تاریخ 1397/07/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
95 درصد عرصه‌هاي طبيعي سند دفترچه‌اي دارند

سرويس خبر

معاونت حفاظت و امور اراضي اداره‌ کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان در گفتگوي ويژه خبري در جمع خبرنگاران گفت: اعتبارات اعتبارات صندوق توسعه ملي به اداره‌کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان اجازه مي‌دهد که طرح کاداستر را با اعتباري بالغ بر 595 ميليون تومان در حدود 150 هزار هکتار از اراضي ملي استان به اجرا درآورد. مرجع تشخيص حد منابع ملي و غيرملي اداره‌کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان است و اين نهاد به منظور تثبيت حاکميت دولت، تاکنون براي بيش از 95 درصد از عرصه‌هاي طبيعي سند دفترچه‌اي اخذ کرده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، پس از تصويب قانون کاداستر، اداره‌کل مکلف شده است که با همکاري ساير نهادهاي ذيربط، طرح حدنگاري را در سراسر استان اجرا کند. اين طرح تاکنون در 3.5 ميليون هکتار از 9.7 ميليون هکتار از عرصه‌هاي طبيعي به انجام رسيده است. به جز صندوق توسعه ملي، اداره‌کل منابع طبيعي و آبخيزداري براي اجراي طرح کاداستر در 150 هزار هکتار از عرصه‌هاي طبيعي اعتبار درنظر گرفته است اما با توجه به حجم کار، اين ارقام کافي نيست.

بر اين اساس، مسئولان اداره‌کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان اعلام کرده‌اند که فارغ از اعتبارات، امسال طرح کاداستر را به طور جهادي در 2 ميليون هکتار از عرصه‌هاي طبيعي اجرا خواهند کرد تا سطح تحت پوشش اين طرح به 5.5 ميليون هکتار برسد. در اين طرح، پلاک‌هايي که بخشي از آن را جنگل تشکيل مي‌دهد بالغ بر 700 هزار هکتار است. در جريان اجراي اين طرح از ابتداي سال تاکنون براي 200 هزار هکتار از عرصه‌هاي طبيعي استان سند تک‌برگي اخذ شده است.

در حال حاضر سهم شهرستان‌ها، تعداد و مساحت پلاک‌ها تماما مشخص و ابلاغ شده است و با روشن شدن برنده مناقصه کار اجراي طرح کاداستر آغاز خواهد شد. جالب است بدانيد که اجراي طرح کاداستر در هر هکتار حدود 4 هزار تومان هزينه دارد؛ اين رقم در استان‌هاي شمالي 8 تا 9 هزار تومان است و اين امر توقع پيمانکاران را بالا برده و باعث شده که از مناقصات چندان استقبال نکنند.

ايجاد کمربند حفاظتي نيز از ديگر پروژه‌هايي است که به واسطه اعتبارات صندوق توسعه ملي انجام خواهد شد. بر اين اساس با اعتباري بالغ بر 576 ميليون تومان، کمربند حفاظتي به طول 52 کيلومتر در 10 حوزه آبخيز ايجاد خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان