تاریخ 1397/06/31 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
کواکبيان در شب عاشورا در جمع عزاداران سمنان؛
عزاداران حسيني نبايد محتواي ضد ظلم نهضت عاشورا را فراموش کنند

چرا علما، ائمه جمعه، صدا و سيما در برابر اهانت يک خواننده زيرزميني به امام حسين (ع) و حضرت زهرا(س) سکوت کرده اند!؟

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس‌ شوراي اسلامي با اشاره به بروز پنج آفت در شيوه عزاداري مردم در ماه محرم، گفت: عزاداراي مردم و هيات‌هاي مذهبي در ايام محرم بايد در راستاي اهداف و حقيقت قيام حضرت امام حسين‌(ع) باشد و اجازه ندهيم چهره نهضت عاشورا با خرافات و بدعت‌هاي نادرست مخدوش شود.

دکتر مصطفي کواکبيان در جمع عزاداران و سوگواران حسيني در شب عاشورا در مسجد و هيئت امام موسي کاظم‌(ع) جهاديه سمنان که براي سيزدهمين سال متوالي سخن مي‌گفت، با مروري گذرا بر سخنراني‌هاي سال‌هاي قبل خود در ارتباط با اهداف قيام امام حسين‌(ع)، ويژگي‌هاي نهضت حسيني، ارتباط قيام حضرت اباعبدالله با انقلاب جهاني امام زمان‌(عج) و همچنين دستاوردهاي حرکت سيدالشهدا در برپايي انقلاب اسلامي، گفت: حضرت امام حسين‌(ع) براي احياي دين و زنده کردن مجدد اسلام که توسط يزيديان به صورت پوستين وارونه در جامعه جلوه داده شده بود، قيام کرد.

وي با نقل حديثي از پيامبر اکرم‌(ص) که فرمودند: حسين مني و انا من حسين، اظهار کرد: حضرت رسول‌(ص) با اين حديث کمال اتحاد روحي و اتصال معنوي و پيوند قلبي بين خود و حسين‌بن‌علي‌(ع) را بيان فرموده‌اند. اين يعني اگر نهضت کربلا نبود امروز اثري از اسلام نبود.

استاد دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به زنده و پوياتر شدن مراسم عزاداري حضرت امام حسين‌(ع) نسبت به سال‌هاي گذشته و پرشور بودن مراسم ماه محرم، گفت: بنا بر گزارش‌هاي منتشر شده قطعا تعداد شرکت‌کنندگان در مراسم اربعين نيز با افزايش چشمگير نسبت به سال گذشته به بيش از 20 ميليون نفر خواهد رسيد.

نماينده مردم شهرستان‌هاي سمنان، سرخه و مهدي‌شهر در مجلس هشتم در ادامه سخنان خود، با اشاره به بروز پنج آفت در شيوه عزاداري مردم در ماه محرم، گفت: اولين آفت بروز خرافه‌هايي مي‌باشد که در عزاداري سنتي مردم و هيات‌هاي مذهبي نفوذ کرده است.

کواکبيان در تشريح اين نوع خرافه گفت: گاهي در فضاي مجازي کليپ‌ها و فيلم‌هايي مشاهده مي‌شود که در آن جمعي با برهنه شدن، بالا و پايين پريدن، خراشيدن دست و صورت، توليد صداي ناهنجار و خود را به شکل حيوان درآوردن و يا با استفاده از کلمات و واژه‌هاي مختلف بي‌محتوا به عزاداري مي‌پردازند.

وي با تاکيد بر افزايش کيفيت عزاداري‌ها در اين ايام، اظهار کرد: مداحان و سخنرانان بايد واقعيت‌هاي محرم را در مجالس و عزاداري‌ها بيان کنند و پيام عاشورا و فلسفه حرکت امام حسين‌(ع) را مورد دقت قرار دهند.

عضو هيأت رئيسه فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي، اجراي موسيقيهاي مدرن در برخي عزاداري ها را دومين آفت در شيوه عزاداري ماه محرم عنوان کرد و گفت: متاسفانه گاهي شاهديم که نوحه‌هايي که در برخي از مجالس عزاداري خوانده مي‌شود همراه با نواخته شدن موزيک‌هايي به سبک دوران طاغوت بوده و اين با اهداف قيام و نهضت حسيني در تضاد است.

کواکبيان وجود ريا و جلوه گريهاي بي‌حساب و کتاب را سومين آفت در شيوه عزاداري‌ها اعلام کرد و گفت: متاسفانه در برخي از مراسم و عزاداري‌ها اخلاص جاي خود را به ريا داده و اين حرکت‌ها ماندگار نخواهد شد.

وي با بيان اينکه هر کاري که براي خدا و رضايت او انجام شود ماندگار و پايدار خواهد بود، افزود: اگر امروز مي‌بينيم قيام حضرت امام حسين‌(ع) بعد از 1300وچندسال ماندگار شده به خاطر اين است که براي خدا انجام شد.

استاد دانشگاه علامه طباطبايي با اشاره به وجود برخي ديدگاه‌ها در جامعه مبني بر نادرست دانستن پخش نذري و اطعام در مجالس و عزاداري‌ها، گفت: بنده بر‌عکس اين تفکر عقيده دارم اگر پخش نذورات جنبه اخلاص داشته و به دور از ريا باشد هيچ مانعي ندارد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس‌ شوراي اسلامي، با نقل حکاياتي از علماي بزرگ که براي اخلاص در عزاداريها تأکيدات ويژه اي داشتند گفت: نبايد با عزاي حسين (ع) براي خودمان دکان درست کنيم.

دبير کل حزب مردم سالاري سطحي‌نگري و بي تفاوتي سياسي را چهارمين آفت در شيوه عزاداري‌ها عنوان کرد و گفت: متاسفانه امروز در مجالس و عزاداري‌هاي ماه محرم نوحه‌هايي خوانده مي‌شود که قبل از انقلاب نسبت به اين نوحه‌ها انتقاد داشتيم.

وي افزود: مداحان بايد توجه داشته باشند نوحه‌ها بايد داراي محتواي غني و بيانگر پيام حضرت امام حسين‌(ع) باشند.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي، يکي از راه‌هاي زنده نگه داشتن نهضت عاشورا را جهت گيري سياسي عزاداري ها نه به معناي جناح بازي بلکه به معناي آرمان سياسي ضد ظلم دانست و افزود: عزاداران حسيني هيچ گاه نبايد محتواي ضد ظلم نهضت عاشورا را فراموش کنند. اگر در عزاداري گريه مي‌کنيم و سينه مي‌زنيم، گريه ما سمبليک است و عاطفي نيست که چرا حضرت علي‌اصغر‌(ع) را 1300 سال قبل شهيد کردند. گريه ما سياسي است و يعني اينکه ما با گريه خود در مقابل ظلم و ستم تا پاي جان ايستادگي مي‌کنيم.

کواکبيان عدم پذيرش ذلت در مقابل دشمن را يکي از اهداف قيام حضرت امام حسين‌(ع) دانست و گفت: همواره بايد تلاش کنيم تا در عزاداراي‌هايمان جنبه ضد‌ظلم و ستم آن مشخص باشد. لذا اگر در عزاداري ها بي تفاوتي سياسي داشته باشيم حتماً دچار آفت شده ايم.

استاد دانشگاه علامه طباطبايي، با بيان اينکه اگر امروز در مقابل زياده‌خواهي‌هاي آمريکاي نابخرد ترامپي، داعش وحشي، سعودي‌ها و نتانياهو فرياد ضد‌ظلم و ستم خود را به رخ آنان مي‌کشيم، نبايد در مقابل انواع و اقسام ظلم داخلي از سوي صاحبان قدرت هم بي‌تفاوت باشيم، اظهار کرد: جامعه‌اي که در آن ظلم باشد و فريادي نباشد که در برابر اين ظلم‌ها بايستد و به اين ظلم‌ها رضايت دهد، جامعه حسيني نيست.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر جلوگيري از ورود مباحث سياسي و حزبي و گروهي در مراسم عزاداراي، گفت: نبايد به نام مداحي کارهاي سياسي و جناحي کرد. مجالس حضرت امام حسين‌(ع) بايد جنبه تبيين‌گري و هدايت‌گري داشته باشد و سخنرانان نيز بايد مراقبت‌هاي لازم را داشته باشند.

وي افراط و زياده‌روي در عزاداري را پنجمين آفت دانست و گفت: متاسفانه گاهي افراط و تفريط در عزاداري که يک امر مستحب است، باعث مي‌شود امر واجبي همچون نماز اول وقت را سبک و يا بي‌اهميت بشماريم.

کواکبيان با بيان اينکه حضرت امام حسين(ع) حتي در سخت‌ترين شرايط نماز اول وقت و جماعت را ترک نکرد و در روز عاشورا با برپايي نماز ثابت کرد که حقيقت قيام آن حضرت و فلسفه شکل‌گيري اين حرکت، حرکت به سمت حقيقت دين الهي و احياي ارزش‌هاي ناب بوده، افزود: اگر تا پاسي از شب عزاداري کنيم ولي نسبت به نماز بي‌توجه باشيم، حسيني نيستيم.

وي در جمع‌بندي اين بخش از سخنان خود، افزود: عزاداري آميخته با خرافات و بدعت‌هاي نادرست، يک منکر است که بايد مداحان اهل‌بيت‌(ع) با آگاهي‌ مردم از اين امر ناپسند جلوگيري کنند.

کواکبيان با بيان اينکه عزاداري‌هاي حضرت امام حسين‌(ع) بايد به همان شيوه سنتي گذشته اجرا شود، اظهار کرد: يکي از اساسي‌ترين مسائل در رابطه با عزاداري امام حسين‌(ع) پرداختن به علل و انگيزه‌هاي واقعي قيام اين امام بزرگوار است که اين رويکرد بايد خود را در عزاداري‌هاي امام حسين‌(ع) نيز نشان دهد.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در ادامه با اشاره به اهانت بسيار سخيف يکي از خوانندگان زيرزميني به ساحت مقدس حضرت امام حسين(ع) و حضرت زهرا(س) و بي‌تفاوتي و سکوت علما، ائمه جمعه، صدا و سيما و مداحان مدعي حفظ ارزش‌ها، اظهار کرد: اگر يکي از طرفداران جناح ديگر چنين جسارت مشمئز‌کننده‌اي به اهل بيت(ع) روا‌مي‌داشت آيا کفن‌پوشان خود جوش به خيابان‌ها نمي‌ريختند!؟ آيا باز هم در مقابل اين توهين‌ها سکوت مي‌گردند؟.

عضو هيأت رئيسه فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به ديدار هيات رئيسه اين فراکسيون با دکتر روحاني رئيس‌جمهور در دو ماه گذشته اشاره کرد و گفت: در اين جلسه در خصوص موضوعات مختلف از جمله رکود و تورم، افزايش قيمت‌ها و ديگر مسائل اقتصادي مباحثي مطرح شد و لذا نمايندگان واقعي مردم نبايد در مجلس در برابر ظلم ها و اختلاس ها و رانت خواري ها و آقازادگان بي تفاوت باشند. ضمن اينکه رئيس‌جمهور هم در مورد کليت مجلس و به‌خصوص دوستان فراکسيون و هم در مورد شخص بنده گلايه‌هايي مطرح کردند که ما هم اعلام کرديم وکيل‌الدوله نيستيم و وکيل ملت هستيم.

کواکبيان در بخش سوم سخنراني خود، مطالبي در خصوص زندگاني حضرت علي‌اکبر‌(ع) و نقش ايشان در حمايت از حضرت امام حسين‌(ع) در روز عاشورا بيان کرد.

وي در پايان مطابق سنوات گذشته دوبيتي‌هايي به زبان سمناني در وصف شهداي کربلا قرائت کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان