تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
برلين مصونيت ديپلمات ايران را نقض کرد
استرداد غيرديپلماتيک به بلژيک
سفير آلمان به وزارت امور خارجه احضار شد

رسانه‌ها در حالي از استرداد ديپلمات ايراني به بلژيک با ادعاي دست داشتن وي در طرح بمبگذاري در تجمع منافقين خبر دادند که مقامات کشورمان تاکيد مي‌کنند اين يک سناريوي دروغين براي ضربه زدن به ايران است.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه گزارش داد که آلمان اسدالله اسدي، يکي از ديپلمات‌هاي سفارت جمهوري اسلامي در وين پايتخت اتريش را که حدود سه ماه پيش به اتهام دست داشتن در طرح بمب‌گذاري در گردهم‌آيي گروهک تروريستي منافقين دستگير شده بود، به بلژيک تحويل داده است.

اين خبرگزاري به نقل از دفتر دادستاني فدرال بلژيک همچنين گزارش داد که آقاي اسدي روز چهارشنبه 10 اکتبر (ديروز) در دادگاه حاضر شد. در پي اقدام دولت آلمان، سفير آلمان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد و مراتب اعتراض شديد ايران به وي ابلاغ گرديد. در اين ديدار تاکيد شد که اين توطئه در راستاي تخريب مناسبات ايران و اروپا و نيز يک حرکت نمايشي براي جبران شکست‌هاي گروهک تروريستي نفاق و رژيم صهيونيستي بوده و ما بر اين باوريم که رفتار خارج از عرف در قبال ديپلمات کشورمان و خلاف قواعد پذيرفته شده حقوق ديپلماتيک است و جمهوري اسلامي ايران خواستار بازگشت سريع ديپلمات کشورمان به ايران است. بدون ترديد اين توطئه نيازمند بررسي مفصل و دقيق مي‌باشد.

دادگاهي در آلمان روز 27 سپتامبر حکم استرداد «اسدالله اسدي» به بلژيک را صادر و تصريح کرد، به اين علت که اين ديپلمات ايراني (هنگام بازداشت) در تعطيلات به سر مي‌برده و در کشور محل مأموريتش يعني اتريش حضور نداشته است، بنابراين فاقد مصونيت ديپلماتيک بوده و مي‌توان او را محاکمه کرد.

بنابر اين گزارش، بازداشت اين ديپلمات پس از آن انجام شد که يک زن و مرد ايراني در بلژيک به دليل همراه داشتن حجم زيادي از مواد منفجره در خودروي‌شان بازداشت شدند.

ادعا مي‌شود که اين زن و مرد در همکاري با ديپلمات ايراني بازداشت شده در آلمان قصد حمله به تجمع منافقين در 30 ژوئن را داشته‌اند.

اعتراضات تند تهران

روزگذشته، »بهرام قاسمي» در گفت وگو با ايسنا ، در پاسخ به سوالي در مورد اقدام اخير دولت آلمان در تحويل ديپلمات بازداشت شده ايراني به کشور بلژيک، ضمن رد اتهامات نارواي وارده شده اظهار کرد : «جمهوري اسلامي ايران مراتب تاسف و ناخرسندي عميق خود را از اين اقدام دولت آلمان ابراز و اعلام مي‌کند وضعيت اين ديپلمات قرباني توطئه معاندين و بدخواهان روابط سازنده تر ايران با آلمان و ديگر کشورهاي اروپايي را تا اثبات حقايق و روشن شدن چگونگي اين اقدام خبيثانه گروههاي تروريستي با عزمي راسخ و از مجاري ديپلماتيک پيگيري خواهد کرد.»

اين ديپلمات عالي رتبه کشورمان تاکيد کرد: «پس از خروج غيرقانوني و يکجانبه آمريکا از برجام، مخالفان و دشمنان روابط ايران و اروپا همچون گذشته و اين بار در طراحي مزورانه ديگري ضمن دسيسه چيني و سناريوسازي‌هاي ابلهانه تلاش‌هاي محکوم به شکست خود را در جهت مقابله با شکل گيري دوره جديدي از همکاري‌هاي ايران و اروپا در دوران برجام بدون آمريکا تشديد کردند. ويژگي بارز و منحصربفردِ دوران جديدِ همکاري‌هاي ايران و اروپا که مي‌تواند نقش مهمي در حفظ صلح ، ثبات و امنيت بين المللي، مبارزه با تروريسم و افراط گرايي داشته باشد، مقابله با رويکرد يکجانبه گرايي افسار گريخته برخي از قدرت‌هاي مدعي و سلطه طلب و کمک به حرکت رو به رشد جامعه بين المللي به سوي عصر پايان سلطه بي چون و چراي دلار بر اقتصاد جهاني است.»

وي تصريح کرد :«طبيعي است که شکل گيري چنين نظمي در جهان، به سادگي و بدون هزينه و مخالف و معاند نخواهد بود. بي شک سنگ اندازي ، کارشکني، ايجاد ابهام و وارد ساختن اتهام و ساختن فضاي غبار آلود بر آسمان روابط خارجي ايران در راه تعامل ايران و اروپا را از جنس اين مخالفت‌ها و عداوت‌ها مي‌دانيم.

اين ديپلمات کشورشان در پاسخ به اين سووال که برخي معتقدند که واکنش و اقدام ايران در برابر اين موضوع ديرهنگام بوده است، اظهار کرد : »در اين ارتباط از سوي وزارت امور خارجه اقداماتي انجام شده که به زودي اخبار آن اعلام مي‌شود .»

پيشتر، «محمدجواد ظريف» وزير امورخارجه کشورمان در واکنش به خبر بازداشت اين ديپلمات ايراني گفت: چه همزماني جالبي. همزمان با شروع سفر رئيس‌جمهور به اروپا يک عمليات ايراني، افشا و عوامل آن دستگير مي‌شوند. ايران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکاني محکوم مي‌کند و آماده همکاري با همه مقامات ذي‌ربط براي کشف آنچه تنها يک عمليات پليد براي دادن نشاني غلط است، مي‌باشد.

همزمان با بازداشت اين ديپلمات کشورمان، حسن روحاني رئيس جمهور ايران در راس يک هيئت سياسي و اقتصادي ابتدا به سوئيس و سپس به اتريش سفر کرده بود. به گفته بهرام قاسمي، اين سناريو براي تخريب روابط ايران و اروپا در اين مقطع مهم و حساس طراحي و اجرا شده و اسناد و مدارک متقن براي روشن شدن ابعاد ماجرا آماده ارائه است.

در پي دستگيري اين ديپلمات کشورمان در آلمان که به درخواست پليس فرانسه صورت گرفت، سفراي فرانسه، بلژيک و کاردار آلمان (در غياب سفير) نيز به وزارت امور خارجه کشورمان فراخوانده شدند و مراتب اعتراض ايران به اين کشورها ابلاغ شد.

«سيد عباس عراقچي»، معاون سياسي وزارت امور خارجه ايران نيز در ديدار با سفير فرانسه و کاردار آلمان مراتب اعتراض شديد جمهوري اسلامي نسبت به دستگيري ديپلمات ايراني را اعلام و با تأکيد بر مصونيت ديپلمات‌ها براساس کنوانسيون وين، خواستار آزادي فوري و بدون قيد و شرط ديپلمات جمهوري اسلامي ايران شد.

وي اين اقدام را سناريو و توطئه‌اي براي تخريب روابط ايران و اروپا دانست که همزمان با سفر رئيس‌جمهور کشورمان به اروپا و در آستانه اجلاس وزراي خارجه ايران و کشورهاي 1+4 صورت مي‌گيرد و هدف آن تحت‌الشعاع قرار دادن اجلاس مزبور در راستاي اهداف آمريکا و رژيم صهيونيستي مي‌باشد. عراقچي همچنين با اشاره به سياست‌هاي اصولي جمهوري اسلامي ايران در محکوميت هرگونه اقدام تروريستي، تأکيد کرد: با توجه به اسناد و مدارک موجود نقش گروهک منافقين در طراحي اين نمايش مضحک روشن است، کمااينکه مواد انفجاري نزد دو نفر از اعضاي دستگير شده اين گروهک کشف شده است.

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران نيز در واکنش به حکم دادگاه آلمان ابراز اميدواري کرده بود که دولت آلمان به واقعيت‌ها وقوف کامل پيدا کند و ديپلمات مزبور تبرئه و به ايران عودت داده شود. مقام‌هاي بلژيک در ماه ژوئيه درخواست استرداد اسدلله اسدي و مرد ديگري را ارائه دادند که با نام «مهراد الف» معرفي شده و در پاريس دستگير شده بود.

پليس بلژيک مدعي است که مهراد الف همدست زن و شوهري بوده که در بروکسل به دليل حمل نيم کيلوگرم مواد منفجره و يک چاشني انفجاري دستگير شده بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان