تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کاهش تلفات مسموميت با گاز در پنج ماه امسال

سرويس حوادث:

در پنج ماهه سال جاري 177 نفر بر اثر مسموميت با گاز منوکسيدکربن در کشور جان خود را از دست دادند، اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 207 نفر بود، 14.5 درصد کاهش يافته است.

به گزارش اداره کل روابط عمومي سازمان پزشکي قانوني کشور، از کل تلفات مسموميت با گاز در پنج ماهه امسال 126 نفر مرد و 51 نفر زن بودند. همچنين در اين مدت استان‌هاي تهران با 36، خراسان رضوي با 20 و البرز با 16 فوتي بيشترين آمار تلفات را داشته‌اند.

در مرداد‌ماه سال جاري نيز آمار تلفات مسموميت با گاز منوکسيدکربن با کاهش 7.1 درصدي مواجه بود و از 28 فوتي در مرداد سال قبل به 26 فوتي در مرداد امسال رسيد. بيش از 70 درصد تلفات مسموميت با گاز منوکسيدکربن در نيمه دوم سال رخ مي‌دهد

آمارهاي سازمان پزشکي قانوني کشور نشان مي‌دهد بيش از 70 درصد تلفات مسموميت با گاز مربوط به نيمه دوم هر سال است، به نحوي که از 766 فوتي مسموميت با گاز منوکسيد کربن در سال گذشته (1396)، 71 درصد طي شش ماهه دوم سال جان خود را از دست دادند.

با توجه به استفاده از وسايل گرمايشي در نيمه دوم هر سال آمار تلفات مسموميت با گاز منوکسيد کربن در اين مدت با رشد قابل توجهي همراه است؛ در سال 1396 جمعا 766 نفر بر اثر مسموميت با گاز منوکسيدکربن در کشور جان خود را از دست دادند که 546 مورد از اين تلفات تنها مربوط به نيمه دوم سال است.

بر اساس اين گزارش در نيمه دوم سال گذشته بيشترين آمار تلفات گازگرفتگي با 153 فوتي در بهمن‌ماه به ثبت رسيده است.

هشدار پزشکي قانوني

سازمان پزشکي قانوني کشور به استناد آمارهاي موجود ضمن هشدار نسبت به افزايش تلفات مسموميت با گاز منوکسيدکربن در نيمه دوم سال بر رعايت نکات ايمني در نصب و به‌کارگيري وسايل گرمايشي در فصل پاييز و زمستان تأکيد و به هم‌ميهنان توصيه مي‌کند در فصل پاييز و زمستان در استفاده از وسايل گرمازا که عمدتا به سيستم گاز شهري متصل است، نهايت دقت را داشته باشند. هم‌ميهنان ضمن استفاده بهينه از وسايل گرمازا،‌ به توصيه‌هاي ايمني در‌خصوص سالم بودن و استفاده صحيح از وسايل گرمايشي و مسير خروجي گاز مونوکسيد کربن از دودکش اين وسايل توجه کنند.

چند توصيه پيشگيرانه:

گاز مونوکسيد کربن گازي بدون رنگ و بو است. عمده‌ترين منبع توليد اين گاز سوختن ناقص نفت و گاز است ولي اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختني خصوصاً در محيط‌هاي در‌بسته و فاقد اکسيژن ممکن است توليد شود. استفاده از آبگرمکن يا بخاري‌هاي مستعمل يا داراي نقص فني و فاقد دودکش يا داراي دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بيشترين موارد ابتلا به مسموميت را تشکيل مي‌دهند. از آن جا که تمايل اين گاز براي ترکيب با هموگلوبين خون ما 250 برابر بيش از اکسيژن مي‌باشد. لذا با بالا رفتن درصد آن در هواي اتاق، به سرعت باعث ايجاد مسموميت خواهد شد و اکسيژن‌رساني به بافت‌هاي مختلف بدن از جمله مغز و قلب را دچار اختلال مي‌نمايد که به علت بي‌رنگ و بي‌بو بودن اين گاز، ممکن است وجود آن در محيط تا زمان ايجاد علايم مسموميت شديد مورد توجه واقع نشود.

علايم مسموميت حاد با اين گاز شامل سردرد، سرگيجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمي و سپس حالت بيهوشي، تشنج و اغما مي‌باشد. در بيماران مبتلا به ناراحتي‌هاي قلبي ممکن است تشديد بيماري يک علامت هشدار‌دهنده باشد.

از ساير علايم مسموميت مي‌توان به سفتي عضلات، افزايش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و گاه تنگي مردمک‌ها اشاره کرد. بايد توجه داشت که اگر فردي در اثر ابتلا به مسموميت با گاز مونوکسيد کربن جان خود را از دست ندهد ممکن است دچار نواقص عصبي و رواني پيشرفته نظير فلج عضوي يا اختلال قواي مغز ‌شود. مسموميت شديد با اين گاز مي‌تواند کشنده باشد.

چگونه از مسموميت با اين گاز پيشگيري کنيم؟

1. آگاه باشيد که هر وسيله گرمازاي سوختني که به نحوي با سوخت‌هاي فسيلي (نفت، گاز، ذغال سنگ) کار کند به صورت بالقوه مي‌تواند سبب توليد گاز مونوکسيد کربن شود.

2. از بخاري‌هاي مستعمل و فرسوده بدون دودکش يا داراي دودکش نامناسب و غير‌استاندارد استفاده نکنيد.

3. توجه داشته باشيد،‌ استفاده از بخاري‌هاي بدون دودکش به هيچ وجه از توليد گاز مونوکسيد کربن جلوگيري نمي‌کند.

4. هرگز در فضاي بسته و محدود که تهويه کافي و مناسب ندارد (نظير اتاق، گاراژ و...) آتش روشن نکنيد.

5. هرگز در فضاي بسته گاراژ موتور اتومبيل را روشن نگذاريد.

6. قبل از راه‌اندازي وسايل گرمايشي، از سلامت مسير دودکش ساختمان و بدون ترَک و نشتي بودن آن اطمينان حاصل نموده و از اتصال مناسب و صحيح لوله بخاري و آبگرمکن به دودکش ديواري اطمينان حاصل نماييد.

7. تمام دودکش‌ها بايد وسيله انتهايي ضد‌باد (کلاهک) مناسب داشته باشد.

8. در محيط‌هاي شغلي و منازل که در آنها از کوره و مشعل استفاده مي‌شود از سلامت دستگاه و سيستم تخليه دود اطمينان حاصل نماييد.

9. هر وسيله گازسوز بايد داراي يک دودکش مستقل و منتهي به فضاي بيرون باشد و لذا به‌کارگيري آب‌گرمکن‌هاي ديواري در فضاهاي بسته يا مکان‌هاي فاقد جريان هوا مجاز نيست.

10. شيب لوله‌هاي افقي در داخل واحدها بايد مثبت و رو به بالا و ارتفاع عمودي لوله در بيرون حداقل سه برابر طول افقي آن باشد.

11. توجه به داغ بودن دودکش پس از روشن کردن وسيله گرمايشي به اطمينان شما از تخليه گاز کمک خواهد کرد. اگر لوله دودکش بخاري شما سرد است دليل آن خارج نشدن محصولات احتراق و گازهاي سمي از دودکش است در اين صورت بايد ضمن رفع نقص، به طور موقت با بازکردن قسمتي از در يا پنجره تهويه در محيط ايجاد نماييد.

12. ضمن ايجاد تهويه مناسب جهت آشپزخانه و حمام منزل، از نصب آبگرمکن در حمام و نيز روشن کردن شعله‌هاي اجاق گاز در آشپزخانه جهت گرم نگه داشتن محيط داخل خانه جداً خودداري نماييد.

13. اگر فضاي منزل خود را با شوفاژ و سيستم حرارت مرکزي گرم مي‌کنيد درز‌بندي و بستن منافذ درها و پنجره‌ها به منظور جلوگيري از اتلاف حرارتي بلاملانع است اما در صورتي که از بخاري‌هاي گازسوز به منظور گرمايش محيط استفاده مي‌کنيد حتماً مختصري تهويه از طريق در يا پنجره در فضا ايجاد نماييد و از درز‌بندي و بستن کامل منافذ خودداري کنيد.

14. در صورت احساس علايم سردرد و سرگيجه و تهوع در مکاني که احتمال وقوع مسموميت وجود دارد فوراً آن مکان را ترک کرده و به فضاي آزاد پناه ببريد و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنيد.

15. در صورت تداوم علايم فوق براي چند روز متوالي احتمال مسموميت خفيف با اين گاز وجود دارد که بهتر است در اين مورد با پزشک خود مشورت کنيد.

16. رانندگان وسايل نقليه سنگين، از روشن کردن گاز پيک‌نيک در اتاق وسيله نقليه خود جهت استراحت و خواب جدا خودداري کنند.

در برخورد با موارد مسموميت با گاز مونوکسيد کربن چه بايد کرد؟

1. در صورت مواجهه با مصدومان، سريعاً آن‌ها را از محيط خارج کنيد.

2. پس از خارج ساختن مصدوم از محيط آلوده فوراً با اورژانس تماس بگيريد.

3. علائم حياتي مصدومان را کنترل کنيد و از باز بودن راه‌هاي هوايي مصدوم اطمينان حاصل کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان