساني هستند که تمام اصول ديني و اخلاقي را مراعات نمي‌کنند.

روحاني اضافه کرد: دولت هم نقص‌هايي دارد اما کمک آنهايي که بايد به دولت کمک کنند به اندازه کافي نيست.

وي تاکيد کرد: اين مساله‌اي که امروز مي‌گويند بخشنامه و مقررات را دولت چرا عوض مي‌کند علت آن فضاهايي است که پيش مي‌آيد که کمتر قابل پيش‌بيني است.

وي با بيان اينکه ما ملت انقلاب، اخلاقي و زير پرچم امام رضا‌(ع) و عشق به خاندان بايد بيشتر همديگر را ياري کنيم، افزود: کافي نبودن سرمايه در گردش را مي‌دانم و راه حل برخي مشکلات کشور کمک بانک‌هاست.

رئيس جمهوري تاکيد کرد: دولت به تنهايي قادر به حل مشکلات نيست تمام بانک‌هاي دولتي، خصوصي و خصولتي و انواع بانک‌ها بايد ياريگر دولت باشند.

وي با اشاره به اينکه بانک بايد اموال، شرکت‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي خود را بفروشند، اضافه کرد: اين حرکت بانک‌ها اقتصاد را منجمد کرده است.

وي بيان کرد: بار سنيگيني در اقتصاد کشور بر دوش بانک‌هاست، مسايل اقتصادي بدون بانک‌ها نمي‌چرخد و بانک‌ها بايد بيشتر دولت را ياري کنند تا دولت بتواند از شرايط سخت عبور کند.

رئيس جمهوري با ابراز خرسندي از حضور در استان سمنان ، گفت: در اين استان هم ميهمان و هم ميزبانيم، استان سمنان فرهنگ دوست و پرتلاش در مسيري است که مي‌تواند براي سال‌هاي آينده ادعا کند بيکاري را به مرز متوسط جهاني مي‌رساند که اهميت بالايي براي ما دارد.

مي‌توانيم دشمن را وادار به عقب‌نشيني کنيم

رئيس جمهوري در ادامه گفت: دولت شرايطي فراهم کرد که کشتيراني و ارتباطات تجاري تسهيل شود و کشور به سمت عظمت و رشد حرکت کرد و دشمنان از اين امر بسيار ناراحت و عصباني بودند اين در حالي بود که در حال اجراي برجام بوديم و عده‌اي در داخل و دشمنان در خارج اين امر را برنمي‌تابيدند.

وي ادامه داد: دشمنان از جمله صهيونيست‌ها و سران آمريکا که دشمني بيشتري از ساير حاکمان اين کشور با ملت ايران داشتند مي‌ديدند که سرمايه‌گذاران وارد ايران شده‌اند و از اين امر عصباني بودند.

روحاني با بيان اين که تحريم سختي و مشکلاتي دارد که همه بايد با هم تحمل کنيم، افزود: با مقاومت و گذشت زمان مي‌توانيم دشمن را وادار به عقب‌نشيني کنيم.

به هم ريختن ايران با تحريم تصوري اشتباه است

وي گفت: در اجلاس اخير سازمان ملل متحد سران برخي از کشورها که با آمريکا ارتباط خوبي دارند در ملاقات با بنده اقرار کردند که آمريکا از آنان تقاضاي همراهي براي فشار بيشتر به ايران را کرده است و گفته است اگر با سياست‌هاي ما همراهي کنيد ظرف يک الي دو ماه ايران را به هم ميريزيم.

روحاني افزود: به آنان گفتيم اگر اين ادعاي آمريکا را مي‌پذيريد 100 درصد در اشتباه هستيد و مطمئن باشيد که ملت ايران حتي اگر در سخت ترين شرايط قرار بگيرد استقلال خود را از دست نخواهد داد.

منتقدان رشد کشور را نمي‌بينند

روحاني از منتقدان خواست نيمه پر ليوان را ببينند و افزود: از آغاز فعاليت دولت تدبير و اميد توليد فولاد کشور از 120 ميليون تن در سال به 250 ميليون تن رسيده و براي برق کشور در دولت دوازدهم 60 هزار ميليارد تومان سرمايه گذاري شده است اما منتقدان اين حجم از سرمايه گذاري و رشد را نمي‌بينند.

روحاني سرمايه گذاري در صنعت برق کشور را بخاطر نياز به برق در زمان اوج مصرف يعني از خرداد تا شهريور هر سال دانست و افزود: اگر مردم ما براي مصرف برق همراهي کنند نياز به توليد 80 هزار مگاوات برق که مخصوص زمان اوج مصرف است نخواهيم داشت و مي‌توان آن را در بخش‌هاي ديگر سرمايه‌گذاري کرد و يا برق توليدي را فروخت. وي گفت: راه حل مشکلات کشور ياري رساندن به همديگر است در عين حالي که دولت خود را خادم مردم مي‌داند مي‌توانيم دست در دست يکديگر کشور را به سمت تعالي حرکت دهيم.

استان سمنان از ظرفيت‌هاي گردشگري متنوعي برخوردار است

روحاني به ظرفيت گردشگري استان سمنان اشاره کرد و افزود: اين استان به عنوان بين‌الحرمين ايران که مابين حرم حضرت معصومه‌(س) در قم و حرم امام رضا‌(ع) در مشهد واقع شده است در بخش گردشگري با آب و هواي متنوع و آثار تاريخي فراوان جذابيت زيادي دارد.

وي گفت: مناطق مختلف سمنان از جمله سرخه و مهديشهر که پيش از اين سنگسر نام داشت با فاصله 40 کيلومتري گويش‌ها و لهجه‌هاي فراواني دارد که اين امر نيز اين استان را جذاب‌تر کرده است و مي‌تواند با معرفي فرهنگ ايران به جهانيان نقش خوبي را ايفا و استان سمنان را آباد کند.

روحاني با بيان اينکه تخت هتل‌هاي استان سمنان که در سال‌هاي گذشته حداکثر 34 درصد اشغال مي‌شد در سال جاري به 70 درصد رسيده است افزود: صنايع، معادن و کشاورزي استان سمنان استعداد و آمادگي بالايي براي تحول و رشد دارد.

وي در پايان گفت: اساس امر اميد به آينده است و ملت بايد بداند که اگر دست به دست هم بدهيم و برادري را بيشتر کنيم و با هم مهربان‌تر باشيم و منافع شخصي را کنار بگذاريم و به فکر منافع ملت آينده فرزندان و کشورمان باشيم حتما از مشکلات ميگذريم و اگر دشمنان ببيند که ما ايستاديم از مسير باطل و غلط خود عقب نشيني خواهند کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران امروز سه‌شنبه وارد استان سمنان شد و تا فردا برنامه‌هاي مختلفي در اين استان دارد.

سخنراني مردمي در جمع مردم شاهرود، شرکت در اجلاس سراسري نماز، سخنراني به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجويان استان و حضور در شوراي اداري استان سمنان از جمله برنامه‌هاي رئيس جمهوري در اين سفر دو روزه است.

همزمان با سفر کاروان تدبير و اميد به استان سمنان، جمعي از وزراي کابينه روحاني نيز براي افتتاح و آغاز عمليات اجراي ده‌ها طرح مختلف به شهرستان‌ها سفر خواهند کرد. روحاني پيش از اين در فروردين ماه 95 همراه با کاروان تدبير و اميد به استان سمنان سفر کرده بود.

براي اين سفر 78 طرح با اعتبار يک هزار و 466 ميليارد تومان مدنظر است تا در سال‌هاي آينده انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان