تاریخ 1397/09/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس جمهور در اجلاس سراسري نماز در دانشگاه سمنان:
راه ايستادگي در برابر فشار اقتصادي بدخواهان، تکيه بر خداوند است

رئيس جمهور، نماز را وسيله هدايت و ذکر رحمانيت خداوند دانست و تاکيد کرد: نماز، صورت دين و نماز جماعت، مظهر و نمايش دين و قدرت اسلام است.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلين حسن روحاني صبح ديروز در بيست‌ و هفتمين اجلاس سراسري نماز که در تالار اميرکبير دانشگاه سمنان برگزار شد با بيان اين‌که دين را مي‌توان در دو کلمه پرستش و نيايش خلاصه کرد، گفت: پرستش جوهر اسلام و حقيقت دين و نيايش صورتي زيبا از پرستش است. نماز يک عبادت صرف يا يک فرع دين مانند ساير فروع‌ دين نيست، بلکه همه چهره اسلام است.

وي خاطرنشان کرد: جوهر دين ايمان به خدا، اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهي است، اما پرچم آن نماز است و دين بدون نماز قابل شناخته شدن نيست. نماز همان اصل عبوديت در کنار توحيد است و عبوديت بدون توحيد نيز معنا ندارد. همان‌طور که توحيد بدون عبوديت ما را به سرمنزل مقصود نمي‌رساند.

رييس جمهوري با اشاره به دستور خدا به برپايي دين در همه اديان الهي، بيان کرد: برپايي نماز نه در اسلام بلکه در همه اديان الهي جزو نخستين دستورات خداوند به پيامبران است و تنها مساله‌ اسلام نيست، بلکه مساله دين است و حقيقت و واقعيت دين نيز اتصال به خداست که چهره درخشان آن نماز است.

رييس جمهوري ادامه داد: اولين نکته‌اي که قرآن به ما مي‌آموزد آن است که براي مشکلات‌مان جزع و فزع نکنيم و به واسطه راحتي‌ها و دستاوردها حرص ما را فرا نگيرد.

روحاني با تاکيد بر اين‌که نماز و تکيه بر رحمت خدا ملت بزرگ ايران را در برابر ابرقدرت‌ها حفظ کرده است، خاطرنشان کرد: در دوران پيش از انقلاب اسلامي برپايي نماز جماعت در ميان جوانان دو معناي انقلابي و مذهبي‌ بودن داشت؛ در آن زمان برپايي نماز دسته‌جمعي به معناي روشنفکر معتقد بود، اما امروز شرايط به گونه‌اي ديگر شده، در آن زمان جو دانشگاه‌ها مانند آنچه که امروز مشاهده مي‌کنيد نبود.

وي ادامه داد: زماني که من در دانشگاه تهران تحصيل مي‌کردم در کل دانشگاه تنها دو دانشجوي دختر که يکي در دانشکده فني و ديگري در دانشکده ادبيات تحصيل مي‌کردند، بودند که روسري بر سر داشتند، اما همين دو نفر نيز زمان اذان به مسجد مي‌آمدند و چادر به سر مي‌کردند و نماز مي‌خواندند.

رييس جمهوري با تاکيد بر اين‌که نماز در آن دوران علامت ايمان، اسلام، ايستادگي و مذهبي بودن بود، گفت: در زمان پيش از پيروزي انقلاب افرادي که درس‌خوانده غرب بودند وقتي به کشور آمدند احساس کردند نمازشان بايد ظهور و بروز داشته باشد. آنها ديدند که نياز است به غير از مسجد دانشگاه تهران در دانشکده‌هاي خود نيز نمازخانه داشته باشند تا بتوانند نماز خود را به موقع به جا آورند. امثال مرحوم بازرگان و دکتر سحابي از آدم‌هاي متديني بودند که برخي از آنها حتي نماز شب‌شان ترک نمي‌شد.

وي خاطرنشان کرد: نماز اهميت بسياري دارد و ما آنچه که امروز بايد به آن بپردازيم اين است که چگونه بايد نماز را ترويج کنيم و بگوييم که آرامش با اقامه نماز حاصل مي‌شود. همچنين بايد به دنبال آن باشيم تا ببينيم امروز که فشار اقتصادي آمريکا و رژيم صهيونيستي و برخي ديگر بر ماست چگونه مي‌توانيم
بايستيم.

وي تاکيد کرد: راه ايستادگي در برابر فشار اقتصادي بدخواهان، تکيه بر خداوند است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان