تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ظريف در جمع خبرنگاران:
قطعنامه 2231 فعاليت موشکي ايران را ممنوع نمي‌کند

وزير امور خارجه از ثبت SPV در آينده نزديک توسط اروپايي‌ها خبر داد و گفت: با توجه به اينکه آمريکايي‌ها به محض اطلاع پيدا کردن از طرح و تحولي تلاش مي‌کنند مانع اين اقدام شوند، اروپايي‌ها مي‌خواهند که اين مرحله را تا به نتيجه رسيدن آن در حالت محرمانه دنبال کنند.

به گزارش ايرنا «محمدجواد ظريف» روز گذشته (چهارشنبه» در پايان جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره اظهارات برخي مقامات آمريکايي درخصوص فعاليت موشکي جمهوري اسلامي ايران ظهار داشت: آنچه که واضح است و خود آمريکايي‌ها هم در اين دولت و هم در دولت گذشته اعتراف کردند نه برجام و نه قطعنامه 2231 فعاليت موشکي ايران را ممنوع نمي‌کند.

وي يادآور شد: هم خانم «وندي شرمن» در جلسه سناي آمريکا در دوره مذاکرات اين سخنان را بيان کرد و هم آقاي «برايان هوک» دو ماه پيش اعلام کرد که قطعنامه 1929 ايران را مجبور مي‌کرد در حالي که قطعنامه 2231 فقط از ايران يک تقاضايي در مورد نوع به خصوصي از موشک مي‌کند.

وزير امور خارجه تاکيد کرد در واقع با توجه به اين که موشک‌هاي جمهوري اسلامي نقطه زن هستند فقط براي سلاح متعارف طراحي شده است.

ظريف خاطرنشان کرد: باتوجه به اين که آمريکا از برجام خارج شده و ناقض تعهدات خود در قطعنامه شوراي امنيت و در خود برجام است، ناچار به دست و پا کردن يک پوشش براي اين نقض‌ها است اين ادعا را مطرح مي‌کند و همانطور که مشاهده کرديد شوراي امنيت حاضر نشد اين ادعاي بيجا را بررسي کند.

وزير امور خارجه درباره بازگشت ناوهاي آمريکايي به خليج فارس و موضع جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه اظهار داشت: ما هميشه اعتقاد داشتيم که حضور خارجي ها در خليج فارس مخل آن است و به نفع هيچ کس نيست.

وزير امور خارجه در پاسخ به سوال درباره همکاري جديد اتحاديه اروپا درباره برجام اظهار داشت: هفته گذشته که من ژنو بودم و دوستان در بروکسل حضور داشتند از اروپايي‌ها شنيديم اين است که توافق‌هاي نهايي انجام شده و در آينده نزديک شاهد ثبت SPV خواهيم بود.

ظريف خاطرنشان کرد: البته با توجه به اينکه آمريکايي‌ها به محض اطلاع پيدا کردن از طرح و تحولي تلاش مي‌کنند مانع اين اقدام شوند، اروپاييها مي خواهند که اين مرحله را در حالت محرمانه دنبال کنند تا به نتيجه برسند.

وي در پاسخ به سوالي در مورد بررسي لايحه CFT در مجلس شوراي اسلامي گفت: آنچه که من خبر دارم اين است پس از بررسي اين موضوع در کميسيون امنيت ملي و با کمک شوراي نگهبان، برخي از ايرادهاي اين شورا اصلاح شد و اصلاح اين ايرادها به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد.

ظريف افزود: موضوع مهم ايراد اصلي شوراي نگهبان به تعريف اقدامات تروريستي بود که فکر ميکنم با اصلاحي که در مجلس در تحفظ جمهوري صورت گرفت، اين مشکل حل شد.

وي در پاسخ به سوالي درباره ضرورت پيوستن ايران به توافق آب و هوايي پاريس اظهار داشت: ما اهدافي که در سياست‌هاي کلي ابلاغي از سوي رهبر معظم انقلاب و در برنامه ششم براي کاهش گازهاي گلخانهاي تعيين کرديم از اهداف و تعهد ما در کنوانسيون پاريس بسيار جديتر و محکمتر است.

ظريف يادآور شد: تفاوت ميان ايران و آمريکا در مورد ميزان تعهدات است و حتما ميزان تعهداتي که ما در اين کنوانسيون داريم از ميزان تعهدات که خودمان در داخل کشور براي خود ايجاد کرديم، کمتر است.

وزير امور خارجه ادامه داد: کشورها منافعي دارند اما يک منفعت بزرگتري همه کشورها دارند و آن اينکه قوانين بين‌المللي و مقررات بين‌المللي دستخوش يک ادعا و يا يک فشار از سوي يکي از قدرت‌ها قرار نگيرد.

وي تاکيد کرد: در نهايت کشورها پس از يک دوره موقت و گذار از اين فشار آمريکا، منافع خود را درک و به آن عمل خواهند کرد. وزير امور خارجه در پاسخ به سوالي درباره تحريم ايران توسط برخي کشور در بحث موشکي و اصرار ايران به گسترش اين صنعت گفت: ما بر توان دفاعي خود همواره تأکيد کرديم و اعلام هم کرده‌ايم که اين توان دفاعي ما موضوع مذاکره نيست.

ظريف تاکيد کرد: البته سياست ما سياست بازدارندگي و تدافعي است و نه سياست تهاجمي؛ سابقه ما هم اين واقعيت را نشان داده است.

وي ادامه داد: کشورهايي که در مورد توان دفاعي جمهوري اسلامي ايران اظهار نظر مي کنند، همان کشورهايي هستند که ميلياردها دلار سلاح را به منطقه ما سرا زير کردند و باعث نا امني در اين
منطقه شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان