تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
يک متخصص پوست و مو مطرح کرد؛
علت کدر شدن موها
اهميت شوينده ها در حفظ سلامت مو

يک متخصص پوست و مو، گفت: در استفاده از شامپو براي سلامت، در درجه اول کيفيت آب بکار رفته و در مرحله بعد نوع پاک کننده ها و مواد ديگر موجود در شامپوها تعيين کننده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، مو، يکي از دارايي هاي ارزشمند ماست. براي تامين بهداشت و شستشوي خوب موي سر ابتدا نوع شامپو و پس از آن نوع آبي که موها را با آن مي شويند، از اهميت ويژه اي برخوردار است. هر مويي به طور طبيعي سالم و زيباست، ولي فعاليت هاي روزمره، آلودگي ها، استرس ها و پرتوهاي ماوراي بنفش نور خورشيد (از طريق ايجاد راديکال هاي آزاد) موجب تخريب ساختمان مو، به خصوص ريشه موها مي‌شوند. به اين ترتيب مو آسيب ديده و شانه کردن موها مشکل مي‌شود.

دکتر جاويد حسيني متخصص پوست و مو، در مورد کيفيت نوع شامپوهايي که بايد توسط مردم استفاده شود، گفت: همانطور که مي دانيم 70 تا 80 درصد حجم شامپو از آب تشکيل شده است اما اين آب معمولي نيست، بلکه آب «ديونيزه» يا يون زدوده شده است. تنها اين نوع آب است که موجب مي شود شوينده هاي محلول در شامپو بتوانند به بهترين وجه عملکرد صحيح داشته و موجب خشکي و شکنندگي موها نشوند.

وي درباره ارتباط سلامت مو و استفاده از شوينده ها، افزود: اگر شامپو کيفيت بالايي داشته باشد حتي در مناطقي که آب لوله کشي يا استحمام آن هم نامرغوب و يا اصطلاحا آب سخت باشد، خشکي و شکنندگي موها اتفاق نمي افتد و بيشتر اين مسئله سبب کدورت موها خواهد شد. پس در مورد سلامت موها در باب استفاده از شوينده ها در درجه اول کيفيت آب بکار رفته در شامپوها و در مرحله بعد نوع پاک کننده ها و مواد ديگر موجود در شامپوها تعيين کننده است. البته فاکتورهاي زيادي نظير تغذيه، استراحت کافي، سلامت کلي دروني از حيث بيماري هاي داخلي و يا غدد درون ريز، ژنتيک و...، نيز در حفظ سلامت موها اهميت دارند.

حسيني همچنين در زمينه شستشوي بيش ازحد موها، اظهارداشت: اغلب اوقات از شامپو براي شستن موها کمک مي‌گيريم و گمان مي‌کنيم که شستن آلودگي‌ها از روي مو براي سلامت آن خوب است. اما شايد ندانيم که شامپو علاوه بر آلودگي‌ها مي‌تواند چربي طبيعي مو را که براي نرمي و استحکام آن ضروري است، از بين ببرد و مو را خشک و ضعيف کند.

اين متخصص پوست و مو با اشاره به مواد داخل شامپو، افزود: در اين مورد تحقيقات و بررسي هاي فراواني انجام شده است. يکي از اين مواد کمپلکس کافئين است. در آزمايش‌هاي متعددي که صورت گرفته، ديده شده است که کمپلکس کافئين به طور موضعي(حل شده در شامپو)در ريزش موي ارثي، نقش مکمل درمان را دارد، به خصوص در نوع ريزش آندروژنيک طي برخي مطالعات نقش مثبت و کمکي کافئين اثبات شده است. از اين رو شامپوي حاوي کمپلکس کافئين مي تواند نقش درماني در اين افراد(البته به همراه ساير درمان هاي خوراکي و موضعي لازم)داشته باشد.

وي افزود: بايد توجه کنيم وجود ماده کافئين به تنهايي نمي تواند اثرگذار باشد بلکه کمپلکس کافئين که غير از کافئين حاوي ساير مواد تغذيه کننده فوليکول مو است، مي تواند تاثيرگذار باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان