تاریخ 1397/08/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ضرورت تدوين طرح پدافند غيرعامل در مقابل جنگ اقتصادي
   نويسنده : روح‌اله ساعدي

پس از انقلاب اسلامي، جمهوري اسلامي ايران از سوي آمريکا و غرب مورد تحريم و تهديد در حوزه‌هاي مختلف قرار گرفت که در آن برهه جمهوري اسلامي تلاش کرده، با برگزيدن راهبرد مقاومت، در سايه خودکفايي در توليد محصولات راهبردي و دستيابي به فناوري‌هاي نوين و باگسترش مناسبات سياسي و اقتصادي خود با کشورهاي همسايه و مسلمان, به بي‌اثر ساختن تحريم‌ها بپردازد که با موفقيت‌هاي خوبي نيز روبه‌رو شد، که توافق برجام بخشي از آن بود.

اما با تغيير استراتژي امريکا با روي کارآمدن ترامپ و مواضع دوگانه غرب در وضع تحريم‌ها و به زعم مقامات غربي هوشمند کردن تحريم‌ها بايد اذعان کرد اقتصاد به محور اصلي برخورد ايالات متحده و تا حدودي غرب با جمهوري اسلامي ايران تبديل شده است. نظام سلطه تاکنون در اجراي تحريم‌ها براي جلوگيري و کندسازي روند توسعه کشور که يکي از لوازم اساسي آن، تامين مالي و معيشتي مردم وبخش ديگر آن اقتصاد کشور است، سعي کرده در اين دو محور براي نظام مانع‌تراشي کند و آن را با مشکلات عديده‌اي رو‌به‌رو سازد. اصولا راهبرد آمريکا در جنگ اقتصادي عليه ايران اين است که کشور را به لحاظ بنيه و توان اقتصادي آنقدر ضعيف سازد تا ايران قادر نباشد به الگويي براي ساير ملل مسلمان و مستضعف جهان تبديل شود و مشکلات اقتصادي مردم ايران را نسبت به نظام بي‌اعتماد و دلسرد کند.

رهبر معظم انقلاب با درايت و اشراف کامل به اين موضوع، با مشخص کردن شاخص‌هاي تعيين‌کننده اقتصادي‌ در اسناد بالادستي نظام از جمله برنامه‌هاي توسعه‌اي، سند چشم‌انداز و سياست‌هاي اصل 44 و نيز با نامگذاري سال‌هاي گذشته با محور‌هاي اقتصادي و امسال نيز با سال حمايت از کالاي ايراني، در اين مقطع خواستار گذر از مرحله مقاومت اقتصادي و ايجاد يک اقتصاد مقاومتي در کشور و تبديل آن به خط‌مشي اساسي کشور شدند. به اعتقاد رهبر معظم انقلاب با توجه به تحولات جديد در عرصه بين‌المللي ضرورت دارد با استقرار يک اقتصاد مقاومتي و مديريت صحيح منابع مالي و انساني کشور، تهديدهاي جهاني عليه جمهوري اسلامي به فرصت‌هاي اقتصادي تبديل شود.

يک تفاوت اصلي استراتژي اقتصاد مقاومتي با مقاومت اقتصادي تدوين شاخصه‌ها، ابعاد و لايه‌هاي فراوان و مختلفي است که تاکنون به صورت مقطعي و در برخي سطوح تصميم‌گيري اجرا مي‌شد که هم اينک بايد به صورت جامع و دائمي به دنبال رفع آثار سوءآفند دشمن در حوزه اقتصادي باشد.

همچنين با مراجعه به اصول ايدئولوژيک انقلاب اسلامي درمي‌يابيم با توجه به اين‌که از ابتداي شکل‌گيري و استقرار جمهوري اسلامي، ايستادگي در برابر ظالم و قدرت‌هاي استکباري زورگو، به تبعيت از سيد و سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) بخشي از سياست تغييرناپذير ايران در تمامي بخش‌هاي سياسي، اقتصادي، امنيتي و غيره بوده است، به نظر مي‌رسد نقشي اساسي و تاثيرگذاري را نيز در ناکامي استکبار جهاني در مقابله با کشورمان داشته باشد. اين ايدئولوژي به‌عنوان اصلي‌ترين مولفه نهضت بيداري اسلامي و بيداري انساني در چهل سال گذشته به شمار مي‌رود و به عنوان اکسيري حيات‌بخش و مدلي باورپذير، ساير ملل مظلوم و آزاده جهان را نيز تحت‌تاثير قرار داده است. از سوي ديگر تجربه سال‌ها تحريم‌ مويد اين نکته است که در هر زمان و مقطع که به شکل صحيحي سياست‌گذاري شده و منابع به‌صورت بهينه به اقتصاد کشور تزريق شده است، توانسته‌ايم اثرات تحريم‌ها را خنثي کنيم.

اين‌که امروز ابعاد امنيت ملي به ترتيب به صورت اقتصادي، سياسي، اجتماعي، فرهنگي، نظامي و محيط زيست تعريف مي‌شود، اهميت توجه به اين حوزه در جهت حفظ امنيت ملي کشور را بيشتر آشکار مي‌کند.

پدافند غيرعامل مجموعه اقدامات غير مسلحانه‌اي است که موجب بازدارندگي، کاهش آسيب‌پذيري، ارتقاي پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات و اقدامات دشمن مي‌شود، لذا ضرورت تدوين طرح پدافند غيرعامل اقتصادي به‌عنوان يکي از موثرترين و پايدارترين روش‌هاي دفاع غيرعامل در مقابل جنگ اقتصادي طرف مقابل يعني آمريکا و اجراي آن در مقياس‌هاي گوناگون براي کشور احساس مي‌شود.

به منظور تدوين اين طرح در نگاه اول، به آساني مي‌توان دريافت ويژگي مثبت اين تحريم‌ها به ويژه اعلام تحريم‌هاي جديد ترامپ از روز تاريخي 13 آبان، نشان‌دهنده‌ي احتمال آسيب‌پذيري‌ کشور در برخي بخش‌هاست، به‌طوري که فهرست تحريم‌هاي وارد بر کشورمثلا در حوزه نفتي، همان فهرست آسيب‌پذيري‌هاي کشور ماست. چون دشمن با مطالعه‌اي که روي نقاط ضعف و وابستگي‌هاي ما انجام داده است، دقيقا تحريم‌ها را بر آن نقاط متمرکز ساخته و با نتيجه‌گيري از آنها قصد اعمال فشار بر تصميمات کشور را دارد که بايد در گام نخست، اين نقاط ضعف تقويت شده تا از بين بروند و سپس تمرکز کشور روي کنترل و مديريت اين نقاط معطوف شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان