تاریخ 1397/07/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
وزير امور خارجه ايران در نيويورک به بروکسل هشدار داد
خروج ايران از برجام درصورت شکست سازوکار ويژه اروپا
نيويورک‌تايمز: تهران در حال دستيابي به توافقي نفتي با بروکسل است

وزير امورخارجه ايران که براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل به نيويورک سفر کرده است، روز گذشته (يکشنبه) در ميزگردي با خبرنگاران ضمن تشريح سيستم مالي جديد اتحاديه اروپا براي حفظ برجام به اروپا اخطار دارد «که اگر سازوکار ويژه اروپا موثر نباشد، ايران از برجام خارج خواهد شد.» گويا سازوکار تبادل بانکي و تجاري ميان ايران و بروکسل که ظريف از آن سخن گفته، قبل از 13 آبان اعلام مي‌شود. اروپا سرانجام اولين گام عملي را براي حفظ برجام برداشته است. اين اقدام بروکسل از همان ابتدا با خشم و انتقاد آمريکا همراه بوده است.

«محمدجواد ظريف» روز جمعه تاکيد کرده بود که «حداقل 7 بانک مرکزي اروپايي توافق کرده‌اند که يک راهکار ويژه مالي را براي ارتباط با ايران ايجاد کنند، راهکاري که قرار است در آينده به موسسه‌اي تبديل شود که خود اروپايي‌ها را نجات دهد.»

«فدريکا موگريني» نيز در اين زمينه اعلام کرده است که «راهکار ويژه مالي فقط مختص به اروپا نيست، بلکه به نحوي طراحي شده است که ساير کشورها و شرکت‌هايي که با ايران تعامل مالي دارند بتوانند پول را به اين حساب واريز کنند و هزينه‌هاي صادرات را نيز از اين حساب برداشت کنند.»

مقامات دو طرف ايراني و اروپايي بارها تاکيد کرده اند که هدف آنها ايجاد سيستم مالي مستقل از امريکا براي تعامل همه طرف هاي تجاري با ايران است و اين که روي فعاليت‌هاي شرکت‌هاي متوسط و کوچک و سرمايه گذاري آنها در کشورمان حساب کرده‌اند.

پيش از اين نيز عنوان شده بود که در طراحي اين سازوکار ويژه به مباحث بانکي، نفت و انرژي، دعوت و تشويق شرکت‌ها و موسسات متوسط اروپايي و ديگر کشورها به تعامل با ايران، بانک‌ سرمايه‌گذاري و قانون انسداد و ... توجه شده است.

در حالي که هنوز 5 هفته تا اجرايي شدن تحريم‌هاي نفتي آمريکا عليه ايران مانده است، اما ظريف در جمع خبرنگاران نيويورک اعلام کرده بود که «تهران علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا، در حال دستيابي به توافقي نفتي با کشورهاي اروپايي است.»

استفاده از ارزي غير از دلار در مبادلات

روزنامه واشنگتن پست به ميزگرد ظريف با خبرنگاران پرداخته است. به نوشته اين روزنامه آمريکايي ظريف در اين نشست تصريح کرده است که ايران براي دور زدن تحريم‌هاي نفتي آمريکا مي‌خواهد در مبادلات بين‌المللي و فروش نفت خود ارزهايي غير از دلار را به کار گيرد.

ظريف در اين نشست که در محل استقرار هيئت نمايندگي ايران در سازمان ملل برگزار شد، گفت: سازوکار اصلي، استفاده نکردن از دلار است. کشورها شروع به انجام توافقاتي براي استفاده از پول ملي خودشان در تجارت‌هاي دوجانبه کرده‌اند.

وي افزود: شما مي‌توانيد از ارزهاي خودتان استفاده کنيد. کالا را با ارز خود بفروشيم و خريدمان را با ارز کشور فروشنده انجام دهيم و در پايان دوره‌اي مشخص، آن را بر اساس يک ارز غير دلار تراز مي‌کنيم. انجام اين کار کاملا ممکن و سودمند
است.

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان همچنين گفت که اگر سازوکار ويژه اروپا موثر نباشد، ايران از برجام خارج خواهد شد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا چنين کاري راه را براي حمله نظامي آمريکا باز نخواهد کرد، اظهار داشت: من فکر مي‌کنم که اگر آمريکا بر اين باور بود که در صورت انجام چنين حمله‌اي موفق خواهد شد، آن را انجام مي‌داد.

ظريف در بخش ديگري از سخنانش با رد ادعاهاي آمريکا مبني بر دست داشتن ايران در مناقشات منطقه، آمريکا را بزرگترين متجاوز در منطقه توصيف و بيان کرد: تا به حال آن نقشه‌ را ديده‌ايد که پايگاه‌هاي آمريکايي در اطراف ما ترسيم شده است. چرا ايراني‌ها خود را در ميان اين همه پايگاه قرار داده‌اند؟ ما در منطقه خودمان هستيم. ما به هيچ کشوري حمله نکرده‌ايم. ما به هيچ جايي که ازمان خواسته نشده نيروهايمان را نفرستاده‌ايم.

وي افزود: ما هيچ جا را بمباران نکرده‌ايم. ما خاک هيچ کشوري را نگرفته‌ايم. ما از اندازه کشورمان، جغرافياي آن و منابعش راضي هستيم. ما به خاک، مردم و منابع هيچ کشور ديگري چشمداشت نداريم.

قرارداد نفتي ايران با بروکسل

«محمدجواد ظريف»، وزير امور خارجه ايران روز گذشته در نيويورک با حضور در ميزگرد خبرنگاران اعلام کرد که تهران علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا، در حال دستيابي به توافقي نفتي با کشورهاي اروپايي است. ظريف همچنين در اين گفت‌وگوي يک ساعته با خبرنگاران درباره مسائل ديگري از جمله «سيستم مالي جديد اتحاديه اروپا براي کمک به ايران» سخن گفته است. وي بيان کرد: اين سيستم براي ماست تا نفت‌مان را به فروش برسانيم و پيشرفت کنيم.

به گزارش نيويورک تايمز، وزير امور خارجه کشورمان همچنين اشاره کرد که پس از انعقاد برجام در سال 2015 و مطابق با قطعنامه‌هاي سازمان ملل، تمامي کشورها از حق مشروع براي دادوستد با ايران برخوردار هستند.

وي در ادامه به خبرنگاران اعلام کرد که علاقه چنداني به انعقاد قرارداد جديدي با آمريکا ندارد.

وزير خارجه ايران در پاسخ به اين سوال که آيا آمريکا با اعمال فشارهاي مالي مي‌تواند نظام ايران را براندازد؟ تنها خنديد. وي همچنين احتمال حمله آمريکا به تاسيسات کليدي ايران را رد کرد و گفت: اگر آمريکا باور داشت که با چنين حمله‌اي به موفقيت مي‌رسد، اين کار را پيش‌تر انجام مي‌داد.

وزير امور خارجه کشورمان در انتهاي گفت‌وگوي خود اعلام کرد که در صحبت‌هايش با «جان کري»، وزير امور خارجه پيشين آمريکا، پيامي ساده نهفته است. او (کري) ما را براي ماندن در توافق (هسته‌اي) ترغيب کرد.

ايران و 1+4 به همراه اتحاديه اروپا توافق کرده‌اند براي حفظ توافق هسته‌اي سازوکاري ويژه را براي پرداخت پول به ايران پس از بازگشت اين تحريم‌هاي واشنگتن ايجاد کنند. طرف‌هاي باقيمانده در توافق هسته‌اي تاکيد دارند که اين توافق کارساز بوده و حفظ آن ضروري است.

آمريکا براي مخالفت با ايران در برابر اروپا ايستاده است. ايستادگي اروپا در برابر زياده خواهي ترامپ سنگ بزرگي بر سر راه آمريکا خواهد بود. گرچه بسياري از تحليلگران نسبت به حفظ توانايي ايران در فروش نفت توسط اروپا بدبين هستند، اما سخنان روز گذشته ظريف مبني بر اينکه تهران علي‌رغم تحريم‌هاي آمريکا، در حال دستيابي به توافقي نفتي با کشورهاي اروپايي است، نقشه‌هاي آمريکا را نقش بر آب کرده است. گرچه استواري اروپا بر اقداماتش از اهميت بالايي برخوردار خواهد بود، اما اخطار وزير خارجه ايران مبني بر اينکه اگر سازوکار ويژه اروپا موثر نباشد، ايران از برجام خارج خواهد شد نشان مي‌دهد که ايران معطل اروپا نخواد ماند و درصورت کوتاهي اقدامات خود را ادامه خواهد داد. ايران در صورتي به برجام پايبند خواهد ماند که اتحاديه اروپا نيز به وعده‌هاي خود عمل کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان