تاریخ 1397/06/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
«مشق‌ روز» شماره 52
   نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

در مسافرت به شهر گرگان و حضور در جلسات طلايه‌داران امر به معروف و نهي از منکر قريب به اتفاق از گراني‌هاي اين ايام ناليدند و از گرانفروشي آب معدني و آب ميوه ، مرغ ، گوشت، برنج و ميلگرد، آهن و پوشک و شيرخشک تا اجاره مسکن و ارز و دلار و سکه گفتند و از همه مهمتر اين سوال که در آينده چه مي‌شود؟ سوال کردند حال که ترامپ شيپور تحريم را دميده و مي‌خواهد در آبان ماه فروش نفت ايران را کليد بزند وضع چگونه مي‌شود؟ در حد امکان عرض مي‌کردم اصلاح وضع موجود که در طول 40 سال پيروزي انقلاب اسلامي به طور مداوم در چندين مرحله به صورت شديد به وجود آمده، چندين راه‌حل دارد.

هر تهديدي و هر تحريمي را به فرصت تبديل کنيم و از اقتصاد مقاومتي و حمايت از توليد داخلي پيروي کنيم. کارشناسان مي‌گويند 80 درصد مشکلات و اشکالات ريشه در داخل دارد که متاسفانه همه چيز در قيمت‌گذاري رها و بدون نظارت موثر مي‌باشد و محصولات پتروشيمي ، بطري آب معدني، روغن ماشين همگي جزو توليد داخل مي‌باشند و قيمت مسکن و اجاره آن در دست بنگاه‌داران است و بليت هواپيما که در قيمت و صدور بليت و کارت پرواز به زبان انگليسي است، مربوط به داخل مي‌باشد. شرکت‌هاي هواپيمايي حاضرند هواپيمايشان خالي و کم‌مسافر پرواز کند ولي قيمت بليت را کاهش ندهند. همگان مسابقه براي افزايش قيمت به وجود آورده‌اند و رحمي به پوشک نوزادان و شيرخشک بچه ندارند و عصاي پيرمرد را نيز گران مي‌‌کنند و وزن پنير بسته‌بندي را کم مي‌گذارند، داستان خودرو که شنيدني خنديدني است به بهانه نبود قطعه مي‌باشد.

مي‌بايست به حمايت از توليد داخلي بپردازيم و انصاف را در قيمت‌گذاري رعايت کنيم و بايد کنترل مصرف در دارو و انرژي و سوخت و آب و مواد غذايي و لوازم آرايش و برنج و شکر و نان انجام گيرد "کلوا واشربوا ولاتسرفوا" توصيه اخلاقي صرف نيست بلکه الفباي زندگي مي‌باشد قاعده و ضابطه است. مي‌گويند 15 ميليون تن مواد غذايي اضافي و دورريز و اسراف از زمان توليد تا توزيع و مصرف داريم که مي‌تواند نياز غذايي 15 ميليون نفر را تامين نمايد. آمريکا سيگار خود را در ايران تحريم نکرده و نيز صدور لوازم آرايشي را بايد قناعت که خود اصلي مسلم در خريد و توزيع بوده و به نوعي سرمايه‌گذاري است "القناعه کنز لاينفد" را پاس بداريم. در گرماي تير و مرداد با صرفه‌جويي 10 درصدي در مصرف برق مشکل را برطرف نموديم. بايد هر تحريم و تهديدي را به فرصت تبديل سازيم و به توليد در درون بپردازيم. اگر مي‌توانيم در توليد موشک بازدارنده و خودکفا شويم و اگر مي‌توانيم به غني‌سازي اورانيوم و فروش آب سنگين برسيم، چرا نتوانيم به توليد قطعه خودرو برسيم. اگر در جنگ توانستيم لامپ‌هاي سوخته رادارهاي پدافند هوايي را تعمير کنيم و همه رادارها را به کار بگيريم، چرا در اصل ساخت رادار نتوانيم. در حديث شريف نبوي داريم هر دردي درمان دارد پس مي‌توانيم در توليد دارو، بنزين و گازوييل، تلفن همراه و هواپيماسازي خودکفا شويم. بايد به خوداتکايي و خودکفايي روي آوريم و از ظرفيت‌هاي بالقوه و بالفعل خود بهره گيريم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان