تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نحوه جدا کردن يارانه بعد از طلاق و ازدواج

در برخي شرايط مانند ازدواج يا طلاق و غيره اعضاي خانوار، تمايل به انتقال يارانه دارند و مي‌خواهند يارانه خود را از سرپرست خانوار جدا کنند که نياز به مراحل و شرايط خاصي دارد. اگر شما هم در چنين موقعيتي قرار گرفته‌ايد و تمايل به “انتقال يارانه” داريد جهت آشنايي با مراحل آن مطالب زير را مطالعه کنيد. انتقال يارانه پس از طلاق گرفتن به چه روش ممکن است؟ يکي از مشکلات اصلي در جامعه امروزي طلاق است که به دلايل مختلفي به زندگي زناشويي پايان داده مي‌شود. بعد از طلاق گرفتن مشکل ديگري که اکثر زوجين با آن مواجه مي‌شوند، انتقال يارانه است. در اصل زوج يا زوجه بعد از طلاق گرفتن بايد يارانه خود را از سرپرستي همسر قبلي خود جدا کرده و براي انتقال يارانه بعد از طلاق مدارکي را آماده و سپس به همراه مدارک خود به دفاتر پليس +10 مراجعه و تقاضاي جدا شدن از سرپرستي و خانوار همسر قبلي و ايجاد سرپرستي جديد کند. اين مدارک عبارتند از: شناسنامه کارت ملي سند طلاق کپي تمامي مدارک پس از انجام مراحل بالا، زوج يا زوجه بلافاصله بايد حساب يارانه‌اي جديدي در يکي از شعب بانکي براي خود ايجاد کند، در غير اين صورت يارانه وي پرداخت نمي‌شود. همچنين اگر افراد مطلقه براي انتقال يارانه به تفاهم نرسند و يکي از طرفين مشکل ايجاد کند، بايد به مرکز فرمانداري شهر يا استان خود مراجعه کنند.

انتقال يارانه بعد از ازدواج شامل چه مراحلي است؟

تمامي افراد بعد از ازدواج تمايل دارند يارانه خود را از خانواده خود جدا کنند و اين يک امر بسيار طبيعي است زيرا پسري که تا به حال تحت سرپرستي پدر بوده، حالا خود سرپرست خانواده است و با وجود مشکلات مالي فراوان تمايل به چنين کاري دارد. اما متاسفانه زوجين با روش‌هاي انتقال يارانه آشنا نيستند و ما سعي داريم در اين گزارش نحوه انتقال آن را بيان کنيم. براي انتقال يارانه بعد از ازدواج زوجين بايد به همراه مدارک زير به مراکز پليس +10 مراجعه و تقاضاي جدا کردن يارانه از سرپرستي پدر کنند: اصل شناسنامه اصل کارت ملي اصل شناسنامه و اصل کارت ملي والدين زوج اصل و کپي عقد نامه طبقه‌بندي يارانه و انواع آن يارانه را به چندين قسمت تفکيک کرده‌اند که هر يک از آنها تأثيرات و ويژگي‌هاي جداگانه و متفاوتي مي‌تواند در جامعه داشته باشد.

انواع يارانه‌ها عبارتند از: يارانه‌اي که بر اساس هدف‌هاي دولت پرداخت مي‌شود، شامل: يارانه اجتماعي، يارانه سياسي، يارانه اقتصادي، يارانه توسعه اي. يارانه‌اي برخي کالاها و يا اقدامات مشمول دريافت آن هستند که شامل: يارانه مصرفي، يارانه توليدي، يارانه توزيعي و …مي باشد. يارانه‌اي که بر اساس کالاي مورد نياز پرداخت مي‌شود، مانند گندم، سم، بذر، کود و …. يارانه‌اي بر اساس حساب‌هاي ملي داده مي‌شود که عبارت است از: يارانه مستقيم و يارانه غير مستقيم. يارانه‌اي که بر اساس انعکاس هزينه‌هاي آن در حساب‌هاي ملي پرداخت مي‌شود که شامل يارانه پنهان و يارانه آشکار مي‌باشد.

بعد از فوت سرپرست دريافت يارانه چگونه مي‌تواند انجام گيرد؟

يارانه همه افراد خانواده به حساب بانکي سرپرست خانواده ( پدر ) واريز مي‌شود مگر در مواردي که پدر خانواده فوت کرده باشد و در اين شرايط به حساب مادر خانواده واريز مي‌شود. يکي ديگر از مشکلات افرادي که يارانه دريافت مي‌کنند به هنگام فوت سرپرست است. در چنين مواردي به طور موقت يارانه اعضاي خانواده قطع مي‌شود و براي حل اين مشکل بايد مدارک زير را آماده و به نزديک‌ترين مرکز پليس +10 مراجعه کنند. اصل شناسنامه و اصل کارت ملي، کپي مدارک شناسايي، کارت ملي سرپرست قبلي، شناسنامه سرپرست قبلي گواهي فوت سرپرست همچنين بعد از ارائه مدارک به مرکز پليس +10 در برخي خانواده‌ها ديده مي‌شود که با فوت پدر خانواده، فرزند ارشد سرپرستي را به عهده مي‌گيرد و در چنين شرايطي انتقال يارانه به روش بالا انجام مي‌گيرد. انتقال يارانه در خانوارهاي بدسرپرست نيز، در مرکز پليس +10 انجام مي‌گيرد اما در اين موارد جهت تغيير در کفالت، حضانت و غيره افراد بايد ابتدا به مرکز فرمانداري استان مربوطه مراجعه و همراه با نامه رسمي فرمانداري به پليس +10 مراجعه کنند. در تمامي موارد بالا براي انتقال يارانه، يک تا دو ماه زمان صرف خواهد شد تا افراد بتوانند يارانه دريافت کنند. براي از دست ندادن يارانه در طول اين مدت مي‌توانند بين دهم تا بيستم هر ماه پيگيري کنند. در جامعه امروزي با وجود مشکلات اقتصادي، بيکاري و غيره يارانه کمک بسياري به خانواده‌ها و مخصوصا به زوج‌هاي جوان مي‌کند.

س. معلميان


نسخه چاپي ارسال به دوستان