تاریخ 1397/08/06 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وضعيت درماني کارگران؛ دغدغه‌اي افزون بر ديگر مشکلات
سهام عدالت با "عدالت" فاصله زيادي دارد

اشاره:

قشر کارگري، گسترده‌ترين بخش از نيروي انساني است که در جامعه نقش مهمي در ايجاد تحولات اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي ايفا مي‌کنند.

کارگران به عنوان گسترده‌ترين بخش از نيروي انساني در جامعه نقش مهمي در ايجاد تحولات اقتصادي، سياسي، فرهنگي و اجتماعي، ايفا مي‌کنند. بي‌شک توجه به حقوق و منزلت اين قشر عظيم و تامين نيازها و برطرف نمودن دغدغه‌هاي آنها، مي‌تواند منشاء بسياري از تحولات اقتصادي و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي باشد؛ همانطور که بي‌توجهي به حقوق اوليه‌شان، بسياري از معضلات اجتماعي و تحميل هزينه‌هاي فراوان به دولت را به دنبال دارد.

جواهريان يکي از که بانوان سمناني که همسرش در يکي از کارخانجات شهرک صنعتي سمنان مشغول به کار مي‌باشد، مي‌گويد: 20 سال است که همسرم در يکي از کارخانجات شهرک صنعتي مشغول به کار است. 2 فرزند دبيرستاني دارم، کارخانه‌اي که همسرم در آن مشغول مي‌باشد تعداد کمي کارگر دارد و کارفرما آدم منصفي است؛ به همين دليل با توجه به اينکه ميزان توليد در چند سال گذشته کاهش يافته آنها را اخراج نکرده ولي هيچ اضافه کاري ندارند، ميزان دريافتي همسرم ماهانه 1 ميليون و 300 هزار تومان است که 400 تومان آن را بابت قسط خانه مي‌دهيم و با مبلغ باقي مانده زندگي سختي را مي‌گذرانيم.

جواهريان اظهار کرد: هزينه‌هاي زندگي روز‌به‌روز افزايش يافته حقوق دريافتي ما به سختي کفاف خوراک، پوشاک، هزينه‌هاي تحصيلي فرزندان، قبوض آب و برق و گاز، سرويس‌هاي مدرسه و.. را مي‌دهد، هيچ پولي براي اينکه حداقل 2 سال يکبار به يک مسافرت چند روزه برويم براي ما باقي نمي‌ماند، گراني مواد خوراکي باعث شده هر ماه چيزهايي مانند: گوشت و بسياري خوراکي‌هاي ديگر از سفره ما حذف شود.

اين عضو خانواده کارگري گفت: ترس از عدم تامين آينده فرزندانم اعم از ادامه تحصيل، ازدواج و تهيه جهيزيه، آرامش زندگي را از ما گرفته است چون حتي يک ريال هم پس‌اندازي براي فرزندانمان نداريم. بچه‌هايم آن روحيه و شادابي لازم را ندارند آنها وقتي وضعيت حقوق پدرشان را مي‌بينند بسياري از نيازهاي خود را مخفي مي‌کنند، فرزندانم هيچ تفريحي در زندگي ندارند. حتي هزينه تامين يک بليط ساده براي استخر هم براي ما سخت است هزينه کلاس‌هاي آموزشي، ورزشي و حتي رفتن به يک شهر بازي هم سرسام‌آور شده و در حد وسع ما نيست. گاهي اوقات براي گرفتن يک وسيله ساده مانند يک دست استکان بايد چند ماه منتظر بمانم تا شايد بتوانم آن را تهيه کنم.

حبيب‌الله محقق دبير اجرايي خانه کارگر استان سمنان در گفتگو با مرات، با اشاره به جمعيت 110 تا 115 هزار نفري بيمه‌شدگان تامين اجتماعي در استان سمنان، گفت: کارگران از قبل هم وضعيت خوبي نداشته و امروز هم ندارند.

وي با اشاره به افزايش 30 تا 40 درصدي قيمت‌ها در سال جاري، افزود: اين در حالي است که ميانگين افزايش حقوق کارگران 13 تا 14 درصد بوده است.

دبير اجرايي خانه کارگر استان سمنان اظهار کرد: يک کيلو ميوه ساده افزايش قيمت 3 برابري داشته و با اين وضعيت کارگري که ماهي 700 ـ 800 تومان حقوق مي‌گيرد واقعا مي‌ماند که چه بخورد و چه کار کند؛ در اين ميان برخي کارفرمايان 300 تومان حق بيمه را هم از حقوق کارگر کم مي‌کنند؛ کارگران و بازنشستگان خيلي گرفتارند به ويژه آنها که حداقل‌بگير هستند و باز بخشي از آنها که حقوق‌هاي زير 1 ميليون و 400 و 500 توماني دارند.

محقق بيان کرد: متاسفانه وضعيت درماني کارگران بدتر از وضعيت معيشتشان است، آنها که ضعيف‌تر هستند وقتي مريض مي‌شوند واقعا مي‌مانند که چه کار کنند؛ دغدغه‌هاي درماني کارگران بسيار بالاست. ما کارگران درمان خوبي نداريم گرچه تمام شهرها درمانگاه تامين اجتماعي دارد؛ اما يک سري داروهاي پيش پا افتاده به مردم مي‌دهند و اگر خداي نکرده کارگري بيماري خاص يا بيماري حاد داشته باشد واقعا مستاصل مي‌شود و مي‌ماند که به کجا برود و به چه کسي بگويد؛ امسال هم که حدود 70 قلم دارو از ليست تامين اجتماعي حذف و آزاد شد.

دبير اجرايي خانه کارگر استان سمنان گفت: نمايندگان کارگري در کل کشور به دنبال آن هستند که نسبت به افزايش حقوق کارگران حرکتي انجام شود؛در حال رايزني هستند تا جلساتي برگزار شود هر چند که ما چشممان آب نمي‌خورد، نهايتا 15 درصد حقوق کارگران را بالا ببرند با اين اوضاع و احوال مشکلي از جامعه‌ي کارگري حل نمي‌شود مگر آنکه دولت تدبيري در خصوص وضعيت دلار بکند.

محقق اظهار کرد: دلار باعث شده که قبض‌هاي آب، برق و گاز هم تحت تاثير قرار گيرد؛ حتي 1 کيلو سبزي، گوجه، خيار و بادمجان هم تحت تاثير دلار قرار گرفته است، دولت بايد وضعيت دلار را سر و سامان دهد. کارگراني که بچه‌هايشان به مرحله مدرسه، دانشگاه و ازدواج رسيده‌اند واقعا روزي 10 بار مي‌ميرند و زنده مي‌شوند.

دبير اجرايي خانه کارگر استان سمنان بيان کرد: کارگران هيچ امتيازي ندارند، هيچ مرجعي وجود ندارد که 1 ميليون تومان وام به کارگر بدهد ما براي بازنشستگان مراجعه مي‌کنيم يک وام 1 ميليون توماني مي‌گيريم اما کارگر بدبخت اگر کارفرما دلش برايش سوخت يک وام 500 يا 1 ميليون توماني مي‌دهد اما هيچ بانکي نيست که يک کارگر بتواند 2 ميليون وام براي ازدواج فرزندش بگيرد.

محقق افزود: يکي از ناراحتي‌هايي که ما جامعه‌ي کارگري از نمايندگان مجلس داريم اين است که در طول اين 40 سال که از عمر انقلاب مي‌گذرد، سراغ نداريم که يک مورد قانون به نفع کارگران تصويب شده باشد.

وي اظهار کرد: هر چه قانون تصويب شده به نفع سرمايه‌داري، به نفع کارفرمايان، به نفع شرکت‌ها است. کارگران را هم بايد ببينيم؛ 60 تا 70 درصد مردم ما کارگر يا کشاورز هستند. چطور مي‌شود ما يک قانون تصويب نکنيم که اينها در رفاه قرار بگيرند؟ يا تسهيلاتي به آنها بدهيم. هر چه تصويب مي‌شود به نفع سرمايه‌گذار. پس اينها چه کار کنند؟

دبير اجرايي خانه کارگر استان سمنان با اشاره به اينکه مرگ هم واقعا براي کارگران گران شده است؛ گفت: کسي که ندارد، بخواهد بميرد هم گرفتار است؛ يک بنده خدا که ماهي 600 ـ 700 تومان حقوق مي‌گيرد شب بخوابد و صبح بيدار نشود فرزندش بايد چه کار کند؟ يک اداره‌ي ساده در سطح استان مانند وزارتخانه شده هيچ‌کس گوشش بدهکار نيست اسم کارگر که مي‌آيد کسي اهميت نمي‌دهد.

وي افزود: همين نگاه‌ها باعث شده که آرام آرام برکت هم دارد از سفره مردم کشور مي‌رود؛ مسئولين کشور از وزير و استاندار و فرماندار بايد بيايند و به کارگر بها دهند؛ بها دادن نه به معناي آن‌که هفته کارگر بيايند دست بزنند، سوت بزنند و هورا بکشند، بايد يک حرکت جدي انجام دهند که سفره کارگر اگر از نان خالي است يک چيزي هم کنارش بگذارند؛ يک راهي باز شود کسي که 3 يا 4 تا دختر دارد بتواند يک وامي بگيرد، در به در نباشد از اينجا به آنجا بزند.

محقق با بيان اينکه مسئولان بايد در همه‌ي رده‌ها و گروه‌هاي سياسي اين مسائل را حل کنند، گفت: همه‌ي مسئولان در ظاهر دلسوز جامعه‌ي کارگري هستند اما وقتي به صحنه‌ي عمل مي‌رسند هيچ قدمي بر نمي‌دارند و در حد شعار باقي مي‌ماند؛ همه‌ي گروه‌ها از چپ و راست و معتدل و مستقل را ما در طول اين 40 سال امتحان کرده‌ايم، هيچ احدي و هيچ نماينده‌اي ولو مجلس دلش براي جامعه کارگري نسوخته است.

وي با اشاره به اينکه کارگر بزرگترين سرمايه نيروي انساني و مهمترين عامل در اقتصاد يک کشور است، بيان کرد: کارفرما هم اگر چيزي اضافه آمد يک مساعده‌اي به کارگر مي‌دهد. بعضي شرکت‌ها هم هستند که دستشان به دهانشان مي‌رسد، مشکلي هم نداريم ولي معمولا آن واحدهايي که در برهه‌اي از زمان به مشکل برخورد کرده اند، کارگر در پله آخر قرار مي‌گيرد، اگر چيزي ته کاسه ماند به کارگر مي‌دهند؛ چرا که حقوق کارگر در قانون ما جزو ديون ممتاز است کسي به او توجه نمي‌کند و اهميت نمي‌دهد.

محقق تصريح کرد: با اُفت 35 تا 40 درصدي ارزش پول ما در سال جاري حقوق کارگران نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش پيدا کرده است؛ پس چيزي به حقوق کارگران اضافه نشده که کم هم شده است و ما هر روز شاهد آن هستيم که سفره کارگران خالي‌تر مي‌شود؛ مقام معظم رهبري هم دغدغه‌شان همين است اما متاسفانه کسي گوش نمي‌دهد.

دبير اجرايي خانه کارگر استان سمنان در خصوص مشکلات واحدهاي صنعتي در استان، گفت: بيشترين مشکلات مربوط به قطعه‌سازان است که با خودرو‌سازها در حال همکاري هستند؛ خودرو‌سازها هم متاسفانه پول قطعه‌سازان را نمي‌دهند. در استان خيلي شرکت‌ها هستند که قطعه‌سازان از آنها پول‌هاي هنگفتي طلب دارند، مانند ايران خودرو، سايپا و پارس خودرو. خودروسازها خودرو توليد مي‌کنند خودروهايشان را هم نمي‌فروشند و اين باعث شده بازار را به هم بريزند و کارخانه دار هم کارگر را تعديل مي‌کند.

وي افزود: شرکت"غرب استيل"ماه‌هاي گذشته تعدادي نيروها را اخراج کرده است. شرکت کندر و عقاب هم برنامه‌شان اين است که تعدادي را تعديل کنند ولي هنوز شروع نکردند؛ شرکت‌هاي کوچک بيشتر به مشکل برخورده‌اند.

محقق گفت: انتظار ما از وزير فعلي کار اين است که مشکلات جامعه کارگري را لمس نموده و از اموال سازمان تامين اجتماعي محافظت کند.

وي با بيان اينکه اموال سازمان تامين اجتماعي يک اموال بين النسلي است و يک ريالش هم مال دولت نيست، افزود: متاسفانه برخي‌ها چشم طمع به اين اموال دوخته‌اند و مي‌خواهند با دست‌اندازي، کارخانجات و شرکت‌هايي که تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي هستند را تصاحب کنند که البته بعيد است بتوانند چون جامعه‌ي کارگري هم پشت آن ايستاده است.

دبير اجرايي خانه کارگر استان سمنان اظهار کرد: توقع ما از وزير آينده‌ي کار و رفاه اين است که در اين قضيه مقداري هوشيارانه عمل نمايد و اجازه ندهد آن دسته از افرادي که چشم طمع به اموال کارگران دوخته اند، بتوانند به اهداف خود برسند.

نداشتن امنيت شغلي کارگران باعث سوءاستفاده کارفرمايان شده است

رجبعلي رستميان از کارگران کارخانه سيم و کابل سمنان، عضو شوراي حل اختلاف مهديشهر و از اعضاي هيات اجرايي خانه کارگر استان سمنان در گفتگو با مرآت در خصوص وضعيت کارگران و مشکلات جامعه‌ي کارگري، گفت: اولين مشکل کارگران قرارداد کار است؛ قراردادي که امنيت شغلي کارگران را از آنها گرفته و باعث شده که کارفرمايان در هر کاري و هر جايي آنها را به کار وادار کنند.

عضو هيات اجرايي خانه کارگر افزود: مشکل بعدي کارگران پايين بودن دستمزدهاست؛ ديگر با اين وضعيت بازار گراني حقوق 1 ميليون و 200 هزار توماني که هيچ، حقوق 4 ميليوني هم کفاف زندگي را نمي‌دهد. اين وضعيت کارگران را رنج مي‌دهد آنها در واقع زندگي نمي‌کنند بلکه فقط کار مي‌کنند و در برابرش هيچ چيزي هم ندارند. اين عدم درآمد کافي باعث فقر، از هم پاشيدگي خانواده‌ها و بسياري مشکلات ديگر شده است. دستمزد کارگران واقعي نيست و اين قضيه بايد بررسي و پيگيري شود.

رستميان اظهار کرد: کساني که در کارهاي سخت و زيان‌آور مشغول کار هستند، کارفرما بايد 8 درصد به حساب تامين اجتماعي واريز کند که کارفرمايان با سوء‌استفاده از اين امر از کارگران تعهد مي‌گيرند که اگر اين 8 درصد را واريز کنيم از سنوات‌تان کم مي‌کنيم کارگر هم براي رهايي زودتر از کار، با کارفرما‌ سازش مي‌کند و اين باعث مي‌شود هر چقدر که بابت سنواتشان کار کرده‌اند، بابت اين 8 درصد به کارفرما بدهند تا بتوانند از بازنشستگي بهره‌مند شوند.

اين کارگر کارخانه سيم و کابل سمنان، گفت: به کارگيري بازنشستگان در واحدهاي صنعتي از ديگر مواردي است که کارفرمايان براي نپرداختن بيمه و ندادن ماليات، با به کار گرفتن بازنشستگان مانع از کار جوان‌ها مي‌شوند؛ تبعيض‌هايي که باعث رنج جوانان و جامعه‌ي کارگري شده است و احتياج به پيگيري دارد.

عضو هيات اجرايي خانه کارگر سمنان، گرفتن چک يا سفته به مبلغ 50 يا 100 ميليون تومان در ابتداي قرارداد را سبب گريزان شدن جوانان از کار و کارگري برشمرد و افزود: اين امر به منظور ترساندن و در تنگنا قراردادن کارگران انجام مي‌شود که چنانچه کاري براي آنها مناسب نبود، نتوانند قرارداد را به صورت يک طرفه فسخ کنند.

رستميان با انتقاد شديد از عدم پرداخت سهام عدالت به کارگران، گفت: اين سهام را همه‌ي اقشار جامعه اعم از وزير، وکيل و نماينده مجلس و...گرفته‌اند به جز کارگران. يعني وضعيت کارگران اينقدر خوب است که نيازي به اين سهام ندارند؟

وي افزود: بارها براي اين سهام به استاندار، فرماندار بخشدار و...مراجعه کرده‌ايم ولي هيچ فايده‌اي نداشته است. اگر اين تبعيض در حق کارگران نيست، پس چيست؟

قراردادهاي سفيد امضا سبب سلب آسايش کارگران شده است

"سهام عدالت" با "عدالت" فاصله زيادي دارد

عباسعلي شاهب از کارگران بازنشسته شرکت ريسمان‌ريسي در خصوص مشکلات جامعه کارگري به خبرنگار مرآت گفت: نبود امنيت شغلي اعم از قراردادهاي موقت کار و قراردادهاي سفيد امضا موجب عدم آرامش و آسايش کارگران براي ادامه کار مي‌شود و به تبع آن کارگران هيچگونه برنامه‌ريزي براي خود و خانواده‌هايشان نمي‌توانند داشته باشند.

شاهب با بيان اينکه هيچگونه همخواني بين تورم و گراني با درآمد کارگران وجود ندارد، اظهار کرد: دولت بايد براي تامين نيازهاي حداقلي کارگران با دادن بُن کالا يا افزايش دستمزد، کارگران را در تامين نيازهاي اوليه ياري رساند.

اين کارگر بازنشسته تصريح کرد: عاجزانه از دولت مي‌خواهم با کمک به واحدهاي توليدي، اشتغال موجود را حفظ کند و اجازه ندهد کارگران از کار اخراج شده و تحت پوشش بيمه بيکاري قرار گيرند؛ از طرفي دولت بايد با ايجاد اشتغال پايدار جامعه را از بيکاري نجات دهد.

شاهب با بيان اينکه هنوز بخش قابل توجهي از کارگران از سهام عدالت که نام عدالت بر‌ روي آن است، بهره‌مند نشده‌اند، گفت: با توجه به اينکه بسياري از اقشار جامعه سود سهام عدالت را هم گرفته‌اند، اما هنوز نوبت کارگران براي ثبت‌نام هم نشده است که اين موضوع با عدالت فاصله زيادي دارد.

اين عضو جامعه‌ي کارگري با اشاره به عدم برخورداري کارگران از امکانات رفاهي، فرهنگي و ورزشي بيان کرد: در اين زمينه بايد اقدامات موثر انجام شود.

وضعيت اقتصادي کنوني کارگران را به شدت تحت فشار قرار داده است

رضا عرب احمدي رئيس کانون شوراهاي کارگري استان سمنان و مهندس کارخانه سيمان شاهرود در گفتگو با خبرنگار مرآت، گفت: مشکلات معيشتي در وضعيت اقتصادي کنوني از اساسي‌ترين موضوعاتي ست که بايد بازنگري شود.

وي تصريح کرد: به رغم آن‌که جامعه‌ي کارفرمايي نيز در برهه‌ي کنوني مشکلات خودشان را دارند اما چاره‌اي نيست و واقعا افرادي مراجعه مي‌کنند که به سختي زندگي‌شان را مي‌گذرانند و با توجه به هزينه‌هاي درماني، خورد و خوراک، پوشاک و هزينه‌هاي تحصيلي فرزندانشان شرايط سختي دارند و حتما بايد در بحث حقوق و دستمزد بازنگري شود.

رئيس کانون شوراهاي کارگري استان سمنان بحث تعديل نيروي کار را يکي از زجر‌آورترين مشکلات جامعه کارگري برشمرد و افزود: متاسفانه با شرايط پيش آمده و مشکلات اقتصادي که گريبان کارفرماها و شرکت‌ها را گرفته هر روز شاهد اين هستيم که بخشي از کارگران تعديل مي‌شوند.

وي اظهار کرد: کارگري که سر کار است توان امرار معاش ندارد و وقتي همان کاري که دارد را هم از دست مي‌دهد، اين ديگر اشک همه را درآورده است.

عرب احمدي بيان کرد: ما دنبال اين بوديم که شرايط قرارداد کار معين حل شود، براي کارهاي دائمي قرارداد باشد و حالت رسمي‌تر داشته باشد ولي هم اکنون اين موضوع را فراموش کرده‌ايم و دنبال اين هستيم که يک نان بخور نمير گير کارگران بيايد.

رئيس کانون شوراهاي کارگري استان سمنان با تاکيد بر توجه به بُن کالا براي کارگران، گفت: بايد‌ روي بن کالا واقعا کار شود؛ نه اينکه مبلغش را زياد کنند بايد کالا تحويل دهند و کالاهايي اعم از برنج، لبنيات و..را در برنامه کارگري وارد کنند.

وي افزود: در اين رابطه خود دولت بايد وسط بيايد، بعيد مي‌دانم که بنگاه‌هاي اقتصادي و کارفرمايي اين کارها را کنند؛ پرداخت نقدي هم هميشه عامل تورم مي‌باشد و ممکن است زياد به درد مجموعه‌ي خانوار نخورد ولي کالا سر سفره خانوار مي‌رود.

عرب احمدي با بيان اينکه هزينه‌هاي درماني واقعا سرسام‌آور و وحشتناک است، اظهار کرد: قيمت دارو و مسائل درماني شرايط را براي کارگران سخت کرده است؛ در اين شرايط فقط دولت مي‌تواند کاري انجام دهد از جامعه‌ي کارفرمايي نمي‌شود زياد توقعي داشت. بخش‌هايي از صنايع خيلي بزرگ و سودآور شايد بتوانند کاري انجام دهند ولي در 80 درصد نمي‌شود. در شهرک‌هاي صنعتي از يک کارگاه کوچک با حدود 30 پرسنل چه توقعي مي‌توان داشت؟ دولت بايد در بخش بيمه‌هاي تکميلي ورود کند؛ بخش از بيمه را تقبل کند و بخشي را خودِ کارگر بدهد.

رئيس کانون شوراهاي کارگري استان در پاسخ به اين سوال که اين کانون چه اقداماتي در خصوص بهبود معيشت کارگران انجام داده است، گفت: پيگير حقوق و دستمزد کارگران هستيم و نامه‌نگاري و جلساتي در اين خصوص انجام مي‌شود و در کانون عالي تهران اين مسائل با شرايط بهتر به صورت تيمي متشکل از نماينده کارگران، کارفرمايان و.. در حال بررسي است؛ احتمال افزايش حقوق کارگران وجود دارد هر چند که افزايش 10الي 15 درصدي تاثيرش بر معيشت کارگران بسيار اندک است.

عليرضا عربي


نسخه چاپي ارسال به دوستان