تاریخ 1397/08/12 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
8 کشور از تحريم‌ نفتي آمريکا عليه ايران معاف مي شوند

تهران- ايرنا- خبرگزاري بلومبرگ روز جمعه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت آمريکا تصميم به مستثني کردن هشت کشور از تحريم‌هاي نفتي عليه ايران گرفته است.

به گزارش ايرنا، ژاپن، هند، کره‌جنوبي و چين در ميان اين کشورها هستند. از چهار کشور ديگر در اين گزارش اسم برده نشده است.

منابع آگاه در دولت آمريکا به بلومبرگ گفته‌اند که کاخ سفيد با وجود تلاش براي قطع درآمدهاي نفتي ايران، ناچار به صدور اين معافيت‌ها براي جلوگيري از افزايش قيمت‌ها در بازار جهاني شده است.

به گفته اين رسانه، با وجود تصميم آمريکا براي مستثني کردن چين از تحريم‌ها، دو کشور تاکنون نتوانسته اند در گفت وگو ها به نقطه تفاهمي با يکديگر دست يابند.

بلومبرگ در همين ارتباط به نقل از يک منبع دولتي ديگر نوشته که واشنگتن با وجود صدور معافيت، خواستار کاهش واردات نفت ايران از سوي همه کشورهاي ياد شده است؛ موضوعي که با مخالفت شرکاي تجاري مهم تهران مواجه شد.

انتظار مي‌رود فهرست کشورهاي معاف از تحريم‌هاي نفتي عليه ايران روز دوشنبه اعلام شود.

کارشناسان پيش از اين درخصوص پيامدهاي گزاف کاهش صادرات نفت ايران بر بازار جهاني نفت هشدار داده بودند.

خبرگزاري رويترز پيش تر به نقل از اسناد داخلي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) خبر داده بود که اعضاي اين نهاد و متحدانش در افزايش سطح توليد به ميزان مورد انتظار ناکام بوده‌اند.

آژانس بين‌المللي انرژي نيز در همين پيوند، در گزارش ماه گذشته خود هشدار داده بود که ظرفيت توليد مازاد نفت جهان به دو درصد سطح تقاضا رسيده و کشورها، ديگر تواني براي افزايش توليد ندارند.

بر همين مبنا بديهي است که هر گونه کاهش صادرات، شوکي بر قيمت تمام شده براي هر بشکه نفت باشد.

کارشناسان و ناظران منطقه‌اي و بين‌المللي تأکيد دارند که آمريکا هرگز قادر نيست خريد نفت از ايران را با اعمال تحريم‌ها به صفر برساند.

با وجود اينکه پيش تر چشم اميد مقام هاي کاخ سفيد به افزايش سطح توليد عربستان سعودي بود، وزير نفت اين کشور چندي پيش اذعان داشت که رياض هم نمي‌تواند با افزايش صادرات خود مانع افزايش بهاي نفت در بازار جهاني شود.

از سوي ديگر اتحاديه اروپا براي مقابله با تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا اعلام کرده که بزودي ساز وکار جامعي براي ادامه تجارت شرکت‌هاي خارجي با تهران و همچنين فروش نفت ايران ارائه مي‌کند.

در اين چارچوب، بسياري از ناظران سياسي و تحليلگران اقتصادي بر اين باورند که تحريم نفت ايران در بلندمدت همراه با افزايش بهاي نفت، به تضعيف دلار در سطح بين‌المللي منجر شده و محکوم به شکست است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان