تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آينده را بايد ساخت

کودکان، برکت زندگي و سرمايه‌هاي آينده جامعه به شمار مي‌آيند. آنان براي رشد و بالندگي خود، نيازها و در مفهوم دقيق‌تر حقوقي دارند که بايد به درستي به آن پرداخت. با توجه به نقش بي‌بديل خانواده در بالندگي شخصيت کودک، پيش از همه، خانواده و سپس جامعه بايد اين حقوق را به خوبي بشناسند و خود را مکلف به پاس داشت آن بدانند. روز جهاني کودک بهانه‌اي براي ورود به جهان کودکان است. در سال 1953، يونيسف روز 8 اکتبر روز جهاني کودک نام‌گذاري کرد و در کشور ما نيز هرساله 14 تا 20 مهر ماه به عنوان هفته ملي کودک گرامي داشته مي‌شود و با توجه به شعار امسال اين هفته که " آينده را بايد ساخت" مي‌باشد. در اين مورد نظر شما والدين عزيز را به چند نکته در مورد اهميت توجه به تکامل کودکان جلب مي‌نماييم:

هيچ کودکي نابغه به دنيا نمي‌آيد، اما نقش کسي که او را پرورش مي‌دهد و اهميت آموزش قبل از دبستان و رشد مغزي کودکان، بسيار مهم است؛ زيرا اين شانس را به کودک مي‌دهد تا بيشتر از همسالانش بياموزد و استعدادهاي نهفته‌اش به شکوفايي برسد. اغلب ما قدرت آموختن کودکان را دست‌کم مي‌گيريم و به توانايي‌هاي آن‌ها درست توجه نمي‌کنيم، در حالي که اين کار در درجه اول اهميت قرار دارد؛ بايد بدانيم که پدر و مادر با تشويق کودکشان براي برداشتن هر گام کوچک، کمک بزرگي به شکوفا شدن خلاقيت‌هاي بزرگ‌تر او کمک کرده‌اند. محققان معتقد هستند که تحريک‌هاي ذهني کودکان از سوي والدين، نقشي بسيار مهم در تقويت هوش آن‌ها دارد.

مهم‌ترين دوران تکامل مغزي کودک، سه سال نخست زندگي است که نقش قابل ملاحظه‌اي بر عملکرد ذهني، جسمي، اجتماعي و ايمني کودک دارد. تجربياتي که کودک در سال‌هاي سوم تا پنجم زندگي کسب مي‌کند او را براي کسب مهارت‌هاي اجتماعي و يادگيري در دوران مدرسه آماده خواهد کرد. بنابراين به نظر مي‌رسد براي برنامه‌ريزي کمک به ذهن فرزندان، محدوديت زماني داريم. دانشمندان معتقدند نيازي نيست براي دستيابي به اين هدف، آموزش‌هاي رسمي خاصي را براي کودک در نظر بگيريم. آنچه ضروري است، ايجاد فضاي مناسب و تحريک‌کننده براي تعليم روزمره است.

شيرخواران و کودکاني که داراي مشکلات فيزيکي‌(جسماني) يا محيطي هستند، براي آنکه تکامل مطلوب و مناسبي داشته باشند، نيازمند توجه ويژه‌اي هستند. اين کودکان نسبت به ساير اطفال بيشتر به اختلالات تکامل يا تأخير تکامل دچار مي‌شوند و اين امر خود زمينه‌ساز بروز انواع و درجات مختلفي از معلوليت‌هاي حرکتي، ذهني، گفتاري، شنوايي و بينايي در آن‌ها مي‌شود. براي پيشگيري از اين امر، لازم است با تشخيص زودرس مشکلات آن‌ها و انجام مداخله به موقع از بروز تأخير يا اختلال تکامل جلوگيري کنيم.

آمار دقيقي از اختلالات تکاملي در کشور نداريم ولي آنچه که از ميزان مراجعه به درمانگاه‌ها براي تشخيص ندادن «ناتواني در نشستن، راه رفتن يا صحبت کردن کودکان» استنباط مي‌شود، حاکي از شيوع نسبتاً بالاي اين اختلالات در ميان کودکان است. اگر کودکي از نظر تکاملي‌(حرکت، تکلم و ارتباطات اجتماعي) دچار تأخير شده باشد، بايد از نظر تکامل مورد ارزيابي قرار ‌گيرد. برخي کودکان ممکن است به هنگام تولد مشکلي نداشته باشند، اما بعد در سن سه يا چهار ماهگي، گردن نمي‌گيرند، در هفت ماهگي به روي شکم برنمي‌گردند، به صورت نرمال‌(عادي) جلو نمي‌روند و به تدريج مهارت‌هاي لازم را کسب نمي‌کنند که بايد بلافاصله درمان آن‌ها آغاز شود.

تشخيص زودهنگام، عامل مؤثر در درمان و توانبخشي کودک بيمار است. پزشکان به جاي توجه به سير تکامل نوزاد، بيشتر به شاخص‌هاي رشد توجه مي‌کنند و اين در حالي است که مراحل تکامل، بسيار مهم است، زيرا اين تکامل است که بر حرکت نوزاد، نشستن، راه رفتن و به زبان آمدن کودک تأثير دارد. پزشکان بايد در مواجهه با کودک، حتماً به شاخص‌هاي عصبي او توجه کنند، چون تشخيص زودهنگام و به موقع، در درمان و توانبخشي کودک بيمار، بسيار مؤثر است و بار معلوليت‌ها را کاهش مي‌دهد.

پايش تکامل کودکان در سنين زير پنج سال بسيار مهم بوده و انجام اين پايش در مراکز جامع خدمات سلامت به کمک جدول‌هاي استاندارد در پيشگيري و درمان اختلالات عصبي - تکاملي کودکان، انجام مي‌شود.

هدف دست‌اندرکاران سلامت کودکان در مراکز جامع خدمات سلامت اين است که با يک برنامه غربالگري مناسب بتوان کودکاني که روند تکاملي غيرطبيعي دارند را سريع‌تر تشخيص داد تا به توان با مداخله به موقع براي اصلاح يا کاهش مشکلات اين کودکان گام برداشت و از بروز معلوليت در اين کودکان پيشگيري کرد.

معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي

و خدمات بهداشتي درماني استان سمنان


نسخه چاپي ارسال به دوستان