تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کواکبيان در جمع مردم بخش رودبار قصران در حسينيه شهداي اوشان:
شوراي عالي امنيت ملي بايد مصوبه حريم کيفي رودخانه‌ها را اصلاح کند
مسوولان ذيربط حتما بايد پيامک‌هاي تهديد و توهين آميز به نمايندگان را پيگيري نمايند

نشست عمومي جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با مسئولين و مردم بخش رودبارقصران در حسينيه شهداي اوشان برگزار شد.

در اين ملاقات که در راستاي ديدارهاي عمومي نمايندگان مجلس با مسئولين و مردم مناطق و شهرستان‌هاي استان تهران برگزار شد، مصطفي کواکبيان، محسن عليجاني زماني، حجت الاسلام مهدي شيخ، غلامرضا حيدري، عبدالرضا‌هاشم زايي، سيد فريد موسوي و مهندس عليرضا محجوب نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي با حضور در حسينيه شهداي اوشان ضمن استماع مشکلات و معضلات موجود در بخش‌ رودبار قصران با حضور سياوش شهريور فرماندار شميرانات و صبائي بخشدار، کريم‌زاده شهردار اوشان ‌فشم ميگون و ساير مسئولين شهرستان و استان با مردم بخش رودبارقصران نيز به گفتگو پرداخته و در جريان مشکلات و دغدغه‌هاي مردم شريف بخش رودبارقصران قرار گرفتند.

صبائي بخشدار رودبارقصران در ابتداي اين نشست گفت: مهم ترين مشکلي که دو دهه است گريبانگير مردم اين بخش شده مصوبه شواريعالي امنيت ملي در خصوص محدوديت حريم کمي و کيفي است که معضلات فراواني ايجاد کرده است.

وي افزود: اين مصوبه وزارت نيرو را موظف کرده اقداماتي را انجام دهد که تا اين لحظه گشايشي در اين خصوص اتفاق نيفتاده است.

در ادامه اين نشست سليماني مديرکل شوراهاي شهري و روستايي گفت: دو مشکل اساسي منطقه مسئله راه و حريم رودخانه است که اميدواريم با تدابير مسئولين و با کمک اين جلسات مرتفع گردد. در حوزه شهري به دليل زحمات شبانه‌روزي شهردار و شوراي شهر مشکل خاصي وجود ندارد.

محمدي رئيس شوراي شهر شهرستان گفت: حساب صد امام (ره) بنياد مسکن محرومين جهت کمک به روستائيان و محرومين است که امروز کمک خاصي به روستائيان انجام نمي‌دهد.

وي خاطرنشان کرد: مردم شميرانات رنج ديرينه اي دارند که هويت مردم شميرانات به عنوان شهرستان خدشه دار شده است.

مزيناني از پزشکان منطقه در خصوص وضعيت بهداشتي منطقه گفت: بيماراني که در اين منطقه دچار حوادثي مي‌شوند که به درمان فوري نياز دارد بايد به بيمارستان شهداي تجريش مراجعه کنند؛ که به دليل مسافت زياد و ترافيک بسيار سنگين بارها شاهد مرگ عزيزاني در اين مسير بوده‌ايم.

وي افزود: امکان CPR و مانيتورينگ بيمار در اين شهرستان وجود ندارد و بخش‌هاي ديگر پزشکي همچون تزريقات و … نيز بسيار ضعيف است که نشان دهنده لزوم احداث مرکز درماني در اين شهرستان است.

آنگاه محمد مزيناني نيز از وزارت راه و شهرداري توضيحات مختصري در زمينه مشکلات منطقه بيان کرد. سپس حيدري نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس گفت: مصوبه‌اي که ديروز در مجلس به تصويب رسيد ( CFT ) يکي از بزرگترين خدمات مجلس شوراي اسلامي براي ملت شريف ايران است. خوشبختانه در اين موضوع ديگر نام ايران در کنار کره شمالي در ليست سياه قرار نمي‌گيرد.

وي تصريح کرد: امروز همه دادوستدها از طريق شبکه بانکي بين‌المللي انجام مي‌شود و اگر به اين کنوانسيون بين‌المللي نپيونديم شفافيت امور مالي و بانکي ما زير سوال مي‌رود.

اين نماينده مجلس افزود: با توجه به اينکه مشکلات مربوط به راه شهرستان بارها بيان شده بود از عدم حضور مديرکل راه و شهرسازي در اين جلسه گلايه منديم.

محجوب نماينده مجلس گفت:‌ همه اينجا جمع شده ايم تا بتوانيم باري از دوش مردم برداريم. ظاهر اين منطقه بزک شده است اما مشکلات فراواني در بطن آن وجود دارد که در جريان آن هستيم.

وي با اشاره به درخواست يکي از مسئولين براي ايجاد فرمانداري ويژه و نماينده مستقل براي اين منطقه افزود: افزايش کميت و تعداد نهادها و مسئولين موجب پيچيدگي، کندي امور و تضادهاي گوناگون است. سبک کردن حجم کارهاي اداري و روبرو شدن مردم با افراد کمتر در کارهاي اداري به تسريع کارها و جلوگيري از سوء استفاده کمک خواهد کرد. وي خاطرنشان کرد: امسال صدمه زيادي به ميوه‌هاي اين منطقه وارد شد و کمتر کمکي در زمينه خسارت وارد شده به باغات انجام گرفته است.

سيد فريد موسوي نماينده مجلس در اين نشست گفت: مسائل و مشکلات مردم اين منطقه از جمله رودبارقصران مسائل بسيار جزئي است که از مسئولين محلي انتظار داريم نسبت به حل آن‌ها اقدام کنند.

وي افزود: در خصوص راهسازي بنياد مسکن جهت تامين غير رايگان اعلام آمادگي کرده که نيازمند پيگيري از سمت استان است. از طرف مجلس نيز در اين زمينه تامين اعتبار صورت گرفته که در اختيار بخشداري‌ها قرار گرفته اما اقدام خاصي را شاهد نيستيم.

موسوي خاطرنشان کرد: فدراسيون تنيس روي ميز جهت ايجاد آکادمي تنيس روي ميز در اين شهرستان اعلام آمادگي کرده که مي‌تواند براي اقتصاد منطقه بسيار مفيد باشد. در شرايط اقتصادي فعلي نياز به حضور جدي‌تر و پيگيري بيشتر مديران است که مي‌تواند مردم را به آينده اميدوارتر نمايد.

حجت الاسلام مهدي شيخ ديگر نماينده تهران در ادامه اين نشست گفت: نمايندگان در اين دوره از مجلس برخلاف روال دوره‌هاي گذشته در هر يک از شهرستان‌هاي استان دفتري تاسيس کردند که با مديريت دوره اي نمايندگان تهران اداره مي‌شود. نمايندگان تهران در دوره‌هاي قبلي مجلس چون بيشتر درگير موضوعات ملي بودند کمتر به مسائل جزئي شهرستان‌هاي تهران رسيدگي مي‌کردند.

وي افزود: در دوره فعلي مجمع نمايندگان تهران با کمک جلساتي که دکتر کواکبيان پايه گذاري کردند پيگير جزئي‌ترين مشکلات و مسائل مردم شهر تهران و شهرستان‌هاي اطراف هستند.

در ادامه اين نشست ‌هاشم‌زائي ديگر نماينده تهران در مجلس گفت: يکي از مشکلات اساسي کشور عدم اجراي آمايش سرزمين است. همانطور که براي کل کشور آمايش سرزمين انجام نشده براي شهرها و روستاهاي کوچک نيز طرح آمايش سرزميني در دست نيست و به همين دليل امکان برنامه ريزي درست و توسعه پايدار و متوازن وجود ندارد.

سپس عليجاني نماينده مردم تهران گفت: ايجاد دفاتر ويژه در 4 شهرستان شميرانات، ري، اسلامشهر و پرديس نشان دهنده عزم نمايندگان براي حضور ميداني و در قرارگرفتن در جريان مشکلات اصلي مردم است.

وي افزود: روستاي کند اوليا داراي ظرفيت بالايي در صنعت لوسترسازي است که در صورت پيگيري و تامين اعتبار مي‌تواند يکي از زمينه‌هاي اشتغال زايي و تامين نياز کشور باشد.

سياوش شهريورطي سخناني اظهار داشت: در منطقه رودبار خدمات شايسته اي ارائه شده است و حرکت بسيار شايسته نمايندگان اين دوره را براي رفتن ميان مردم و شنيدن صداي آنان پاس مي‌داريم و اميدواريم شنيدن صداي مردم کمک کند بخشي از مشکلات مرتفع شود.

شهريور در ادامه با اشاره به اينکه مشکلات شميرانات مشکلاتي ملي است افزود: وزارت کشور ما را به عنوان يک شهرستان مستقل که نماينده و شوراي شهر مستقل داشته باشد نديده است و اين مشکلي است که بر دوش شهرستان است و اميدواريم که نمايندگان در اين زمينه نهايت تلاش خود را انجام دهند.

وي دومين نکته را سرشماري و جمعيت شهرستان دانست و گفت: اگر به کتاب سرشماري کشور رجوع شود عدد 40 هزار نفر براي سرشماري شميرانات ذکر شده است در صورتي که اين شهرستان داراي 560 هزار نفر جمعيت است ودر آخر هفته اين جمعيت تا يک ميليون نفر نيز افزايش پيدا مي‌کند.

شهريور بيان داشت: دولت برزيل براي المپيک ريو براي اينکه بتواند از 200 هزار نفر ميهمان پذيرايي کند بخش عظيمي از جمعيت کشور را مصرف کرد تا 200 هزار نفر را پذيرايي کند و بايد اعلام کنيم آخر هفته و روزهاي پنجشنبه و جمعه 200 هزار خودرو در اين منطقه تردد مي‌کند و شميرانات به عنوان پايتخت ديپلماتيک کشور به حساب مي‌آيد.

فرماندار شميرانات بيان داشت: شميرانات 3 هزار سال سابقه مکتوب دارد و سال 84 مصوبه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي 2 چالش عمده را براي اين شهرستان ايجاد کرد که چالش اول مقرر شد تا سال 95 وزارت نيرو پروژه جمع آوري فاضلاب را انجام دهد و تا به امروز هيچ اقدام روشن و مشخصي در اين زمينه صورت نگرفته است.

وي با بيان اينکه طي 45 روز آينده يک بار براي هميشه کلنگ فاضلاب شميرانات را بر زمين خواهيم زد اعلام کرد: در اين راستا 430 ميليارد تومان هزينه جمع‌آوري فاضلاب است که 100 ميليارد تومان آن را فرمانداري تقبل کرده و نقشه اجرايي روستا‌ها را نيز ترسيم مي‌کنيم و يکسال ونيم ديگر فاضلاب شهرستان را تحويل خواهيم داد.

شهريور کار ديگر صورت گرفته را اختصاص دادن هر روستا به 5 هزار متر زمين از بنياد مسکن اعلام کرد و بيان داشت: تصويب شد که در هر زمين يک زمين چند منظوره در بخش لواسان تحويل روستاها مي‌شود و سومين کار زميني براي فروش محصولات کشاورزي دامي و صنايع دستي ايجاد شود و يو تي اف هم زده شده و هفته آينده به مردم واگذار مي‌شود و همچنين نکته بعد ايجاد مرکزي براي تهيه علوفه دامداران است که مصوب شده و پيمانکار جديد گرفته شده که اجرايي شود.

فرماندار شميرانات اظهار داشت: 2 موضوع مهم ديگر اين است که اگر شميرانات به حمل و نقل ريلي مجهز نشود سرنوشتي که در انتظار نياوران است در انتظار فشم نيز خواهد بود و اين منطقه تفرجگاهي و فضاي بيکران و عظيم هر اتفاقي که در آن بيفتد به فاجعه نزديکتر مي‌شود و هر چه قدر امکانات بيشتر شود ويلاسازي بيشتر مي‌شود لذا کارکرد شميرانات گردشگري است و بايد بپذيريم که در اين مکان هتل و مهمانپذير ساخته شود لذا بايد نمايندگان طرح گردشگري و کارگروه ريلي را مصوب کنند و مردم را نجات بدهند و بايد به زيرساخت‌ها و کليات پرداخته شود.

در پايان اين نشست دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس با بيان حديثي از امام حسين(ع) گفت: «الناس عبيد الدنيا و الدين لعق علي السنتهم يحوطونه مادرت معايشهم فاذا محصوا بالبلاء قل الديانون». مردم بندگان دنيايند و دين، تنها بر زبانشان جاري است، هنگامي که زندگيشان سرشار است دين گرايند ولي هنگامي که در تنگناي بحرانها قرار گرفتند دين داران واقعي اندک مي‌گردند .

ايام اسارت آل الله است و ياد کاروان اسرايي که در اين ايام مسير کربلا تا شام را طي مي‌کنند گرامي مي‌داريم و الگوي خودمان قرار دهيم.

مردم ما نشان داده‌اند براي اعتقادات و کشورشان پاي کار هستند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي افزود: جلسه امروز بسيار کيفي بود چرا که ازچند کميسيون مجلس در اين جلسه حضور دارند، جناب آقاي‌هاشم زايي عضو کميسيون شوراها، مهندس حيدري از کميسيون برنامه و بودجه، دکتر فريد موسوي از کميسيون اقتصاد، دکتر محجوب از کميسيون اجتماعي، دکتر عليجاني از کميسيون بهداشت و درمان و حجت الاسلام شيخ از کميسيون فرهنگي در اين جلسه حضور دارند.

عضو شوراي ساماندهي امور پايتخت گفت: تا کنون درگير دور اول جلسات مناطق 22گانه تهران بوديم و از اين جلسه به طور جدي پيگير مشکلات و مسائل شهرستان‌هاي اطراف تهران خواهيم بود.

وي افزود: در اين جلسات در ابتدا با شوراهاي شهرستان نشستي داريم تا درجريان مشکلات قرار بگيريم، در مرحله بعد نشستي با مردم منطقه و مسئولين برگزار مي‌کنيم و سپس در فرمانداري جلسه اي جهت رفع مشکلات تشکيل مي‌دهيم که مصوبات اجرايي خواهد داشت.

دکتر کواکبيان گفت: آقاي محمدزاده مديرکل راه و شهرسازي استان تهران يا بايد در اين جلسه حاضر مي‌شد يا عذر موجهي ارائه مي‌کرد چرا که از سوي مجمع نمايندگان تهران دعوت شده بود.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس شوراي اسلامي گفت: درخصوص آموزش و پرورش، دانش آموزان بايد براي تحصيل به شهرهاي مجاور با چندين کيلومتر فاصله بروند که وضعيت مناسبي نيست.

وي تصريح کرد: اولويت ما براي اين منطقه احداث درمانگاه است و در زمان رياست دکتر علي نوبخت در کميسيون بهداشت و درمان مجلس کلنگ زميني که قبرستان قديمي بود جهت احداث مرکز درماني را زديم.

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: موضوع حريم در اين منطقه موضوع تکراري است که بايد در اين خصوص به مردم پاسخگو باشيم و يکي از اصلي ترين و قديمي‌ترين مشکلات اين منطقه را رفع کنيم.

وي گفت: ما در خصوص حريم پاسخ مناسبي از مسئولين نشنيديم، کما اينکه براي راه فکري نمي‌شود اگر مسير اوشان به تهران 4 بانده نمي‌شود حداقل براي تابستان فکري براي ترافيک عجيب اين منطقه کنيم، بستن شمشک پاک کردن صورت مساله است، امروز ما مانع عبور افرادي هستيم، که از اين مسير به کرج مي‌رفتند.

وي افزود: شوراي عالي امنيت ملي بايد در مصوبه 84 در مورد حريم کيفي رودخانه خود يا تجديد نظر کند و آن را اصلاح کند يا حتما نبايد آن را رها کند.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي افزود: وزير کشور را هفته پيش به کميسيون شوراهاي مجلس دعوت کرديم و از او در خصوص اين که چرا تجريش و يا ري نبايد شوراي مستقل داشته باشد، سوال کرديم و قرار شد، لايحه اي براي مجلس در خصوص استقلال شوراي شهر تجريش و ري به مجلس ارسال کنند.

وي در خصوص تفکيک نمايندگان مجلس شميرانات، ري، پرديس و اسلامشهر از تهران نيز گفت: اگر مردم تهران فقط در تهران راي دهند، جدا سازي نمايندگان امکان پذير است و کار جدي کارشناسي مي‌خواهد و در کوتاه مدت پاسخگو نخواهد بود. به عبارت ديگر اسامي راي دهندگان بايد در صندوق‌هاي راي باشد نه راي‌گيرندگان نايب رييس مجمع نمايندگان استان تهران در مجلس شوراي اسلامي در خصوص طرح برخي مطالب مبني بر کم شدن نمايندگان حوزه انتخابيه شميرانات، ري، پرديس و اسلامشهر و تهران در مجلس شوراي اسلامي، گفت: طبق قانون اساسي بايد هر 10 سال يک بار تعداد نمايندگان افزايش يابد، حال برخي ادعاي کم شدن تعداد نمايندگان تهران را مطرح مي‌کنند، که اين امر خلاف قانون اساسي است.

دکتر کواکبيان گفت: ارتباط نزديک ما با شما مردم باعث مي‌شود بتوانيم به مجلس برويم و دغدغه‌هاي شما را بازگوکنيم و نه به حرف 6 و 7 اتوبوسي که در مقابل مجلس افراد ساماندهي شده را آوردند که شعار بدهند روز عزاست امروز! البته بعضي‌ها بايد عزا بگيرند، چرا که پول‌هاي پنهاني شان رو مي‌شود؛ وگرنه شفاف سازي چيز بدي نيست.

نماينده مجلس خاطرنشان کرد: بيش از 3هزار پيامک توهين آميز و تهديد آميز در خصوص اين لوايح براي شخص بنده آمد که اکثر شماره‌ها با 0915 آغاز مي‌شد. متاسفانه توهين‌هاي بسيار زشتي شد که مشخص شد سازمان يافته است. اطمينان دارم حداقل 40و 50 نماينده را ترساندند و از راي به اين لوايح پشيمان کردند. اميدوارم مسوولان ذيربط پيامک‌هاي توهين و تهديد آميز را پيگيري کنند هرچند که گفته مي‌شود از يک حسينيه‌اي در مشهد سازماندهي شده بود. البته آقاي لاريجاني همان دو ماه قبل ترسيد و الا همان موقع هم راي مي‌آورد و نيازي به دو ماه مسکوت گذاشتن نبود.

وي افزود: کارگران و راننده‌هاي کاميون که مشکلات جدي دارند نمي‌توانند در مقابل مجلس تجمع کنند اما اين که عده‌اي سازمان يافته اينطور پر تعداد در مقابل مجلس تجمع مي‌کنند بسيار عجيب و قابل پيگيري است که حتما بايد پيگيري شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان