تاریخ 1397/07/19 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
جزئيات دستگيري متهم اصلي سکه ثامن از زبان رييس پليس فتاي ناجا
اقدامات براي استرداد مبالغ خارج شده از کشور در حال انجام است
???? ميليارد تومان تراکنش گزارش شده است

رييس پليس فتاي ناجا جزئيات دستگيري متهم اصلي سکه ثامن و همسرش را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، سردار سيدکمال هاديانفر در نشست خبري صبح امروز خود درباره دستگيري متهم اصلي سکه ثامن اظهارکرد: از حدود دو سال قبل فردي به نام زاهدي فرد، در يکي از شهرستان‌هاي کشور مجوز فعاليت خود براي خريد و فروش سکه را دريافت کرد، اما مدتي بعد فعاليت خود را به فضاي مجازي و ديگر شهرهاي کشور از جمله تهران گسترش داد.

وي با بيان اينکه بيش از 35 هزار نفر عضو اين سايت بودند، افزود: حدود 6000 نفر هم در اين سايت تراکنش مالي داشتند.

رييس پليس فتاي ناجا درباره نحوه فعاليت اين سايت، گفت: در اين سايت فضايي تحت عنوان سيگنال به وجود آمده بود که کاربران هرچه بيشتر فعاليت مي‌کردند، به عنوان افراد موفق در سايت معرفي مي‌شدند. به طوريکه در اين ميان فردي شناسايي شد که 100 ميليون سرمايه‌گذاري کرده و بعد از سه ماه سرمايه‌اش به هفت ميليارد افزايش يافته بود.

وي با بيان اينکه در اين سايت بحث تبادل فيزيکي سکه مطرح نبود، ادامه داد: اين فرد سايت را به حالت يک سايت قماربازي تبديل کرده و افراد تنها امتياز سکه را تحت عنوان ثامن خريداري مي‌کردند، اما در واقع سکه و طلايي به آنان داده نمي‌شد و افراد در سود آن سهيم مي‌شدند که البته سودي به آنان پرداخت نمي‌شد.

هاديانفر درباره مبالغي که در مورد سکه ثامن مطرح مي‌شود، گفت: مبالغي که تحت عنوان 10 هزار تا ‌15 هزار ميليارد تومان مطرح مي‌شود صحيح نيست وعمدتا از سوي ضدانقلاب مطرح مي‌شود، گزارش‌هاي ما 1700 ميليارد تومان تراکنش بود که تاکنون 1800 نفر از مالباختگان آن شناسايي شده و به فتا يا مرجع قضايي مراجعه کرده‌اند.

وي افزود: اين افراد مدعي هستند مبالغي از 10 ميليون تومان تا 10 ميليارد تومان از آنان کلاهبرداري شده است.

رييس پليس فتاي ناجا شهرهاي تهران، مشهد و تبريز را داراي بيشترين مالباخته در پرونده سکه ثامن اعلام کرد و افزود: اين فرد کاملا با برنامه ريزي در تاريخ 23 شهريورماه به دوبي رفته و از آنجا به کشور ثالث گريخته بود که با هماهنگي به موقع پليس فتا، دستگاه قضايي و دستگاه ديپلماسي اين فرد دستگير شد و به کشور منتقل شد.

هاديانفر با بيان اينکه متهم از مدت‌ها قبل برنامه فرار خود و همسرش را چيده بود، گفت: اين فرد حتي پس از دستگيري اعلام کرد که زمان فرارش از کشور را طوري برنامه ريزي کرده بود که کشور درگير تعطيلات تاسوعا وعاشوراي حسيني باشد، اما خوشبختانه مأموران ما لحظه‌ به لحظه اين فرد را رصد مي‌کردند.

وي با بيان اينکه همسر اين فرد نيز در کشور ثالث دستگير شده و در فرودگاه تبريز به کشور تحويل داده شد، خاطرنشان کرد: اين فرد و همسرش در 31 بانک کشور حساب داشتند که 80 ميليارد تومان پول نقد در آنها بود که اموال اين فرد نيز توقيف شد. رئيس پليس فتاي ناجا همچنين از دستگيري شش متهم اصلي سکه ثامن خبر داد و گفت: شش نفر از همدستان اين فرد نيز دستگير شدند و حتي طراح اين سايت نيز 7 ميليارد تومان براي طراحي آن پول گرفته بود.

هاديان‌فر با بيان اينکه اين اقدام يک نوع کلاهبرداري و مصداق بارز قماربازي است گفت: متاسفانه مجوزهاي لازم از سوي صنف مربوطه از آن شهرستان و وزارت صمت که اين نهاد را صادر کرده بود در اختيار اين سايت قرار گرفته، اما اين فرد با سوء استفاده از اين مجوزها کار ديگري کرده بود و متاسفانه نهادهاي صادر کننده مجوز نيز نظارتي بر فعاليت اين فرد نداشتند.

وي با بيان اينکه عدم نظارت دستگاه‌هاي صادر کننده، مجوز را به دستگاه قضايي منتقل کرديم، خاطرنشان کرد: براساس قانون مبارزه با پولشويي وزارت اقتصاد موظف بوده که بر فعاليت اين سايت نظارت کند اما کم کاري کرده از سوي ديگر اين مجوزها سبب اعتماد نسبي مردم به اين سايت‌ شده بود.

رئيس پليس فتاي ناجا با اشاره به فعاليت دو ساله سايت سکه ثامن افزود: تا پيش از التهابات بازار اين سايت چندان رونقي نداشت، اما پس از بروز نوسانات در بازار مشتريان اين سايت افزايش يافته چرا که با افزايش قيمت سکه و طلا ارزش سرمايه‌گذاري‌ها نيز افزايش مي‌يافت.هاديان‌فر در پاسخ به پرسش ايسنا مبني بر اينکه آيا صدور مجوز براي فعاليت اين سايت غير قانوني بوده؟ اظهارکرد: مجوزي که اين سايت دريافت کرده براي فعاليتي که بعدها انجام داده نبوده است و اتفاقا انتقاد ما از عدم نظارت نيز مربوط به همين مورد است، چرا که اين فرد ابتدا از صنف مربوطه مجوز خريد و فروش خرد طلا را دريافت کرده و سپس براي خريد و فروش اينترنتي مجوز اي‌نماد گرفته، اما در ادامه بحث خريد و فروش طلا مطرح نبوده و اين فرد تنها به شکل کلاهبرداري و قماربازي فعاليت کرده است.

هاديان‌فر در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه متهم اصلي سکه ثامن بخشي از پول‌ها و اموال کلاهبرداري شده را از کشور خارج کرده است گفت: بايد براي استرداد اين اموال اقدامات لازم صورت بگيرد.

وي درباره مبالغ کلاهبرداري شده نيز خاطرنشان کرد: خود «زاهدي‌فر « مبالغي را مطرح مي‌کند که همسرش نيز يکسري مبلغ را مطرح کرده است اما براي پليس عدله مهم است به همين دليل ما در حال ريکاوري و بررسي سرورهاي اين سايت در تهران و مشهد هستيم.

به گفته هاديان‌فر تنها در يک مورد متهم 50 ميليارد تومان را از کشور خارج کرده که اقدامات براي استرداد اين مبلغ در حال انجام است.

وي همچنين درباره رسانه‌اي شدن ماجراي دستگيري اين فرد نيز گفت: رسانه‌اي شدن خبر آمدن اين فرد به کشور سبب شد تا آسيب‌هايي را در رسيدگي به اين پرونده ببينيم و مشکلاتي را براي ما ايجاد کرد، با اين وجود ما در حال رسيدگي و بررسي اين پرونده هستيم و تحقيقاتمان همچنان در اين زمينه ادامه دارد.

هاديان‌فر درباره استرداد و دستگيري اين فرد نيز گفت: خوشبختانه با هماهنگي به موقع ميان دستگاه قضايي،‌ پليس،‌ اينترپل و دستگاه ديپلماسي روند استرداد اين فرد به سرعت انجام شد به طوري که متهم طي پنج روز دستگير و به کشور منتقل شد که به نظر مي‌رسد در مورد ديگر متهمان اگر چنين هماهنگي انجام شده بود ما زودتر مي‌توانستيم موارد ديگر را نيز دستگير کنيم.

وي در پاسخ به پرسش خبرنگاري مبني بر اينکه به نظر مي‌رسد که مقامات غير دولتي راحت‌تر از مقامات دولتي فراري از کشور دستگير مي‌شوند چرا که در مورد خاوري چنين اقداماتي انجام نشد گفت: از نظر پليس مجرم، مجرم است و فرقي نمي‌کند که چه مقامي داشته باشد. بنابراين مجرم فراري دولتي و غير دولتي نداريم، اما اگر هماهنگي‌ها بهتر انجام شده بود قطعا در موارد ديگر نيز به نتايجي نيز مي‌رسيديم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان