تاریخ 1397/07/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
سخنگوي وزارت خارجه ايران در جمع خبرنگاران:
بيان جزئيات اقدامات ايران در برابر آمريکا به مصلحت نيست

«بهرام قاسمي» روز گذشته (دوشنبه) در نشست خبري با خبرنگاران در پاسخ به سوالي پيرامون صدور راي موقت از سوي ديوان بين‌المللي دادگستري و اقدامات انجام شده پس از صدور اين حکم و اين که به همراه آن آمريکا از اين پيمان خارج شده است، اظهار داشت: ما يادداشت کتبي از طرف آمريکا در مورد خروج اين کشور از عهدنامه مودت دريافت کرده‌ايم. وي ادامه داد: اجرايي شدن خروج آمريکا از عهدنامه مودت حتي در صورت اعلام آن، حداقل به يک سال زمان نياز دارد.

به گزارش ايرنا، سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينکه با توجه به آغاز دور جديد تحريم‌هاي آمريکا آيا ما بنا نداريم به اين اقدام اعتراض کنيم، اظهار داشت: ما حتما اقدامات لازم را انجام خواهيم داد و نهايتا آن را خبري خواهيم کرد، اما در شرايط فعلي آن را مطرح نمي‌کنيم. بيان جزئيات در اين سطح به مصلحت نيست.

سخنگوي وزارت امور خارجه در خصوص مشارکت ايران در بازسازي سوريه گفت: برنامه ايران حضور بخش خصوصي و بنگاه‌هاي تجاري صنعتي و فناوري در سوريه است. ايران به درخواست دولت سوريه و حضور خود در مبارزه با تروريسم نقش مهمي داشته و در بازسازي اين کشور هم شرکت مي‌کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين در خصوص اعلام آمادگي ايران براي همکاري با عربستان در مسائل منطقه‌اي توضيح داد: سياست جمهوري اسلامي ايران نسبت به همسايگان و کشورهاي پيراموني روشن است و مواضع ما در اين زمينه بارها تکرار شده است.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي در پاسخ به سوال ديگري درباره نشست عمومي گروه ويژه اقدام مالي FATF و اين که پيوستن ايران به اين گروه چه مزايايي براي ايران دارد، گفت: قطعا اين موضوع در جهت منافع جمهوري اسلامي ايران و روابط اقتصادي اين کشور خواهد بود. وي در پاسخ به سوال ديگري درباره ديپلمات بازداشتي ايران در بلژيک اظهار داشت: ايران از هيچ تلاشي کوتاهي نکرده است، در عين حال دليلي ندارد که با توجه به ماهيت اتهامات و نقش گروه‌هاي معاند اقدامات خود را به جزييات و روزبه‌روز اعلام کنيم.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اين که مواضع ديپلماسي ما در رابطه با مداخله آمريکا در سوريه چيست، گفت: آمريکا بايد از هرگونه اقدام و دخالت در مسائل سوريه سريعا اجتناب کند چرا که بدون دعوت و خواست دولت سوريه دست به اقداماتي مي‌زند.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اينکه با توجه به اخراج ديپلمات ايراني از هلند، چرا عمل متقابلي دستگاه ديپلماسي انجام نداده است گفت: ايران در مقابل هرگونه اقدام ناپسند از جانب ديگر کشورها نسبت به ديپلمات‌ها و ساير موضوعات با درايت و فهم شرايط عکس العمل لازم و متقابل را همواره داشته و خواهد داشت.

وي در پاسخ به اين که اخيرا صرافي‌هايي که متعلق به تجار ايراني است، در گرجستان تعطيل شده و برخي موضوعات از قبيل امکان پولشويي مطرح شده است گفت: گزارشات اوليه حکايت از آن دارد که برخي صرافي‌ها تخلفاتي داشتند و که توسط مقامات ذيربط گرجستان در حال پيگيري است.وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين که اقدامات صورت گرفته در برابر تحريم‌هاي نفتي آمريکا چه بوده است، گفت: اين کشور تلاش دارد تا به يک اتفاقي که نمي‌تواند تحقق يابد، يآمريکا نمي‌تواند به صفر کردن صادرات نفتي ايران، دست پيدا کند.

سخنگوي وزارت امور خارجه يادآور شد: ما مکانيزم‌هاي لازم را از گذشته طراحي کرديم و در مذاکراتي که با بسياري از کشورها صورت گرفت و ادامه دارد، فکر مي‌کنم صادرات ما در حد مطلوب مي تواند ادامه پيدا کند. تصور مي‌کنيم ترامپ نمي‌تواند به نقطه‌اي که هدف گذاري کرده دسترسي پيدا کند.

قاسمي در پاسخ به سوال ديگري درباره همکاري‌هاي ايران و اتحاديه اروپا با بيان اينکه تاکنون پيشرفت‌هاي قابل ملاحظه‌اي داشتيم، اظهار داشت: درباره نوع و چگونگي همکاري‌ها دورنماي مثبتي وجود دارد.

وي در پاسخ به سوال ديگري مبني بر تلاش‌هاي وزارت خزانه داري آمريکا در آستانه نشست گروه ويژه اقدام مالي FATF و لزوم استقلال عمل اين گروه اظهار داشت: اميدواريم که اين نهاد و ساير نهادها و سازمان‌هاي بين‌المللي بتوانند استقلال کامل را داشته باشند و تصميمات مقتضي را بدون هرگونه فشار خارجي اتخاذ کند.

وي گفت: ما با رفتارها و سياست‌هاي آمريکا که البته جديد هم نيست آشنا هستيم، اما مطمئن هستم بازنده اين بازي ايالات متحده آمريکاست و علائم آن را هم به خوبي در صحنه جهاني شاهد بوديم.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال ديگري درباره ديپلمات بازداشت شده ايراني اظهار داشت: از هر تلاشي براي اثبات بي گناهي اين فرد استفاده مي‌کنيم و اميدواريم بتوانيم هرچه زودتر بر اين مسئله و توطئه‌اي که طراحي شده فائق بياييم.

قاسمي گفت: روابط ما با اتحاديه اروپا روابط مهم نيست و هر کدام از مسائل را در جاي خود مي‌بينيم بنابراين يک موضوع دليل عدم همکاري يا کار نکردن و يا گفتگو نکردند در ساير حوزه‌ها نيست ما با جديت آزادي ديپلمات ايراني را پيگيري مي‌کنيم.

قاسمي در پاسخ به سوال ديگري درباره نشست سفراي کشورهاي اروپايي با کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس و طرح مجدد بازگشايي دفتر اتحاديه اروپا در تهران اظهار داشت: اين موضوع قبلا توسط اتحاديه اروپا مطرح شده بود، موضوعي که در کميسيون مزبور مطرح شد حاصل گفت‌وگوهاي نمايندگان روساي نمايندگي‌هاي اروپايي و کميسيون امنيت ملي مجلس بوده است؛ آنچه از قبل مطرح بوده در دستور کار طرف ايراني قرار دارد و پس از بررسي‌هاي لازم نظر نهايي را اعلام مي‌کنيم. قاسمي درباره اقدامات انجام شده براي رفاه حال زائرين اربعين حسيني هم گفت: از مدت‌ها پيش ستاد اربعين با توجه به اهميت موضوع فعال بوده و وزارت امور خارجه با توجه به داشتن نماينده ويژه در اين ستاد، از بخش‌هاي فعال ستاد محسوب مي‌شود.

سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين در پاسخ به اين سوال که دلايل پيگيري صلح افغانستان توسط آمريکا تنها با دو کشور عربي چيست، گفت: آمريکا هيچگاه در جهت امنيت و ثبات کشورها اقدامي نمي‌کند و حضورش موجب درگيري و جنگ‌هاي داخلي است.

سخنگوي وزارت امور خارجه درباره دلايل لغو رواديد ميان صربستان و ايران از سوي اين کشور نيز گفت: اين لغو رواديد ميان دو کشور مي‌تواند دلايل مختلف داشته باشد، کشور صربستان نامزد عضويت در اتحاديه اروپا بوده و پذيرفته شده است و اين فرصت را براي تطبيق برخي مقررات با ديگر مقررات اتحاديه اروپا دارد.

وي با يادآوري اين که البته اين اقدامات مي‌تواند در حوزه‌هاي کنسولي، اقتصادي، کشاورزي و صنعتي نيز باشد، ادامه داد: دليل ديگر اين که اندک شمار ايرانياني که در اين کشور حضور دارند قوانين و مقررات کشور صربستان را به خوبي رعايت نکردند.

سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به اين که امروز آخرين روز خروج افراد مسلح از ادلب است ولي تاکنون چنين اتفاقي نيفتاده است، آيا توافق سوچي به بن بست رسيده است، گفت: نه توانق سوچي و نه آستانه دچار مشکل نشده است و هنور فرصت باقي است و مي‌تواند اتفاقات ديگري در امروز و در روزهاي آينده بيفتد.

وي در پاسخ به اين که آيا کانال ويژه مالي که اروپايي‌ها در حال راه اندازي هستند قبل از 13 آبان سازه وکار آن اعلام خواهد شد يا خير، گفت: آنچه خواست ما بود در حال پيگيري است و مطالبه ما از 1+4 مي‌باشد ولي در کنار اين سه کشور اروپايي چين و روسيه متعهد و مسئول هستند که در اين جهت کار کنند.

وي در پاسخ به اين که پمپئو اعلام کرده کمک به بازسازي سوريه منوط به خروج نيروهاي ايراني و همپيمانان ايران از سوريه است، گفت: آمريکا حق دخالت در سوريه را ندارد و نمي‌تواند در امور آينده سوريه اظهار نظر کند. آمريکا از اهرم‌هاي سياسي استفاده مي‌کند و براي آن‌ها جان انسان‌ها و سرنوشت آنها مهم نيست بنابراين ايران حضور خود را تا زماني که دولت سوريه بخواهد، ادامه خواهد داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان