تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ظريف در راه نيويورک

طبق برنامه پيش‌بيني شده، وزير امور خارجه کشورمان اواخر هفته آتي به نيويورک سفر مي‌کند. به گزارش ايسنا، وزير امور خارجه کشورمان در جريان سفر به نيويورک علاوه بر همراهي کردن رييس‌جمهور جهت شرکت در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد (در صورت سفر روحاني به نيويورک)، احتمالا در اجلاس وزيران خارجه عضو سازمان همکاري‌هاي اقتصادي (اکو) نيز شرکت مي‌کند.

از مهم‌ترين برنامه‌هاي ظريف در جريان سفر به نيويورک حضور در نشست وزيران خارجه ايران و گروه 1+4 در ارتباط با موضوع برجام و حفظ اين توافق بين‌المللي است.

اين ديپلمات ارشد کشورمان در جريان سفر به نيويورک به مانند سال‌هاي گذشته با تعدادي از همتايان خارجي خود و همچنين مقامات ارشد سازمان ملل و اتحاديه اروپا رايزني خواهد کرد .

به نظر مي‌رسد محور اصلي گفت‌وگوهاي ظريف در جريان سفر به نيويورک موضوع برجام و همچنين اعمال تحريم‌هاي مجدد آمريکا عليه ايران باشد.

گفت‌وگو با تعدادي از رسانه‌هاي آمريکايي و سخنراني در برخي از انديشکده‌هاي آمريکايي در نيويورک از ديگر برنامه‌هاي احتمالي ظريف در جريان اين سفر است.

طبق اعلام برخي از مقامات آمريکايي ، قرار است در 26 سپتامبر ( چهارم مهر )جلسه شوراي امنيت سازمان ملل متحد به رياست دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا برگزار شود . يکي از محورهاي اصلي اين جلسه در کنار ديگر موضوعات خاورميانه موضوع ايران خواهد بود.

هنوز مشخص نيست که ايران در چه سطحي در اين نشست حضور پيدا مي‌کند. گرچه برخي از کارشناسان معتقدند در صورتي که تهران تصميم بگيرد در اين نشست حضور پيدا کرده و به اتهامات واهي آمريکا - که احتمالا در اين جلسه از سوي ترامپ بار ديگر مطرح خواهد شد- پاسخ دهد، بهترين فرد محمدجواد ظريف است.

آمريکا در ماه سپتامبر رياست شوراي امنيت سازمان ملل را به عهده دارد. پيش بيني مي‌شود حسن روحاني، در صورت سفر به نيويورک ، روز سوم مهر( 25 سپتامبر ) در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان