تاریخ 1397/08/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
حسن روحاني:
اگر آمريکا براي پيمانش ارزش قائل باشد، مي‌نشينيم و صحبت مي‌کنيم

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه امروز خوشبختانه در اين ماجرا و تخلف اخير آمريکا، آمريکايي‌ها از هميشه منزوي‌تر هستند، گفت: شما در سازمان ملل ديديد که استقبال افکار عمومي دنيا از سخنان مسئولين ايراني چه مقدار و از مسئولين کاخ سفيد چه مقدار بود.

به گزارش ايسنا، حسن روحاني در ديدار معاونين و مديران وزارت امور اقتصادي و دارايي همچنين از حضور گسترده و شکوهمند مردم ايران اسلامي در راهپيمايي 13 آبان قدرداني کرد و اظهارداشت: مردم با حضور گسترده و شکوهمند خود در اين راهپيمايي و اعلام آمادگي براي وحدت، انسجام، مقاومت و ايستادگي در برابر دشمنان، بر توطئه‌هاي جديد آمريکا خط بطلان کشيدند.

رئيس جمهور حضور گسترده مردم در مراسم باشکوه راهپيمايي اربعين حسيني را نيز که با امنيت کامل و نظم بسيار خوب برگزار شد، بسيار با معنا و پرمفهوم خواند و فرا رسيدن ايام رحلت نبي معظم اسلام پيامبر اکرم(ص) به عنوان فخر همه موجودات و پيامبر رحمت براي همه عالميان و همچنين ايام شهادت پرچمدار صلح امت پيامبر حضرت مجتبي(ع) و امام هشتم(ع) را تسليت گفت.

رئيس جمهور خاطرنشان کرد: هر چه ما بتوانيم ميان اقتصاد و بخش دولتي و شبه دولتي فاصله بيندازيم به نفع مردم است؛ بايد اقتصاد را به خود مردم واگذار کنيم؛ خيلي چيزها را بايد به مردم واگذار کنيم. اگر مردم و سازمان‌هاي مردم نهاد، در کمک به اقشار آسيب‌پذير درست فعال شوند، از دولت بهتر کار مي‌کنند.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه بعد از انقلاب تلاش مي‌کنيم که مردمي‌ها را دولتي کنيم و خيلي خاصيتي هم نمي‌بريم، گفت: هر چه بتوانيم امور را به مردم واگذار کنيم، حتماً به نفع ماست. مردم بهتر از ما تلاش مي‌کنند اين روشن است و مثال ساده عوامانه‌ اين است که بخش خصوصي مغازه‌اش را کي باز مي‌کند؟ ما خيلي سر وقت باشيم 8 کارمان را شروع مي‌کنيم، اما آن مغازه‌دار گاهي 5 صبح در مغازه‌اش را باز مي‌کند. اين نشان کار مردم و کار دولت است. از آن طرف ساعت 4 نشده کيف‌مان را بسته و آماده فرار هستيم نه آماده رفتن و اگر يک ثانيه بخواهيد اينها را نگه داريد، برايشان يک ساعت طول مي‌کشد. از آن طرف مغازه‌دار تا مشتري است او هم است، هر ساعتي که مي‌خواهد باشد.

روحاني با اشاره به موضوع بانک‌ها در نظام اقتصادي کشور، گفت: به آقاي دژپسند گفتم که در اين دوران مسئوليت، بالاترين وظيفه او، بانک و اصلاح امور بانک‌ها است. بقيه مسئوليت‌ها با همه اهميتي که دارند، درجه 2 هستند. بانک‌ها بايد به جايي برسند تا بتوانند به دولت کمک کنند.

روحاني با تاکيد بر اينکه بانک‌ها بايد سالم‌سازي شوند، افزود: متأسفانه يا خوشبختانه امروز اقتصاد وصل به بانک‌ها است. به تدريج بايد اين وابستگي و تکيه اقتصاد به بانک‌ها را به بازار سرمايه شيفت کنيم. بانک مسئوليت بسيار سنگيني دارد؛ وقتي آمار اضافه برداشت را ماهانه يکبار نگاه مي‌کنم، بعضي از آنها تکان‌دهنده است. بانک‌هاي خصوصي که وضع‌شان خيلي بد است. بعضي از بانک‌هاي دولتي هم وضع‌شان خوب نيست. اين وسط خصولتي هم که هستند.

رئيس جمهور اظهارداشت: اين مشکل جدي است. اين هنر نيست که از منابع بانک مرکزي استفاده کنيم. چرا استفاده کنيد؟ خود دولت از منابع بانک مرکزي استفاده مي‌کند و به توليدکننده مي‌دهد. شما کاري نکرديد، پس‌اندازي را از مردم گرفتيد، چه مقدارش را استفاده کرديد و چه کار کرديد؟ چقدر از پول‌هايتان منجمد است؟ از آنها بگذريم، شرکت‌هايتان چه کار مي‌کند؟

روحاني خاطرنشان کرد: نظارت بانک مرکزي بايد به مراتب افزايش پيدا کند. الان نظارت بانک مرکزي بر بانک‌ها ضعيف است. ديديم يک مؤسسه غيرمجاز چه بلايي سر کشور آورد. چه بلايي سر مردم آورد. چقدر به اعتماد عمومي مردم لطمه زد و چه هزينه سنگيني بر دوش ما گذاشت.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه 250 هزار ميليارد تومان از نقدينگي امروز، مربوط به مؤسسات غيرمجاز است، گفت: اين موسسات باعث شدند که از پايه پولي بيش از 30 هزار ميليارد تومان پول پرداخت کنيم. شما ضريب فزاينده را نگاه کنيد، 250 هزار ميليارد تومان نقدينگي در بازار آمده است. چرا؟ چون يک عده متخلف، يک عده افرادي که به مردم خيانت کردند و معمولاً اين خائنين آدم‌هايي در دور و بر خودشان دارند و جمع مي‌کنند.

روحاني اضافه کرد: يکي از کارهاي خوبي که دکتر سيف انجام داد، بستن اين مؤسسات غيرمجاز بود. نام وي هميشه در تاريخ ايران به نيکي ياد خواهد شد. کار بسيار سنگيني بر عهده گرفت. ايشان نامه‌هايي را با 40 الي 90 امضاء از آدم‌هاي مختلف مي‌آورد که تهديدش مي‌کردند و من مي‌گفتم کار خودت را انجام بده و نترس. کار بزرگي انجام داد.

رئيس جمهور تاکيد کرد: اين مؤسسات غيرمجاز، مؤسسات مجاز، بانک‌هاي خصوصي و دولتي، همه اينها بايد سالم‌سازي شوند. اين مهم‌ترين وظيفه‌اي است که امروز وزارت اقتصاد و بانک مرکزي توأماً بر عهده دارند و بايد انجام دهند و همه مديران دلسوز بانک‌ها بايد اين کار را بکنند. مديران بانک‌ها رسالت بسيار سنگيني بر عهده دارند. آنها بهتر از ما مي‌توانند کمک کنند. آنها بهتر از ما راهش را بلد هستند.

رييس جمهور خاطرنشان کرد: امروز کاري که آمريکايي‌ها انجام مي‌دهند، صرفاً فشار به مردم است،فشار به هيچ جاي ديگر نيست. به مردم و به ملت‌هاي ديگر و به شرکت‌هاي ديگر و به دولت‌هاي ديگر است، امروز تنها ما از سياست‌هاي آمريکا عصباني‌ نيستيم حتي شرکت‌ها و دولت‌هاي اروپايي‌ هم از سياست‌هاي آمريکا عصباني هستند.

روحاني افزود: فکر نمي‌کنم در تاريخ آمريکا کساني به کاخ سفيد آمده باشند که تا اين حد، ضدقانون و معاهدات بين‌المللي باشند. من به ياد ندارم. همه آنها تخلفات قانوني داشتند ولي اينها سرآمد تخلفات هستند. نديدم در کاخ سفيد گروهي روي کار بيايند مثل اين دوره نژادپرست باشند. وقتي يک گروهي که هم نژادپرست هستند و هم به قوانين و مقررات بين‌المللي اعتنا نمي‌کنند، امروز چه توقعي از آنها داريم. همين شرايطي است که امروز مي‌بينيم.

روحاني گفت: اين ما نيستيم که دلمان مي‌خواهد اين دوره حکومت آمريکا خيلي کوتاه و کوتاه‌تر شود، متحدين اروپايي خودشان در جلسات به خود من مي‌گويند که يکي از آرزوهايشان اين است. بعد از آن مرتب براي ما پيغام مي‌دهند که بياييد با هم مذاکره کنيم. مذاکره براي چه چيزي انجام دهيم. شما اول آن مذاکره‌اي که انجام داديم و به نتيجه رسيديم، به آن احترام بگذاريد تا زمينه براي مذاکره بعدي درست شود. در همين ايامي که نيويورک بودم، رهبران 4 کشور بزرگ، واسطه شده بودند که با رئيس جمهور فعلي آمريکا ملاقات کنم در حاليکه اين موضوع نياز به واسطه و اينقدر پيغام ندارد، به تعهدات عمل کنيد، با هم صحبت مي‌کنيم.

رييس جمهور اضافه کرد: ما براي حرف زدن مشکل نداريم به شرط اينکه طرف ما، طرفي باشد براي حرف، قول و عهد خودش ارزش قايل باشد. اگر طرف مقابل به عهد و به پيمانش ارزش قايل باشد حرف زدن مشکلي ندارد. آدم مي‌تواند بنشيند حرف بزند و به نتيجه برسد.

روحاني با تاکيد بر اينکه امروز خوشبختانه در اين ماجرا و تخلف اخير آمريکا، آمريکايي‌ها از هميشه منزوي‌تر هستند، گفت: شما ببينيد الان چند کشور از کار آمريکا حمايت مي‌کنند؟ و آنهايي که مخالف هستند، چقدر هستند؟ ما در بخش سياسي، افکار عمومي و حقوقي، موفقيت‌هاي بسيار خوبي به دست آورديم.

رئيس جمهوري خاطرنشان کرد: اين کار ساده نيست که آمريکا روي حرفي بايستد و کل اتحاديه اروپا با آن نباشد، اين يعني پيروزي ديپلماسي و پيروزي سياست خارجي. بعضي‌ها فکر مي‌کنند در برجام که مذاکره کرديم و به نتيجه رسيديم اين موفقيت بزرگي بود که آمريکايي‌ها اين موفقيت را از بين بردند نه اينگونه نيست. اين تفسير اشتباه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان