تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
تاريخچه سينما

سينما با اختراع عکاسي و سپس ساخت تصاوير متحرک در حدود سال‌هاي 1880 تا 1889 در اروپا متولد شد.

برادران لومير در سال 1895 دوربين سينماتوگراف را اختراع کردند. هرچند نمي‌توان اين دو برادر فرانسوي را يگانه افرادي دانست که به پيدايش هنر سينما کمک کردند، به طوري که نمي‌توان قاطعانه از يک نفر به‌عنوان مخترع سينما نام برد.

برادران لومير خود ده‌ها فيلم کوتاه ساختند که همه آنها صرفاً از يک نما تشکيل مي‌شد.پس از لوميرها، ژرژ مه‌ليس باعث تکامل فن سينما شد.ديدگاه مه‌ليس نسبت به سينما يک ديدگاه تئاتري بود.

او پرده‌هاي گوناگوني از نمايش را فيلمبرداري مي‌کرد و سپس اين پرده‌ها را به يکديگر متصل مي‌کرد. ژرژ مه‌ليس همچنين پديدآورنده‌ فن تروکاژ در سينماست.

پس از مه‌ليس، ادوين اس پورتر باعث تکامل بنيادين و ساختاري سينما شد.او با ساختن چند فيلم‌، سينما را به عنوان پديده‌اي که امروزه مي‌شناسيم معرفي کرد.سينماي پورتر ديگر ارتباطي به تئاتر نداشت، بلکه هنري مستقل و جديد بود.پورتر، پيشگام فن تدوين فيلم نيز مي‌باشد.راهي که او در سينما آغاز کرد در نهايت به سينماي داستان‌گوي ‌هاليوود منجر شد.

پيدايش سينما در ايران

در سال 1900 سينما توسط مظفرالدين‌شاه پس از سفر به فرانسه به ايران‌آورده شد و اولين فيلمبردار، ميرزا ابراهيم خان عکاس‌باشي بود.

اولين سالن نمايش فيلم نيز در سال 1283 در خيابان چراغ گاز توسط ابراهيم خان صحاف‌باشي افتتاح شد.

اولين فيلمساز تحصيلکرده و حرفه‌اي، خان بابا معتضدي بود، که براي اولين‌بار فيلم خبري ساخت.معتضدي اولين لابراتوار ظهور فيلم را نيز در زيرزمين خانه‌اش داير کرد.

پس از ورود امکانات و ابزار توليد- به خصوص دوربين فيلمبرداري- آوانس اوگانيانس به همراه عده‌اي ديگر از دوستان خود نخستين پايه‌هاي سينماي ايران را بنا نهادند و با تشکيل گروهي در خيابان علاءالدوله (فردوسي کنوني) اقدام به توليد فيلم کردند.

نخستين فيلم سينمايي ناطق ايراني دختر لر به کارگرداني اردشير ايراني و توسط عبدالحسين سپنتا در سال 1312 ساخته شد.

21 شهريور ماه، روز ورود دستگاه سينماتوگراف و سرآغاز آشنايي ايراني‌ها با پرده سينما به عنوان روز ملي سينما نامگذاري شده است.

نگاهي به تاريخچه سينماي ايران از ابتدا تا افتخارات

بيست و يکم شهريور ماه مصادف است با روز ملي سينما و به همين جهت ميزان نگاهي انداخته به تاريخچه سينماي ايران انداخته است.

به گزارش ميزان، ورود نخستين دستگاه سينماتوگراف به ايران در سال 1279 هجري خورشيدي توسط مظفرالدين شاه سرآغازي براي سينماي ايران به حساب مي‌آيد.نخستين فيلم صدادار فارسي، فيلم دختر لر بود که در سال 1312 خورشيدي توسط اردشير ايراني ساخته شد.

نخستين سالن سينماي ايران در سال 1279 (5 سال پس از اختراع جهاني آن توسط برادران لومير) با نام «سينما سولي» که توسط کاتوليک‌ها در شهر تبريز تأسيس شده بود، آغاز به کار کرد؛ اما به دليل عدم دسترسي به فيلم‌هاي جديد، در سال 1295 تعطيل شد.)

تا سال 1309 هيچ فيلم ايراني ساخته نشد و اندک سينماهاي تأسيس شده به نمايش فيلم‌هاي غربي که در مواردي زيرنويس فارسي داشتند مي‌پرداختند.نخستين فيلم بلند سينمايي ايران به نام آبي و رابي در سال 1309 توسط اوانس اوگانيانس ساخته شد.

اولين‌هاي سينماي ايران

• اولين فيلمبردار ايراني: ميرزا ابراهيم خان عکاس باشي (1279)

• اولين سينماي ايراني: گراند سينما (1305)

• اولين فيلم صامت ايراني: آبي و رابي، اوانس اوگانيانس (1309)

• اولين فيلم ناطق ايراني: دختر لر، اردشير ايراني (1312)

• اولين فيلم دوبله فارسي: دختر فراري، اسماعيل کوشان (1325)

• اولين کارگردان زن ايراني: شهلا رياحي، فيلم مرجان (1335)

• اولين مجله سينمايي ايراني: ماهنامه سينمايي فيلم از (1361) تا به امروز

اولين فيلم ناطق

در سال 1312 خورشيدي اولين فيلم ناطق ايراني به نام دختر لر توسط اردشير ايراني در بمبئي ساخته شد.استقبالي که از اين فيلم شد، مقدمات ساخت چند فيلم ايراني ديگر را فراهم کرد.تغيير جو سياسي کشور طي سال‌هاي 1315 تا 1327 و اعمال سانسور شديد و مواجهه با جنگ جهاني دوم فعاليت سينماي نوپاي ايران را با رکود مواجه ساخت.هر چند نبايد از نظر دور داشت که تا اين دوره هنوز سينما در ايران جنبه عمومي نيافته بود و استفاده از معدود سينماهاي موجود در تهران و شهرهاي بزرگ، تقريباً مختص اشراف و قشرهاي خاصي از جامعه بود.از طرف ديگر در بين سازندگان فيلم نيز خط فکري خاصي وجود نداشت و به جز عبدالحسين سپنتا که به دليل ويژگي‌هاي فرهنگي وي عناصر ادبيات کهن ايران در ساخته‌هاي وي به چشم مي‌خورد، در بقيه موارد فيلم‌هاي ساخته شده عمدتاً اقتباسي ناشيانه از فيلم‌هاي خارجي بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان