تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
در ديدار کمال خرازي با وزير بين‌الملل حزب کمونيست چين تاکيد شد
حفظ برجام و ضرورت ايفاي تعهدات 4+1

رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي در ادامه سفر خود به چين، با «سانگ تائو»، وزير امور بين‌الملل حزب کمونيست چين ديدار و درباره زمينه‌هاي مختلف همکاري‌هاي دو کشور رايزني کرد.

به گزارش ايسنا، «سانگ تائو» وزير امور بين‌الملل حزب کمونيست چين با اشاره به سابقه تاريخي و تمدني دو کشور ايران و چين اظهار کرد: جهان دستخوش تحولات بي‌سابقه‌اي است؛ با توجه به اينکه ايران و چين هر کدام در منطقه خود تاثيرگذارند، بايد بررسي شود که چگونه اين دو کشور مي‌توانند با همکاري يکديگر با چالش‌ها و مخاطرات موجود مقابله کنند. وي گفت: لازم است در اين باره طرحي شرقي داشته باشيم تا کشورهاي فاقد سابقه تاريخي نتوانند نظام سياسي خود را بر ديگران تحميل کنند و مدعي مديريت جهاني باشند. «کمال خرازي،» رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي نيز در گفتگوهاي خود به همکاري‌هاي خوب دو کشور تاکنون اشاره کرد و با توجه به صحبت‌هاي تائو گفت: بستر توسعه همکاري‌هاي بيشتر دو کشور در منطقه وجود دارد. وي با اشاره به توسعه بندر چابهار و اتصال آن به گوادر و از چابهار به غرب ايران گفت: اين همکاري‌ها مي‌تواند در روند بازسازي عراق و سوريه موثر باشد و تا مديترانه کشيده شود.

دو طرف همچنين درباره مسئله انتقال انرژي چه به سمت شرق از طريق خط لوله صلح و چه به سمت غرب ايران از طريق عراق و سوريه تا مديترانه نيز رايزني کردند. همکاري‌هاي دو کشور درباره تداوم خريد نفت از ايران و همچنين حفظ برجام و ضرورت ايفاي تعهدات 1+4 براي حفظ اين توافق نيز دستور کار بعدي اين گفتگوها بود.

رييس شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران با بيان اينکه در بحث برجام منتظر اقدامات عملي بيشتري از سوي اروپا هستيم تاکيد کرد اگرچه اروپا اقداماتي انجام داده، اما هنوز اين تلاش‌ها، انتظارات ما را برآورد نکرده است و بايد ديد چه قدر به تعهداتشان وفادار خواهند بود.

به گزارش ايرنا، «کمال خرازي» شامگاه سه‌شنبه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجويان دانشگاه مطالعات بين‌المللي پکن با بيان اينکه اروپا برخلاف آمريکا که از برجام خارج شده است همچنان به اين تعهد پايبند است افزود: اروپا متعهد است وظايفش را در چارچوب برجام به خوبي انجام دهد و در موضع گيري‌هاي سياسي از برجام حمايت کند تا اين قرارداد بين المللي به قوت خود باقي بماند.

رييس شوراي راهبردي روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران افزود: اروپا در راستاي حمايت از برجام گام‌هايي مانند اجراي قانون انسداد برداشته است هرچند آنطور که بايد به روشني به تعهدات خود عمل نکرده است.

خرازي تصريح کرد: مذاکرات خوبي با اروپا انجام شده است، اما بسته حمايتي اروپا هنوز عملياتي نشده است و هنوز اميدواريم که در ماه‌هاي آينده اين بسته به تمامي اجرايي شود و بتواند تضميني براي شرکت هاي اروپايي باشد.

او تاکيد کرد اگر اروپا نتواند نيازهاي ايران را تامين کند ايران هم آن وقت تصميم خود را خواهد گرفت در آن صورت وجود يا عدم وجود برجام تفاوتي نخواهد داشت ايران حق دارد در آن شرايط بخشي يا تمام تعهدات خود را در برابر برجام متوقف کند ولي ما هنوز اين کار را نکرده‌ايم و منتظر تعهدات طرف مقابل هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان