تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
اگر قانون بدون ملاحظات جنبي به جا و به موقع اجرا شود مشکلات برطرف مي‌شود
   نويسنده : فرهنگ شکوهي

قانون سدي محکم و استوار در برابر تمام نابساماني‌ها و برچيدن و از بين بردن آنهاست به شرطي که در اجراي به‌جا و به موقع آن غل و غشي پيش نيايد و ملاحظاتي در کنار خود نداشته باشد، گرچه ما ناملايمات و گرفتاري‌هاي گوناگوني نداريم و در هر رشته از کارهاي مربوط به زندگي خود درگير مسائلي حاد و گاه لاينحل هستيم لکن در برابر تمامي اين مشکلات و موانعي که سد راه ما شده‌اند، قوانين استوار و محکم و متقني داريم که اگر همت در اجراي صحيح و اصولي آن عملي شود بسياري از نابساماني‌ها از جمله مشکلاتي که دامنگير مردم است سامان مي‌پذيرد.

مسئله و گرفتاري‌هاي مربوط به امور ساختماني، مالک و مستاجر و خلاف‌هاي ساخت و ساز بسيار زياد است به طوري که از سال 1334 تا به حال جامعه و شهروندان درگير آن هستند. ماده صد که مربوط به خلاف‌هاي ساختماني در زمينه‌هاي گوناگون با استحکام و اشد اجراست و با وجود اينکه سال‌ها از تصويب آن مي‌گذرد از سال 1334 تا 1358 مواد و اضافاتي داير و به اجراي دقيق آن افزوده شده است لکن همچنان مردم درگير عدم اجراي آن هستند و کمتر ديده شده که قانون ماده صد به طور جدي و محکم اجرا شود. حال کار به جايي رسيده است که فرد عمدا خلاف ساختماني را انجام و با خيال راحت به ادامه کار خلاف خود مي‌پردازد و مطمئن است که حداکثر و آن هم پس از چند سال از طرف شکاتي که دارد، جريمه‌اي طبق صواب و صلاحديد هيئت ماده صد پرداخت مي‌کند و منظور خود را با خوشحالي و موفقيت کامل به انجام رسانده است و اما بنده خدايي که در همسايگي اين فرد قرار دارد که بخشي از منزل مسکوني خود را تبديل به نانوايي و گرفتاري‌هاي ناشي از آن را نصيب همسايه مجاور و شاکي خود کرده، مدت 4 سال است که درگير اين مسئله و دوندگي براي حل اين معضل است،گرچه پرونده اين خلاف در ماده 100 شهرداري در جريان است. با وجودي که حق به شاکي متضرر از اين ماجرا و خلاف واضح از جميع جهات داده شده است لکن همسايه شاکي و زيان‌ديده از اين عمل خلاف همسايه مجاور کمترين اقدامي نديده و طرف همچنان مشغول اداره نانوايي خود با کمترين ناراحتي از خراب کردن آن نانوايي و توجه به اين مزاحمت چندين ساله است.

به راستي چرا در کشور ما قوانين به ويژه قوانيني که جنبه حياتي دارند، با اقدامي جدي اجرا نمي‌شود و محاکم قضايي پر از پرونده‌هاي مردم شاکي و خسارت ديده در زمينه‌هاي مختلف است. به‌جاست که از مسئولين ذيربط در هر رشته کاري بخواهيم که در اجراي قوانين و رسيدن حق به حق‌دار بيشتر مقيد بوده و حساب کنند که اگر سختي‌هايي در هر زمينه متوجه آنها شود آيا تحمل آن را دارند که سال‌ها در گرفتاري به سر برند. اميد که همه ما بيشتر پايبند و ملتزم به اجراي قوانين براي سلامت جامعه باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان