تاریخ 1397/08/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
موزه‌داري

جمع‌آوري و نگهداري آثار و اشيا در مجموعه‌ها و موزه‌ها سابقه ديرينه دارند.نگرش صحيح امروزي به موزه جايگاه آن را از محل نگهداري و تماشاي اشيا به محلي با مشخصات يک مرکز پژوهش و آموزش و يک مرکز فرهنگي براي گذران مطلوب اوقات فراغت با ره‌آوردهاي علمي‌و تربيتي سوق داده است.

در اين نگرش موزه، مؤسسه‌اي علمي‌فرهنگي است که تأمل و انديشه و پژوهش مستقيم بر روي آثار گوناگون - از آثار طبيعي آفرينش و خلقت گرفته تا دستاوردهاي فرهنگ و تمدن و هنر انسان - را ميسر مي‌سازد و متخصصان و بازديدکنندگان عمومي‌را با هنر و انديشه، صنعت و پيشه و امور اجتماعي و اقتصادي و شئون گوناگون زندگي ديروز و امروز آشنا و مأنوس مي‌سازد.

موزه به عنوان يک مؤسسه علمي ‌فرهنگي، نيازمند کارشناسان علاقه‌مندي است که با کسب دانش وآگاهي‌هاي علمي، و نگرش صحيح نسبت به موزه و جايگاه اجتماعي و آموزشي آن، بتوانند موزه‌ها را در راه توسعه و رشد فرهنگي، تربيتي و علمي‌کشور هدايت نمايند.

امروزه حدود 100 موزه در کشورمان وجود دارد که آثار، اشياء، اسناد و مدارک قابل توجهي در زمينه‌هاي متنوع باستان‌شناسي،‌ مردم‌شناسي،‌ هنرهاي سنتي، اسناد و مدارک، کتب ونسخ خطي، تاريخ طبيعي، زمين‌شناسي، گياه‌شناسي، ‌پست و مخابرات، جواهرات و سکه‌ها...دارند؛ علاوه بر توسعه کمي ‌و کيفي موزه‌هاي فعلي، ايجاد موزه در زمينه‌هاي ديگر، چون هنر و معماري، علوم و فنون مورد نياز است.

فارغ‌التحصيلان دوره کارشناسي موزه‌داري مي‌توانند با کسب دانش و مهارت‌هاي نظري و عملي و آشنايي با امور اداري و فني موزه‌داري، در موزه‌هاي گوناگون عهده‌دار مطالعه و حفاظت فني از آثار و اشياي موزه‌اي باشند و امور مربوط به موزه‌داري را از ثبت‌ و ضبط آثار در دفاتر، تهيه اسناد و مدارک لازم تا مطالعه مستقيم روي آثار و اشيا انجام دهند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل

دروس پايه:

تاريخ عمومي ‌ايران،‌ کارگاه عکاسي پايه، آشنايي با هنرهاي سنتي ايران،‌ آشنايي با باستان‌شناسي و روش‌هاي آن، کارگاه طراحي پايه، آشنايي با مردم‌شناسي و روش‌هاي آن، آشنايي با حفاظت و مرمت آثار و روش‌هاي آن، عکاسي فني از اشياء موزه‌اي، کارگاه طراحي تخصصي.

دروس اصلي:

موزه‌داري، آشنايي با هنر و معماري پيش از اسلام ايران، تاريخ و فن‌شناسي آثار، آسيب‌شناسي، هنر وتمدن اسلامي، آشنايي با بافت‌ها و محوطه‌هاي دوره اسلامي‌ايران، خطوط و خواندن کتيبه‌هاي اسلامي، تاريخچه کتابت، طرح اشياء در تمدن اسلامي، آشنايي با موزه‌هاي ايران و جهان، خطوط باستان‌شناسي ايران، کارگاه همانندسازي اشياء موزه‌اي، تهيه و تدوين راهنماي موزه و محوطه‌هاي تاريخي، کارآموزي در موزه‌ها، کارآموزي در کارگاه مرمت اموال فرهنگي، تبديل محوطه‌ها و بناهاي تاريخ به موزه، کارآموزي کاوش باستان‌شناسي، کامپيوتر و موزه، روش تحقيق آثار و اشياي موزه‌اي، موزه‌داري و ساير علوم، زبان و متون تخصصي موزه‌داري، شناخت مواد.

دروس تخصصي:

انسان، ‌طبيعت،‌ موزه، پژوهش در آثار و اشياي موزه‌اي، کارآموزي در موزه‌هاي تخصصي، رساله نهايي.


نسخه چاپي ارسال به دوستان