تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
راهکاري براي افزايش اميد در زندگي

بعضي اوقات ممکن است فرد همه‌ي اميدش به زندگي را از دست بدهد. اين اتفاق ممکن است به دليل شکست‌هاي متوالي در زندگي باشد. نتيجه‌ي آن ايجاد دردي وصف‌ناپذير است. طلاق، شکست در فعاليت اقتصادي، اخراج از کار، از دست دادن عزيزان و. . . از جمله اتفاقاتي هستند که مي‌توانند اميد در زندگي را از بين ببرند. در نهايت شما احساس مي‌کنيد به آخرخط نزديک شده‌ايد و انگيزه‌اي براي ادامه دادن نداريد.

زماني که ما دچار شکست بزرگي مي‌شويم، بخش اعظم اميدي که کم‌کم در زندگي به دست آورده‌ايم را از دست مي‌دهيم. مانند قدرت اراده، چشمه‌ي اميد ما هم مي‌تواند به راحتي خشک و نابود شود. وقتي تنها کاري که پس از يک شکست بزرگ انجام مي‌دهيد دچار نگراني و استرس شدن و فکر کردن به ترس‌هايتان است، از دست دادن همه‌ي اميدتان اتفاق محتملي خواهد بود.

شکست بخشي از چرخه‌ي زندگي است. شکست به ما مي‌آموزد که ما انسان‌هاي کاملي نيستيم. حتي اگر در اثر تصميمات غلط يا اتفاقات بد احساس شکست کنيم، باز هم نبايد همه‌ي اميدمان را از دست بدهيم. شکست‌ها ما را براي زندگي بهتر و درخشان‌تر آماده مي‌کنند. شايد اين موضوع در همان روزها احساس نشود، ولي گذر زمان براي ما اتفاقات خوبي رقم خواهد زد.

با تمام اين اوصاف وقتي که احساس مي‌کنيم کل دنياي ما ويران شده است، چه اتفاقي مي‌افتد؟ چگونه اميد را در دل‌مان زنده نگه داريم؟ چگونه در آينده در مقابل از دست دادن تمام اميدمان مقاومت کنيم؟ 5 راه ساده

و سرراست براي زنده نگه‌داشتن اميد وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره مي‌کنيم.

1. ارزيابي مجدد شرايط

زندگي شبيه لنز دوربين است. هر چيزي که بر روي آن تمرکز کنيم، براي ما واضح‌تر و واقعي‌تر به نظر مي‌آيد. اگر بر روي نقاط منفي تمرکز کنيم، فقط نقاط منفي را مي‌بينيم. ولي وقتي تمرکز خود را بر روي نقاط مثبت منعطف کنيم، چيزهاي مثبت بهتر ديده مي‌شوند. ما همان چيزي را درو مي‌کنيم که کاشته‌ايم.

وقتي که در زندگي با شکست بزرگي مواجه مي‌شويد، بايد نسبت به شرايط موجود ارزيابي مجددي انجام بدهيد. توجه کنيد که بسياري از افراد موفق هم بارها در زندگي طعم شکست را چشيده‌اند.

صحبت ما فقط در مورد موفقيت مالي نيست. اگر شما در پي شکست تسليم نشويد، موفقيت در تمام زمينه‌ها براي شما امکان‌پذير خواهد بود. به شکست به چشم مانعي نگاه کنيد که با پريدن از روي‌ آن مي‌توانيد به سمت موفقيت حرکت کنيد. اجازه ندهيد موانع سد راه شما بشوند.

کل زندگي براي شما مثل يک سفر ماجراجويانه است. فقط مقصدتان نيست که اهميت دارد. در اهداف خود بازنگري کنيد تا ببينيد دقيقا هدف‌تان چيست و چرا چنين هدفي داريد. اگر دلايل شما محکم و قانع‌کننده بود، نگذاريد هيچ شکستي مانع راه شما بشود.

2. قلب خود را سرشار از قدرداني و شکرگزاري کنيد

شايد به نظر شما اين حرف شعارگونه بيايد. اما بهتر است ما به جاي حسرت چيزهايي که نداريم، قدردان داشته‌هاي خود باشيم. ذهن‌تان چيزي را درو مي‌کند که خودتان در آن کاشته‌ايد. شکرگزار باشيد تا ببينيد زندگي‌تان چگونه تغيير مي‌کند و اميدتان دوباره زنده مي‌شود.

افراد زيادي در دنيا فقر، جنگ، قحطي، ظلم حاکمان و انواع معلوليت‌ها را تحمل مي‌کنند. وقتي که ما بر روي چيزهايي خوبي که در زندگي داريم تمرکز کنيم، مي‌توانيم به جاي نااميدي، شکرگزار داشته‌هاي خود باشيم.

زماني که احساس مي‌کنيد هيچ چيزي در زندگي نداريد که به خاطرش شکرگزار باشيد، تلاش کنيد تا فهرستي از داشته‌هاي خود تهيه کنيد. همين که زنده‌ايد، مي‌توانيد بخوانيد، حرف بزنيد، غذايي براي خوردن داريد و افرادي شما را دوست دارند، دلايل خوبي براي شکرگزاري هستند.

ما هميشه مي‌توانيم دليلي براي قدرداني داشته باشيم. قدرداني خصلتي است که با تمرين مي‌توانيم کسب کنيم. وقتي که ما خوبي‌هاي دنيا را ببينيم، اميد در زندگي در ما دوباره زنده مي‌شود و منتظر اتفاقات خوب در زندگي خود خواهيم بود.

3. بي‌طرفانه به شرايط موجود نگاه کنيد

سخت‌ترين قسمت شکست و نااميدي، ناتواني ما در نگاه بي‌طرفانه به شرايط است. چه ما مسبب مصيبت يا اتفاقي باشيم چه نباشيم، نگاه بي‌طرفانه به وضعيت مي‌تواند تفاوت زيادي ايجاد کند. خيلي سخت است که احساسات دروني و اميال خود را از شرايط موجود حذف کنيم.

اما وقتي که بي‌طرفانه و بدون تعصبات به شرايط نگاه کنيم، مي‌توانيم علت و تأثير شرايط را بر روي رفتارمان‌شناسايي کنيم. در اين زمان بايد اصلاحات لازم را بر روي خودمان انجام بدهيم تا بتوانيم به هدفي که داريم، نزديک شويم. اگر ما بتوانيم خودمان را اصلاح کنيم و نااميد نشويم، در نهايت به رؤياهاي خود مي‌رسيم و موفق مي‌شويم.

4. به حمايت ديگران تکيه کنيد

از دست دادن همه‌ي اميدمان مي‌تواند ما را ويران‌ کند. وقتي که ما قدم در مسير آرزوهاي خود مي‌گذاريم، سختي‌هاي زيادي براي ما پيش خواهد آمد. ولي وقتي به افرادي تکيه کنيم که از ما حمايت مي‌کنند، کمي از مشکلات ما کاسته مي‌شود.

ديگران مي‌توانند چشم‌اندازي از شرايط را به ما نشان بدهند که خودمان از آن غافل بوده‌ايم. هنگامي که با شرايطي بسيار سخت مواجه مي‌شويم، خانواده، دوستان، همکاران و ساير افراد مي‌توانند از ما حمايت کنند.

5. باور داشته باشيد

گاهي اوقات بايد ايمان داشته باشيم که اتفاقات خوبي در راهند و به اين درک برسيم که هر اتفاقي دليل و حکمتي دارد و همه چيز تحت کنترل و قدرت ما نيست. اگرچه ممکن است ما هميشه حکمت يک اتفاق را درک نکنيم ولي قطعا دليلي براي رخ دادنش وجود دارد.

هر ديني که داشته باشيد، ايمان داشتن نشان دهنده‌ي اعتماد و اطمينان‌تان به رخ دادن اتفافات خوبي است که در راهند. تکيه بر ايمان‌تان به شما کمک مي‌کند تا اميدتان افزايش يابد.

شايد گفتنش ساده‌ باشد، ولي مي‌توانبم به مرور زمان اميد را دل‌مان تقويت کنيم تا در مواجهه با بزرگترين مصيبت‌ها هم به طور کامل از بين نرود. چيزي که ما را نکشد، قوي‌ترمان مي‌کند. ما بايد به خلقت هوشمندانه‌ي جهان اعتماد داشته باشيم. انسان‌ها فقط براي زنده ماندن آفريده نشده‌اند، بلکه هدف خلقت آنها کمال است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان