تاریخ 1397/07/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي عمليات بيولوژيکي مشارکتي ويژه بهره‌برداران و مجريان طرح‌هاي منابع طبيعي شهرستان دامغان

سرويس خبر

کارگاه‌هاي آموزشي عمليات بيولوژيکي مشارکتي ويژه بهره‌برداران و مجريان طرح‌هاي منابع طبيعي در اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دامغان برگزار شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، در اين کارگاه آموزشي مهندس رهايي رئيس اداره آموزش و ترويج اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان به اهميت و جايگاه منابع طبيعي و محيط زيست در زندگي بشر اشاره و اظهار داشت: خشکسالي و ريزگرد به عنوان دو معضل مهم زيست محيطي در شرايط کنوني کشور بوده که مي‌بايست راهکارهاي عملي و مناسب براي جلوگيري و کاهش اثرات سوء آنها اتخاذ گردد.

وي خاطرنشان ساخت: در سال جاري اعتبارات مناسبي از محل صندوق توسعه ملي براي اين امر اختصاص يافته که مي‌بايست با تلاش و مشارکت مردم و مسئولين به بهترين نحو در جهت مقابله با اين پديده‌ها مصرف گردد.

وي بهترين راه مقابله با بروز سيل در منطقه را نفوذ آب به داخل زمين در محل برخورد قطرات باران با سطح زمين و جلوگيري از حرکت رواناب عنوان و افزود: انجام عمليات بيولوژيک شامل نهالکاري، کپه‌کاري، بذرپاشي و... در بالادست حوزه آبخيز نقش بالايي در نفوذ آب به داخل زمين و جلوگيري از بروز سيل در منطقه دارد.

رهايي سپس به اهميت و جايگاه مردم در طرح‌ها و پروژه‌هاي منابع طبيعي پرداخت و افزود: مشارکت بهره‌برداران و دست‌اندکاران عرصه‌هاي منابع طبيعي بهترين درمان جهت بهبود عرصه‌هاي منابع طبيعي و موجب موفقيت طرح‌ها و پروژه‌ها بوده و همراه ساختن دانش بومي با علم روز و دانش نوين مي‌تواند گامي موثر در حفظ و احياء منابع طبيعي باشد.

در ادامه اين کارگاره آموزشي مهندس حسام‌الدين خالصي کارشناس مرتع اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان هر يک از روش‌هاي اصلاح و احياء مراتع را عنوان و نکات فني لازم درخصوص چگونگي انجام عمليات بيولوژيک از جمله شکل و ابعاد صحيح چاله‌ها، خاک مناسب، نحوه کشت، ميزان بذر در هکتار و زمان مناسب انجام عمليات را براي حاضرين توضيح و تشريح نمود.

در پايان اين کارگاه آموزشي روسا و کارشناسان حاضر در جلسه به سوالات شرکت‌کنندگان در اين کارگاه آموزشي پاسخ دادند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان