تاریخ 1397/08/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
روزهاي خدايي پايان ماه صفر
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در قرآن واژه ايام‌الله را داريم که خداوند به رسول اکرم(ص) مي‌فرمايد: مردم را به روزهاي برجسته و عبرت‌آموز و سازنده و آموزنده خدايي يادآور شو که با خود نشانه‌هاي بلند براي صابران و شاکران دارد. در روايات اهل بيت آمده که ايام عبارتند از: روز ظهور امام زمان(عج) و روز رجعت و روز قيامت و روز بعثت و روز غديرخم و روز عاشورا و روز رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبي(ع) و امام رضا(ع).

2- پايان ماه صفر سه روز سنگين رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبي(ع) و امام رضا(ع) را دارد و تعطيل رسمي است و سراسر دنياي اسلام غرق ماتم است و به عنوان يک فرصت مناسب جهت آگاهي و سازندگي و افشاگري امت بشري و امت اسلامي و جامعه پوياي شيعي بايد به کار گرفت. از رسول اکرم(ص) معجزه جاويدان قرآن کريم را داريم و سيره و سنت 23 ساله دوران بعثت و هجرت حضرت را که دنيايي مطلب در خود دارند. رسول اکرم(ص) از نقطه صفر شروع کرد و جامعه غرق در جاهليت را به يک جامعه پويا و پايا تبديل نمود که ارزش‌هاي علم و عقل و عرفان و عقيده و عمل صالح و اخلاق را ملاک شخصيت نمود و همه را دعوت و هدايت به ايمان و اخلاق و استقامت و ايثار و دگردوستي و گذشت و شکيبايي نمود. رسول اکرم(ص) اسوه نيکو در همه چيز بود و مومنان و متعهدان و مجاهدان بايد به سيرت و سنت وي اقتدا نمايند.

3- حضرت حسن بن علي(ع) که در سن 47 سالگي مسموم شد و زهر هلاهل رومي توسط معاويه و جعده کار خود را ساخت و اين نمونه اخلاق و انديشه و شجاعت و ايثار و اعتقاد را از پاي درآورد و در جنت‌‌البقيع به خاک سپرده شد. در حالي که تابوتش به وسيله گروه مرواني تيرباران شد. امام مجتبي(ع) به فرموده رهبر معظم انقلاب شجاع‌ترين امام است زيرا با پذيرش صلح تحميلي، اسلام ناب محمدي را حفظ کرد و بهانه قتل‌عام اهل‌بيت را از معاويه گرفت و شيعيان و پيروان امام علي‌(ع) را مصونيت بخشيد که رسول اعظم‌(ص) فرموده‌اند «ان ابني هذا سيد و لعل‌الله ان يصلح به بين فئتين عظيمتين من‌المسلين» امام مجتبي‌(ع) با پذيرش صلح تحميلي معاويه، انديشه پليد وي را در اسلام ناب محمدي و محو اهل بيت و قتل شيعيان از بين برد. گرچه معاويه به وعده و مفاد صلح‌نامه عمل نکرد ولي حضرت چهره پليد و مکارانه معاويه را به مردم آن زمان و تاريخ شناساند. در دنياي امروز، کارنامه آمريکا و اسرائيل و ارتجاع عرب را در ادعاي حقوق بشر و مذاکره و دموکراسي به وضوح مي‌شناسيم و به آگاهي مردم و افشاگري چهره واقعي آنان مي‌پردازيم. تاريخ را به درستي و کارشناسي بشناسيم و به ديگران بشناسانيم.

4- امام رضا‌(ع) در آخرين روز ماه صفر به شهادت رسيد آن هم توسط مامون‌الرشيد در خانه وي و سر سفره وي، وليکن حضرت از فرصت ولايتعهدي تحميلي؛ امامت و ولايت آل‌الله را رسمي و عملي نمود به گونه‌اي که انديشمندان گفتند بي‌شک امام هشتم‌(ع) براي ولايت از ديگران شايسته‌تر است. شيعيان فرصت يافتند خود را نشان دهند و امام ششم‌(ع) فرمودند «ان عالم آل محمد لفي صلبک و ليتني ادرکته فانه سمي اميرالمومنين.» بي‌شک دانشمند اهل بيت‌ حضرت امام رضا‌(ع) در صلب امام هفتم (ع) است اي کاش زنده مي‌ماندم و او را درک مي‌کردم، او هم‌نام اميرالمومنين است (فاصله وفات امام ششم با ولادت حضرت رضا‌(ع) 16 روز بود.) فرصتي که براي حضرت رضا‌(ع) پيش آمد تا ولايت اهل بيت و امامت آنان را معرفي نمايد براي هيچ امامي رخ نداد، امام هشتم(ع) در هفت مناظره علمي و سياسي با حضور خليفه عباسي مامون‌الرشيد (سابعهم اعلمهم) شرکت نمود و علما و پيروان هر مذهب را براساس منبع و کتاب‌هاي مرجع مذهب خودش محکوم ساخت و مرجعيت علمي اهل بيت را براي جهانيان روشن ساخت. اينجا بود که عطش قدرت مامون و حسادت عباسيان، باعث شد که کمر به شهادت ايشان ببندند و امام را غريبانه و مظلومانه از پاي درآورند و اکنون "مشهد‌الرضا" کانون ارادت و محبت و زيارت و شفاعت و توسل شده و هر سال بالاي 20ميليون زائر در خود جذب و جلب مي‌نمايد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان