تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
آمريکا به متحدان ايران در عراق هشدار داد
بازي واشنگتن با تهران در عراق

گروه سياسي: واشنگتن با اتهامات واهي به تهران هشدار داده است. آمريکا به دنبال بازي تازه‌‌اي با ايران اينبار در عراق است. در حالي که تلاش واشنگتن براي بيرون راندن ايران از سوريه به سرانجام نرسيد، حالا به فکر از ميان برداشتن ايران در عراق افتاده است. در حالي که عراق در روزها اخير به واسطه مشکلات اقتصادي و بي‌ثباتي سياسي روزهاي متشنجي را پشت سر مي‌گذارد آمريکا و همپيمانانش در خاورميانه به دنبال صيد ماهي خود در اين آب گل‌آلود هستند. عربستان که در سال‌هاي اخير شکست در سوريه، عراق و يمن را تجربه کرده و از سوي ديگر از قدرت گرفتن ايران در منطقه خشمگين است به فکر ضربه زدن به تهران از طريق بصره افتاده است. حمله و به آتش کشيدن کنسولگري ايران در بصره يکي از شواهد اين مدعا است. پس حوادث بصره، جمعه گذشته سه خمپاره در منطقه خضراي بغداد که سفارت آمريکا نيز در آن واقع است اصابت کرد. همچنين روز شنبه کنسولگري آمريکا در بصره که در نزديکي فرودگاه اين شهر قرار دارد مورد حمله موشک قرار گرفت. بنا به گزارش ارتش عراق هيچکدام از اين اتفاقات تلفات يا خسارتي به دنبال نداشته است.

حالا کاخ سفيد در اتهامات واهي به تهران هشدار داده است که هرگونه حمله از سوي متحدان ايران در عراق که منجر به آسيب ديدن مواضع آمريکا در عراق شود واکنش سريع و قاطع نشان خواهد داد. در واکنش به اين ادعا، وزارت امور خارجه ايران با رد و محکوميت بيانيه اخير کاخ سفيد، آن را حيرت انگيز، غيرمسئولانه دانسته است. همچنين روز گذشته کنسولگري جديد ايران در بصر افتتاح شد.

هشدار واشنگتن به تهران

آمريکا در ادامه لفاظي‌هايش در برابر ايران، به تهران هشدار داد که به هرگونه حمله‌اي که از سوي متحدان ايران در عراق صورت گيرد و به آمريکايي‌ها يا مواضع آمريکا آسيب برساند، واکنش سريع و قاطع نشان مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين بيانيه که از سوي «سارا سندرز»، سخنگوي کاخ سفيد ايراد شد، ايران را به عدم ممانعت از حمله به کنسولگري آمريکا در بصره و سفارت اين کشور در بغداد متهم کرد.

در اين بيانيه ادعا شده است: ايران در راستاي توقف اين حملات از سوي وابستگانش در عراق که آنان را تامين مالي کرده، به آنان آموزش مي‌دهد و سلاح در اختيار آنان مي‌گذارد، اقدام نکرده است.

در ادامه اين بيانيه آمده است که آمريکا نظام ايران را مسئول هرگونه حمله‌اي مي‌داند که به مجروح شدن نيروهاي ما يا آسيب رسيدن به تجهيزات دولت آمريکا منجر شود. آمريکا در دفاع از جان آمريکايي‌ها، واکنشي سريع و قاطع خواهد داشت.

واکنش ايران به ادعاي آمريکا

پس از اعلام ادعاي واهي آمريکا، «بهرام قاسمي»، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران با رد و محکوميت بيانيه اخير کاخ سفيد، آن را فاقد هرگونه وجاهت، حيرت انگيز، تحريک آميز و غيرمسئولانه دانست.

به گزارش ايسنا، بهرامي سياست‌هاي تنش زا و اقدامات مداخله جويانه و دخالت‌هاي تجاوزکارانه دولت آمريکا را عامل و علت اصلي بي‌ثباتي، ناآرامي و ايجاد تنش و تفرقه در منطقه عنوان کرد.

وي افزود: سياست‌هاي اين کشور در عراق حاصل و ثمري جز ايجاد ناامني و بي‌ثباتي نداشته و آشوب‌هاي اخير در عراق از جمله حمله و آتش زدن ساختمان سرکنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بصره نتيجه اين سياست‌ها و حمايت‌هاي آشکار و نهانِ نابخردانه از گروه هايي است که خشونت و افراط گرايي را توسعه و ترويج مي‌دهند.

سخنگوي وزارت خارجه کشورمان در ادامه تاکيد کرد که دولت آمريکا بايد پاسخگوي حمايت‌هاي چندين ساله خود از اينگونه گروه‌ها در منطقه باشد و صدور چنين بيانيه‌هاي فرافکنانه و مشکوک که به نوعي فرار به جلو قلمداد مي‌شود هم نمي‌تواند از بار مسئوليت آنها در ايجاد تنش و حمله به اماکن ديپلماتيک و ساختمان‌هاي دولتي در آن کشور و ديگر مناطق جهان بکاهد.

به گفته قاسمي امروز بسياري از دولتمردان، سياست ورزان و روشنفکران در جاي جاي جهان به نقش فزاينده ايالات متحده در ايجاد بي‌ثباتي، ناامني و زياده خواهي‌هاي قلدر مابانه آن به خوبي آگاه‌اند.

قاسمي تاکيد کرد: آمريکا بايد بداند با اين گونه فرافکني‌هاي ناشيانه قادر به سرپوش نهادن به نتايج سياست‌هاي غلط، بي‌حاصل و ثبات‌زداي خود در منطقه نيست.

سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه ضمن تأکيد بر سياست اصولي و هميشگي جمهوري اسلامي ايران در حفظ صلح و ثبات و امنيت در کشورهاي منطقه، گفت: عراقِ امن و توسعه يافته همواره از خواسته ها و اولويت‌هاي جمهوري اسلامي ايران است و توطئه‌هاي طرف‌هاي ثالث نمي‌تواند مانع توسعه و ارتقاء اين روابط ديرينه و مستحکم شود.

افتتاح کنسولگري ايران در بصره

ساختمان جديد کنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بصره با حضور سفير ايران در بغداد، استاندار بصره و جمعي از نمايندگان مجلس عراق و سران قبايل و علماي شيعه و سني افتتاح شد و پرچم ايران بر فراز آن به اهتزاز درآمد.

سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد گفت که حمله به کنسولگري ايران در بصره تاثيري بر روابط دوجانبه ما نمي‌گذارد زيرا روابط ما با عراق استراتژيک و برادرانه است. به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري المربد، «ايرج مسجدي»، سفيرجمهوري اسلامي ايران در بغداد در حاشيه افتتاح کنسولگري جديد ايران در بصره گفت: تبادلات تجاري ميان ايران و عراق تحت تاثير حمله به کنسولگري ايران در بصره قرار نخواهد گرفت و به دليل نياز دوجانبه افزايش نيز خواهد يافت.

وي با بيان اينکه کساني که کنسولگري را به آتش کشيدند ارتباطي با عراق ندارند و هيچ طرفي را متهم نمي‌کنيم، ادامه داد: سالانه حدود 6 ميليون زائر به ايران و عراق سفر مي‌کنند و دشمن مشترک ما به دنبال تخريب روابطمان است.

وي در رابطه با مشکلات آب گفت: مشکل کم آبي بصره به ما مربوط نمي‌شود، مشکل آب بصره به دليل خشکسالي و بارش کم در تمام منطقه است و جنوب ايران نيز از مشکل کم آبي رنج مي‌برد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان