تاریخ 1397/06/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
رئيس دانشگاه سمنان در جمع اعضاي هيات تحريريه روزنامه پيام استان سمنان:
بايد دانشگاه‌ها بر اساس نيازسنجي خود جذب دانشجو کنند

جلسه هيات تحريريه روزنامه پيام استان سمنان پنج شنبه گذشته با حضور رئيس دانشگاه سمنان، سرپرست و اعضاي تحريريه در محل دفتر روزنامه پيام استان سمنان برگزار شد.

سرپرست روزنامه پيام استان سمنان در اين نشست ضمن ابراز خرسندي از حضور دکتر نصيري در اين نشست از فعاليت 27 ساله روزنامه به طور مستمر با تلاش‌هاي دکتر کواکبيان به عنوان مديرمسئول و ديگر کارکنان روزنامه خبر داد.

ابوالقاسم کواکبيان گفت: در طول اين سال‌ها نشريات متعددي در استان داير شدند که به دليل مشکلات مالي هر کدام بعد از مدتي تعطيل شدند زيرا کار روزنامه‌نگاري به عنوان مشاغل سخت شناخته شده و ما در اين مدت به لطف خدا توانسته‌ايم دوام پيدا کنيم.

وي هدف اصلي هر مطبوعه را ارتباط بين مردم و مسئولين عنوان کرد و افزود: ما در اين جلسات به انتقال مشکلات مردم به گوش مسئولين پاسخ‌هاي شما را منتقل خواهيم کرد.

کواکبيان گفت: در گذشته ارتباطات الکترونيکي بسيار اندک بود به همين دليل کار ما هم با سختي بيشتري انجام مي‌شد ولي امروزه با پيشرفت نرم‌افزارهاي الکترونيکي کار روزنامه‌نگاري هم تا حدودي راحت‌تر شده است.

وي ادامه داد: ما در روزنامه پيام در اين سال‌ها در صورت کمبود کاغذ، نبود امکانات، کمبود نيرو و غيره وقفه‌اي در چاپ نداشته و به طور مستمر اين روزنامه را به چاپ رسانده‌ايم.

کواکبيان گفت: کشور ژاپن از لحاظ پيشرفت الکترونيک سي سال از کشور ما جلوتر است ولي با اين وجود روزنامه‌اي در اين کشور سه نوبت چاپ مي‌شود و بيست ميليون تيراژ دارد ولي در کشور ما سرانه مطالعه پايين است و اين امر تلاش مضاعف دانشگاه را مي‌طلبد.

وي تصريح کرد: چه راهکاري براي هدايت جامعه به سمت مطالعه را در دستور کار خود داريد؟

وي افزود: در گذشته اطلاعات فردي برخي از افراد که داراي مدرک ديپلم بودند بسيار بيشتر از برخي دکتري امروز است.

کواکبيان گفت: دانشگاه بايد در کرسي‌هاي آزاد‌انديشي از تفکرات مختلف براي بيان مباحث کمک بگيرد و نبايد تنها چند نفر تصميم گيرنده يک اجتماع بزرگ باشند.

وي افزود: متاسفانه در کشور ما در زمينه آموزش و صنعت هر کدام به صورت مجزا حرکت مي‌کنند و همين امر باعث ايجاد مشکل در جامعه شده است. به طوري که امروزه مشاهده مي‌شود فردي که مدرک دکترا دارد مشغول فعاليت در حوزه‌اي‌ است که نيازي به تخصص او ندارد و افرادي که تحصيلات مناسب ندارند در برخي پست‌هاي مطرح مشغول فعاليت هستند که بايد براي برون رفت از اين موضوع تدابيري‌انديشيد.

وي همچنين تصريح کرد: دانشگاه محل تربيت تخصص‌هاست.

وي در پايان رتبه‌ي دانشگاه، تعداد دانشجويان و تعداد رشته‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري را جويا شد.

فرهنگ شکوهي عضو تحريريه روزنامه هم گفت: در گذشته دانشگاه‌هاي تهران، شيراز، تبريز و مشهد را مي‌زدند و امروز رتبه دانشگاه‌ها چطور است و اينکه فارغ‌التحصيلان دانشگاهي ما معلومات لازم را دارند يا خير؟

محمد عليان عضو ديگر تحريريه هم رتبه دانشگاه سمنان از نظر علمي در جذب دانشجو در کشور را جويا شد و گفت: «يا فارغ‌التحصيلان جذب شغل مناسب مي‌شوند؟

منصور فرزامي‌راد عضو ديگر تحريريه گفت: نقش دانشگاه حضور در حاشيه نيست و امروزه دانشگاه و جامعه هر کدام راه خود را مي‌روند و به همين دليل نقش دانشگاه کمرنگ شده است.

وي گفت: بايد به نحوي مديريت صورت پذيرد تا دانشجو در کنار رشته مورد علاقه خود زندگي کند لذا بايد در کنار مهارت نظري مهارت عملي هم به دانشجو آموخته شود و از سياست نيز بيگانه نباشد.

فرزامي گفت: دانشجو بايد فرصت يابد تا زندگي، علم، مديريت ،فرهنگ و اقتصاد را تجربه کند.

وي گفت: در گذشته اساتيد در بين مردم بودند و جامعه آنها را مي‌شناخت و استاد بايد زمينه‌هاي مختلف را در نقد کند.

وي گفت: اساتيد دانشکاه مي‌توانند استاندار، فرماندار، صنعت،جامعه و فرهنگ را با نظريه‌هاي علمي خود هدايت کنند.

وي ابراز اميدواري کرد تا با حضور دکتر نصيري دانشگاه در بطن جامعه خود را معرفي کند.

مرتصي دهرويه دبير سرويس ورزشي و عضو تحريريه نيز گفت: چه برنامه‌اي براي توسعه اماکن ورزشي دانشکاه داريد؟ وي زمين فوتبال ساحلي و زمان بهره‌برداري آن را نيز جويا شد

دهرويه گفت: چند درصد فارغ‌التحصيلان هر رشته در همان رشته مشغول به کار مي‌شوند؟

وي در پايان خواستار حمايت از مقام‌آوران ورزشي شد و افزود: انتظار مي‌رود تا به اين افراد تا پايان دوره تحصيل خوابگاه به طور رايگان اختصاص يابد و امکانات رفاهي نيز برايشان در نظر گرفته شود.

روح الله ساعدي ديگر عضو تحريريه هم گفت: دانشگاه سمنان از همان ابتدا که بحث توسعه مطرح شد، نقش موثري ايفا کرد.

وي گفت: نقش دانشگاه سمنان بر هيج کس پوشيده نيست به ويژه پارک علم و فناوري که ابتکارات بسيار خوبي در آنجا صورت گرفته است لذا در خصوص بحث مرکز فناوري‌هاي منطقه‌اي بفرماييد در چه موقعيتي قرار گرفته است؟

سيدمنصور عمادي عضو ديگر تحريريه هم گفت: در خصوص دانشکده دامپزشکي شهميرزاد و انتقال تجهيزات اين دانشکده به سمنان و همچنين دانشکده منابع طبيعي مهديشهر که در چه موقعيتي قرار دارد پرسش‌هاي خود را مطرح کرد.

وي همچنين گفت: اگر در يک شهرستان سه دانشکده وجود داشته باشد مي‌توان به دانشگاه ارتقا يابد در اين زمينه براي دانشگاه مهديشهر جه اقدامي صورت گرفته است؟

سلماز عرب عامري دبير خبر و عضو ديگر تحريريه هم گفت: در حال حاضر تعداد ورودي دانشجو در کدام مقطع بيشتر است و اينکه کدام رشته در رشته‌هاي موجود دانشگاه سمنان بازار کار بهتري دارند؟

وي همچنين خواستار مهارت‌آموزي به دانشجويان براي جذب در بازار کار بعد از فارغ‌التحصيلي شد.

ريحانه يزد‌ي‌فر ديگر عضو تحريريه هم درصد دانشحويان غيربومي دانشگاه را جويا شد و گفت: چه امکاناتي براي آنها در نظر گرفته مي‌شود؟

عليرضا عربي خبرنگار و عضو تحريريه روزنامه هم گفت: چند درصد رشته‌هاي دانشگاه متناسب با بازار کار است؟

وي افزود: براي جذب رشته‌هاي‌ آزاد چه اقداماتي انجام داده‌ايد و بحث کرسي‌هاي‌ آزاد‌انديشي در دانشگاه به چه نحوي است و چه برنامه‌اي براي حمايت از اين کرسي‌ها داريد؟

وي در پايان گفت: ايا آماري از فرار مغزها در ايران داريد يا خير و علت آن چيست؟

مختاري ديگر عضو تحريريه روزنامه هم خواستار فراهم شدن زمينه‌اي براي تعامل بيشتر بين دانشگاه و احزاب شد و از دکتر نصيري خواست تا رشته علوم سياسي نيز به دانشگاه سمنان وارد و تدرييس شود.

در ادامه اين نشست رييس دانشگاه سمنان به تمامي سوالات طرح شده از سوي اعضاي تحريريه به شرح ذيل پاسخ دادند.

دکتر نصيري در ابتدا گفت: من از همان اوايل حضورم در دانشگاه سمنان روزنامه پيام استان سمنان را مي‌شناختم.

وي گفت: امروزه خوشبختانه ارتباط دانشگاه با رسانه‌ها پررنگ شده و اميدواريم با حضور شما اين روابط صميمي‌تر شود.

وي گفت: ارايه آمار براي مسئولين بسيار دشوار شده زيرا براي هر موضوعي يک آمار ارايه مي‌دهند به عنوان مثال براي جذب بودجه، براي معرفي کيفيت و غيره يک آمار مجزا مي‌دهند لذا من هم امروز آماري مطرح نمي‌کنم، ولي در حقيقت دانشگاه سمنان مراحل توسعه خود را به خوبي در حال طي کردن است.

وي تعداد دانشجويان دانشگاه را در زمان رياست دکتر خيرالدين حدود 15500 نفر اعلام کرد و افزود: در ادامه کمي تعداد دانشجويان کاهش يافت ولي امروزه حدود 13 الي 14 هزار دانشجو در دانشگاه سمنان مشغول به تحصيل هستند.

وي گفت: تعداد ورودي دانشجويان دکترا در سال گذشته 150 نفر بود که سال جاري با رشد چشمگيري به 243 نفر رسيد و در مقطع ارشد هم رشد بسيار خوبي داشتيم.

نصيري گفت: در کشور ساليانه حدود 20 هزار نفر در مقطع دکتري فارغ‌التحصيل مي‌شوند که از اين آمار در بهترين حالت 5 هزار نفر احتمال جذب دارند ولي در حقيقت تنها 3 هزار نفر جذب مي‌شوند و در حقيقت 17 هزار نفر بيکار هستند که اين آمار بسيار نگران‌کننده است.

وي گفت: متاسفانه اين افراد يا کشور را ترک مي‌کنند و يا مشغول به کاري مي‌شوند که در شان آنها نيست.

وي با انتقاد از برخي دانشگاه‌ها بيشتر از ظرفيت خود در مقطع دکتري جذب دانشجو مي‌کنند، گفت: وقتي به دانشگاه‌ها رشته‌هاي تعريف نشده مي‌دهند، نتيجه کار اين مي‌شود و بهتر است تا دانشگاه‌ها را به حال خود واگذار کنند تا بر اساس نياز سنجي خود جذب دانشجو کنند.

وي گفت: متاسفانه دانشگاه‌ها رشته‌هايي را مي‌آورند که در سطح و ماموريت آنها نيست.

وي افزود: امروزه دانشگاهي که بايد تنها در مقطع کارداني دانشجو بپذيرد در حال حاضر در مقطع کارشناسي تدرييس مي‌کند.

دکتر نصيري برون‌رفت از اين وضعيت را نيازمند زمان دانست و تصريح کرد: در صورتي که دانشگاه‌ها را به حال خود رها کنند تا بر اساس نيازسنجي و نياز جامعه و صنعت جذب داشته باشند وضعيت متناسب خواهد شد.

وي در خصوص اين موضوع که بين مردم و دانشگاه فاصله افتاده است، گفت: اين امر واقعي است و علت آن هم خروج دانشگاه‌ها از سطح شهر است که چنين ضربه‌اي را وارد کرده و چون دانشگاه از ديد مردم خارج است، باعث اين موضوع شده و‌ اي کاش دانشگاه‌ها از شهر خارج نمي‌شدند.

وي سازکار دانشگاه علوم پزشکي را بهتر از وزارت علوم ارزيابي کرد و افزود: همين امر موجب شده تا با نيازسنجي بهتر پزشک تربيت کنند.

رييس دانشگاه سمنان تاکيد کرد: بايد عرضه و تقاضا با هم همخواني داشته باشند و ما امروزه رشته‌هايي داريم که بازار کار مناسبي ندارند.

وي در ادامه گفت: تاکنون آماري در خصوص اينکه دانشجويان ما کجا جذب بازار کار مي‌شوند ارايه نشده است.

نصيري افزود: چندي پيش دکتر برومند طي نامه‌اي درخواست کردند تا آماري از اينکه فارغ‌التحصيلان ما جذب کار شده‌اند يا خير را تهيه کنيم که ما اين حرکت را شروع کرديم و با وجود اينکه موفق نشديم آمار کلي از فارغ‌التحصيلان به دست آوريم ولي در مجموع دانشگاه سمنان به عنوان يکي از دانشگاه‌هاي برتر شناخته شد که فارغ‌التحصيلان آن جذب کار شده بودند.

وي در ادامه گفت: در حقيقت 65 درصد از فارغ‌التحصيلان دانشگاه سمنان جذب کار شده بودند.

وي افزود: در اين بين جذب فارغ‌التحصيلان علوم انساني بيشتر از فني و حرفه‌اي‌ها بود.

نصيري افزود: دانشگاه سمنان در جذب فارغ‌التحصيلان دانشگاهي به کار بعد از دانشگاه علم و صنعت قرار گرفت.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: وزارت علوم دانشگا‌ها را رتبه‌بندي کرده و دانشگاه‌ها ملي، منطقه‌اي و محلي هستند.

وي افزود: به عنوان مثال دانشگاه‌هاي محلي اجازه جذب دانشجوي دکتري را ندارند.

نصيري گفت: دانشگاه سمنان مجاز به جذب دانشجوي مقطع دکتري است و اين افتخاري براي اين دانشگاه است.

وي در ادامه از اينکه برخي ارگان‌هاي دولتي به جاي آن‌که پروژه‌هاي خود را به دانشگاه‌هاي استان محول کنند به دانشگاه‌هاي تهران مي‌دهند انتقاد کرد و افزود: امسال براي حل اين مشکل برنامه‌اي در دستور کار داريم تا ارتباط دانشگاه با صنعت را بهبود بخشيم.

وي گفت: درخصوص مهارت‌آموزي دانشجويان هم نشستي با روساي دانشگاه‌ها داشته‌ايم و در اين زمينه بسيار بحث کرده‌ايم و مقرر شد تا کارآموزي دانشجويان را جهت‌دار کنيم و اين افراد را به فني و حرفه‌اي هدايت کنيم.

وي افزود: همچنين قصد داريم تا اساتيد صنعت را براي تدريس برخي دروس به دانشگاه وارد کنيم و جاذبه‌هايي ايجاد کنيم تا اساتيد به سمت صنعت سوق پيدا کنند و آيين‌نامه ارتقا را اصلاح کرديم تا افرادي که در صنعت هم کار مي‌کنند، ارتقا يابند.

وي اذعان داشت: پارک علم و فناوري فعاليت‌هاي بسيار خوبي دارد که براي مهارت‌ورزي مي‌توانند کمک کنند.

رييس دانشگاه سمنان همچنين گفت: وزارت خانه کميته‌اي را به نام «شبکه ملي دانشگاه و جامعه» تشکيل داده که در آن يک تيم در وزارتخانه و يک تيم در دانشگاه حضور مي‌يابند تا مشکلات جامعه را شناسايي و در دانشگاه روي آن فکر و تمرکز کنند و اين حرکت در قدم اول است و اميد مي‌رود تا اجرايي شود تا بتوان مشکلات جامعه را کمرنگ کرد.

وي در خصوص زمين چمن دانشگاه گفت: دو سال پيش براي اختصاص چمن مصنوعي به اين زمين بالغ بر دو ميليارد براورد هزينه کرديم و چون مبلغ سنگين بود انجام نشد ولي مجددا آن را در دستور کار قرار داده‌ايم.

وي گفت: براي زمين فوتسال هم متاسفانه استقبال نمي‌شود و اگر شما برنامه‌اي داشته باشيد از آن استقبال خواهيم کرد.

وي افزود: براي توسعه ورزش اقدامات خوبي در دستور کار داريم.

وي گفت: آيين‌نامه‌اي مبني بر اينکه براي افراد داراي رتبه‌هاي برتر ورزشي امکانات رفاهي و خوابگاه در نظر بگيريم داريم و اين امر انجام مي‌شود.

وي در پاسخ به اين سوال که هر دانشجو در رشته خود جذب مي‌شود يا خير؟ گفت: آمار دقيقي در اين زمينه در دست نيست.

نصيري در خصوص منطقه ويژه علم و فناوري هم گفت: مکاتبات بسياري در اين خصوص انجام داديم و دکتر همتي نماينده مردم هم در حضور وزير بسيار پيگير بودند و وزير هم به معاون پژوهشي دستور دادند ولي در نهايت نظر وزارت‌خانه اين است که چون پارک علم و فناوري وجود دارد نيازي به اين منطقه نيست.

وي در ادامه در خصوص مشکلات دانشکده‌هاي شهميرزاد و مهديشهر هم گفت: ما موافق پيشرفت و توسعه هستيم ولي بايد همکاري‌هاي لازم از سوي دستگاه‌هاي ذيربط هم صورت پذيرد و در غير اين صورت توسعه با مشکل روبرو خواهد شد.

نصيري گفت: پذيرش دانشجو در مقطع دکتري فني بيشتر است و خوشبختانه اکثريت فارغ‌التحصيلان در اين رشته جذب بازار کار مي‌شوند.

وي با انتقاد از اينکه بخش اعظم دانشجويان مهارت کافي ندارند، تصريح کرد: در صورتي که ارتباط با صنعت تقويت شود، مهارت افزايي هم بيشتر خواهد شد.

وي در ادامه گفت: 65 درصد دانشجويان دانشگاه سمنان غيربومي هستند.

وي از ساخت دو خوابگاه خبر داد و افزود: خوابگاه خيرين کوچکي هم توسط وزير کلنگ‌زني شد که اولين خير به نام مهندس فخار است که 50 درصد هزينه را متقبل شده است.

وي گفت: آمار خوبي از اينکه چند درصد رشته‌هاي دانشگاه متناسب بازار کار هستند، نداريم ولي در حال انجام اقداماتي هستيم تا به نتايج خوبي دست يابيم.

وي گفت: از کرسي‌هاي‌ آزاد‌انديشي استقبال خوبي صورت نمي‌گيرد و تنها در زمان انتخابات استقبال بهتر است.

وي در خصوص فرار مغزها نيز گفت: هر کس براي ادامه تحصيل از ايران برود فرار مغز‌ها نيست بلکه به دنبال اين رفتن‌ها براي ايران قدم‌هاي مثبتي برداشته شده است.

وي در خصوص تعامل دانشگاه با احزاب هم گفت: اگر حزبي نتواند مشکل مردم را حل کند کارامد نيست و حزب بايد به وضعيت جامعه سامان دهد ولي متاسفانه در برخي مواقع هدف از حزب تنها مباحث سياسي ست که نمي‌توان زياد روي آن کار کرد.

وي در خصوص پيگيري رشته علوم سياسي گفت: در برنامه دکتر خيرالدين بود و ما هم پيگير خواهيم شد.

در ادامه اين نشست مداح از دانشگاه سمنان هم گفت: دانشگاه سمنان از دو شهر استان سمنان پر‌جمعيت‌تر است و در مجموع از ده شهر پرجمعيت‌تر و از 13 شهر هم وسيع‌تر است. وي گفت: بودجه عمراني دانشگاه از کل بودجه عمراني استان سمنان بيشتر است.

وي افزود: تمام دانش‌آموزان استان تنها 27 درصد ظرفيت دانشگاه را پر مي‌کنند.

مداح افزود: دانشگاه سمنان تنها دانشگاه ملي استان است و به عنوان دانشگاه مادر و جزو دانشگاه‌هاي رتبه دوم مي‌باشد.

وي در پايان گفت: دانشگاه سمنان متولي آموزش عالي استان، مسئول نظارت و ارزيابي کل دانشگاه‌هاي استان است.

در پايان اين نشست دو لوح يادبود از سوي دانشگاه سمنان به کواکبيان سرپرست و شکوهي عضو تحريريه روزنامه اهدا شد.

سلماز عرب عامري


نسخه چاپي ارسال به دوستان