تاریخ 1397/08/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ظريف مجلس را قانع کرد
دفاع دوباره از برجام در صحن بهارستان

ديروز ظريف مهمان بهارستان بود تا پاسخکوي سه سوال باشد. در حاليکه دور جديد تحريم‌ها عليه ايران آغاز شده، ظريف به مجلس آمد و از برجام باز هم حمايت کرد. او با توضيحاتش توانست بازهم مجلس را از پاسخ‌هايش به سوالات قانع کند.بدين ترتيب نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از پاسخ وزير خارجه در خصوص سه سوال در زمينه رديابي اموال بابک زنجاني در خارج از کشور و عدم ارائه گزارش به مجلس در خصوص برجام و امضاي توافق محرمانه با نماينده آمريکا قانع شدند.

مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني ديروز سوالات حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر، از وزير امور خارجه در زمينه اين که بر اساس چه مجوز قانوني بعد از اجرايي شدن برجام توافق نحرمانه با نماينده آمريکا امضاء شده است را بررسي کردند که پس از توضيحات و انجام راي گيري از مجموع 194 نماينده حاضر در مجلس، 112 راي موافق و 66 راي مخالف و 8 راي ممتنع در نهايت نمايندگان از پاسخ وزير امور خارجه قانع شدند.

در خصوص سوال حاجي‌دليگاني از وزير امور خارجه در زمينه اين که وقتي در مذاکرات برجام زورتان به طرف‌هاي مقابل نرسيد چرا نيامديد و به مجلس شوراي اسلامي و مردم گزارش ‌آن را ارائه نداديد؟ آيا مردم نامحرم بودند يا مجلس و يا هر دو؟» در نهايت پس از شنيدن توضيحات از 194 نماينده حاضر با 119 راي موافق، 58 راي موافق، و 8 راي ممتنع از پاسخ محمدجواد ظريف وزير امور خارجه قانع شدند.

در ادامه سوال حاجي دليگاني از وزير امور خارجه در زمينه‌ي اينکه بر اساس چه مجوز قانوني بعد از اجرايي شدن برجام توافق محرمانه با نماينده آمريکا امضائ کرديد پس از بحث و بررسي از مجموع 194 نماينده حاضر با 112 راي موافق 66 راي مخالف و 8 راي ممتنع از پاسخ وزير امور خارجه مجلس قانع شد.

هنوز هم دنيا روي برجام تاکيد مي‌کند

محمد جواد ظريف که براي پاسخ به سوالات حسينعلي حاجي‌دليگاني و جمعي ديگري از نمايندگان درباره‌ رديابي اموال بابک زنجاني در خارج از کشور، امضاي اسنادي بعد از برجام و اين که چرا در مذاکرات، زور ايران به آمريکايي‌ها نرسيده است؟ به مجلس آمده بود، اظهار کرد: سوال اول در مورد حمايت وزارت خارجه از تلاش‌هاي جمهوري اسلامي براي استرداد اموال بابک زنجاني به کشور بود که در اين موضوع نقش وزارت خارجه نقش حمايتي است ما موظفيم اقدامات دستگاه قضايي را پيگيري کنيم و درخواست‌هايي که دستگاههاي مختلف براي تخلفات صورت گرفته داشتند را دنبال کنيم که وزارت خارجه اين کار را انجام داده و درخواستي نبوده که پيگيري نکرده باشد.

وزير امور خارجه در ادامه درباره‌ي سوال ديگر نمايندگان گفت: در مورد امضاي اسنادي بعد از برجام هر سندي که امضا شده در معرض ديد عموم قرار گرفته و در سايت ما، اروپايي‌ها و محافل خبري منتشر شده است. در واقع سندي بعد از برجام امضا نشده اما علاوه بر برجام چند توافق براي اجراي برخي مواد فني برجام در حوزه انرژي هسته‌اي صورت گرفته که در معرض ديد عموم قرارگرفته و بر اساس نظر کارشناسان هسته‌اي در جهت منافع ملي کشور بوده است.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا در مذاکرات زورتان به آمريکايي‌ها نرسيد و به مردم گزارش نداديد؟ خاطرنشان کرد: برجام حاصل توافق چند جانبه است. در توافق چند جانبه هيچ طرفي نمي‌تواند تمام خواسته‌هايش را بگيرد. آمريکا مي‌خواست برنامه‌ هسته‌اي ما متوقف شود، فردو تعطيل شود، درش را گل بگيرند، راکتور آب سنگين اراک بسته شود. و ايران فقط روي سانتريفيوژ آي آر وان تحقيق و توسعه داشته باشد. آنها دهها خواست ديگر هم داشتند ولي به آن نرسيدند.

وزير امور خارجه با بيان اينکه آمريکا مي‌خواست با انواع دروغ پردازي‌ها دنيا را عليه ايران تهييج کند، ادامه داد:‌ برجام از چنان استحکامي برخوردار بود که هنوز هم دنيا روي آن تاکيد مي‌کند. بحث اصلي تفاهمي است که براي همه طرف‌ها قابل قبول باشند. آنها زورشان نرسيد که آنچه مي‌خواهند بگيرند و بعد از مدت‌ها تلاش هنوز هم نمي‌توانند برجام را تضعيف کنند.

ظريف همچنين گفت: برجام با توجه به مقاومت مردم و با پشت گرمي آنها و استفاده از همه امکانات بهترين توافقي بود که امکان داشت اگر چه ما آرزوهاي بالاتري داشتيم ولي آنچه امکان داشت همين توافق بود که اميدواريم با تلاش، همفکري و همکاري در بين نمايندگان در اين شرايط حساس کشور را پيش ببريم. ما در چند ماه گذشته توفيقات زيادي در راي ديوان بين‌المللي دادگستري، فضاحت آمريکا در شوراي امنيت و ساير مسائل داشتيم و اين نشان دهنده‌ي اين است که جمهوري اسلامي در سطح ديپلماسي موفق ظاهر شده است.وزير امور خارجه در ادامه اظهارکرد: امروز روز شروع يک روند جهاني است من ما با اطلاع مي‌گويم که مسلح شدن دلار، روند سراشيبي را طي مي‌کند. آمريکايي‌ها با سوء استفاده و زياده‌روي در استفاده از دلار شروع روندي را کليد زدند که به ضررشان خواهد شد.

ظريف درباره مذاکرات بعد از برجام نيز خاطرنشان کرد: ما سرخود عمل نمي‌کنيم، مذاکرات در حوزه هسته‌اي هم ماه‌ها ادامه داشت و آنچه انجام شد براساس تصميم جمعي بود. با توجه به اينکه قرائت‌ها از دو بند متفاوت بود، قرائت اول سازمان انرژي اتمي هم مثل قرائت شما بود آنجايي که مي‌گويد مازاد 130 تن آب سنگين بايد از سوي جمهوري اسلامي براي فروش عرضه شود و در بند بعد مي‌گويد نبايد بيش از 130 تن باشد؛ ما استدلالي داشتيم و طرف مقابل هم استدلال خود را داشت، اما فقط اين مورد نبود. زماني که IR8 را براي آزمايش داديم، گفتند اين جزو توافق نبوده، اما الان نه تنها آزمايش شده بلکه گاز هم به آن تزريق شده است. به هر حال اختلاف نظرهايي بعد از برجام وجود داشت کما اينکه بعد از توافق ژنو هم اختلاف نظر به وجود آمد. اما اينکه گفتيد نه شوراي امنيت و نه هيات نظارت خبر نداشتند اتفاقا هر دو خبر داشتند.

وي در بخش ديگري از اظهاراتش با بيان اينکه برجام از نظر دنيا پيروزي ديپلماسي ايران بود،‌ خاطرنشان کرد: رهبري در راس نظام مطالبات ملت ايران را با صداي رسا مطرح کردند. ولي ايشان همزمان گفتند که مذاکره کنندگان امين هستند، نگفتند مخفي کاري مي‌کنند، گفتند چيزهايي مي‌دانم، خبرهايي داريم و جزئياتي مي‌دانم که شما نمي‌دانيد. اينطور نيست که ما خواسته باشيم خلاف منويات ايشان کاري کنيم.

تصويب لايحه عضويت در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا - اقيانوسيه

لازم به ذکر است که يکي از مصوبات مهم ديروز مجلس ، تصويب لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا - اقيانوسيه بود.

نمايندگان مجلس در جلسه علني ديروز، لايحه عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا – اقيانوسيه را با 151 راي موافق، 6 راي مخالف و 4 راي ممتنع از مجموع 223 نماينده حاضر در مجلس تصويب کردند.

براساس ماده واحده اين لايحه به دولت اجازه داده مي‌شود در همکاري‌هاي تاييد صلاحيت آزمايشگاهي آسيا – اقيانوسيه به شرح اساسنامه پيوست عضويت يابد و نسبت به پرداخت حق عضويت مربوط و يا کمک اقدام کند. در اين تغيير دستگاه اجرايي طرف عضويت بر عهده دولت است.

طبق تبصره اين لايحه در ازاي اين اساسنامه رعايت اصول 80، 75، 135 و 137 قانون اساسي الزامي است.

يازدهمين گزارش وزارت خارجه در اجراي برجام

گفتني است يازدهمين گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره روند اجراي توافق برجام از 26 تير تا 26 مهر 97 هم به کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ارائه شد.

اين گزارش که به امضاي وزير خارجه و خطاب به فلاحت پيشه، رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجيه مجلس شوراي اسلامي ارائه شده است مشتمل بر دو بخش با عناوين اقدامات صورت گرفته براي مقابله با تحريم‌هاي آمريکا، حفظ برجام و انتفاع جمهوري اسلامي ايران از توافق و همچنين استمرار اجراي تعهدات هسته‌اي و پيشرفت برنامه‌هاي هسته‌اي در چارچوب برجام است.

بخش نخست در 11 بند و ارائه توضيحات تکميلي به اقدامات صورت گرفته براي مقابله با تحريم‌ها آمريکا، حفظ برجام و انتفاع از توافق اشاره کرده است. در بخش دوم نيز در دو قسمت مختلف مرتبط با دوازدهمين بيانيه مديرکل آژانس و تاييد پايبندي ايران و رد ادعاهاي بي پايه نخست‌وزير اسرائيل در مجمع عمومي و تداوم پيشرفت پروژه‌هاي مرتبط با برنامه هسته‌اي توضيحاتي ارائه شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان