تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ساخت داروي زانو درد با استفاده از گياهان بومي ايران

پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد خلخال با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و با استفاده از گياهان بومي ايران موفق به توليد داروي جديد ضد آرتروز و زانو درد شدند.

به گزارش ايرنا از معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، زانو درد را مي‌توان يکي از مشکلات شايع دانست که عمدتا بر اثر التهاب ايجاد مي‌شود. آرتروز، روماتيسم، عفونت مفصل زانو، ايجاد برجستگي زير کشکک موجب تورم و التهاب در اين عضو مي‌شوند. براي تسکين درد، از مسکن هاي مختلف موجود در بازار دارويي استفاده مي‌شود که داراي عوارض مختلفي هستند.

اما امروزه اغلب مردم داروهاي گياهي را ترجيح مي‌دهند چراکه گفته مي شود داروها با منشأ گياهي، داراي عوارض کمتري نسبت به داروهاي شيميايي و سنتتيک هستند. با توجه به اين موضوع طرحي با عنوان 'ساخت و فرمولاسيون داروي جديد ضد آرتروز و ضد درد زانو با منشأ گياهي' با پشتيباني صندوق حمايت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمي و پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد خلخال انجام شد.

در اين طرح براي توليد يک نوع داروي گياهي از گياهان بومي ايران براي رفع درد زانو با تکيه بر اثر ضد التهابي آن اقدام شده است.

بررسي، شناسايي و تعيين مقدار مواد مؤثره موجود در چهار گونه گياهي دارويي شامل 'بابونه کبير'، 'رزماري'،'بيد' و 'سويا' و ترکيب آنها به منظور ساخت دارويي گياهي براي رفع التهاب و درد زانو، رفع نياز بيماران و تبديل علم به ثروت از اهداف اين طرح پژوهشي است.

درباره ضرورت انجام اين طرح نيز بايد گفت اغلب دردهاي زانو ناشي از التهاباتي است که بنا به دلايل مختلف ايجاد مي‌شود؛ بنابراين بايد اين التهابات به طريقي کاهش داده شود تا شدت درد نيز کاهش يابد.

يکي از مهمترين اين روش‌ها استفاده از داروهاي ضد التهاب و مسکن است. داروهايي که امروزه در بازار دارويي کشور وجود دارند، اغلب شيميايي بوده و داراي عوارض هستند و به ساير اندام‌هاي بدن انسان صدمات جبران ناپذيري وارد مي‌کنند. بنابراين توليد دارويي گياهي براي رفع درد زانو با تکيه بر اثر ضد التهابي ضروري است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان