تاریخ 1397/06/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
باسوادترين مردم دنيا کجا زندگي مي‌کنند؟

سرويس دانشجو:

مجمع جهاني اقتصاد، هر سال کشورها را بر‌اساس آمار و ارقامي که منتشر مي‌کنند در رشته‌ها و حوزه‌هاي مختلف طبقه‌بندي مي‌کند تا مشخص شود کشورها نسبت به يکديگر در چه جايگاهي قرار دارند. يکي از اين شاخص‌ها، شاخص کيفيت دسترسي به تحصيلات است که بر‌اساس چهار معيار زير رتبه‌بندي شده است:

1. ظرفيت موجود براي دسترسي جمعيت کشور به تحصيلات دانشگاهي

2. ميزان مهارت انباشته و مورد استفاده جمعيت کشور

3. انطباق آموزش و پرورش کشور با شاخص‌هاي لازم براي بهبود شرايط اقتصادي

4. ميزان مهارت آموخته‌شده به جمعيت کشور

شايد تصور شود کشورهايي مثل ايران با يکي از جوان‌ترين جمعيت‌هاي دنيا و تعداد قابل ملاحظه‌اي دانشگاه و دانشکده يا کشورهايي مانند هند با نرخ توسعه قابل ملاحظه،‌ بايد در فهرست تهيه‌شده توسط مجمع جهاني اقتصاد حاضر باشند اما اين طور نيست.

دوازدهمين کشور دنيا از نظر دسترسي به شاخص‌هاي گفته‌شده،‌ استوني در اروپاي شرقي است. با اينکه اين کشور از نظر اقتصادي توسعه‌يافته نيست اما ضريب دسترسي مردم به آموزش عالي و مهارت‌آموزي در آن به شکل قابل ملاحظه‌اي از بسياري از کشورهاي اروپاي غربي و آسيا بالاتر است.

يازدهمين کشور و تنها کشور آسيايي حاضر در فهرست بهترين کشورها از نظر جمعيت تحصيل‌کرده،‌ سنگاپور است. در مجموع سنگاپور چهارمين کشور دنيا از نظر دانش مهارتي جمعيت است.

رتبه دهم به کشور اتريش اختصاص دارد که با توجه به جايگاه قابل قبول در ميان اقتصادهاي توسعه‌يافته دنيا يکي از بهترين کشورهاي دنيا براي تحصيلات عمومي است.

اسلوني،‌ يکي ديگر از کشورهاي اروپاي شرقي حاضر در ليست است که توانسته تسهيلات بسيار قابل دسترسي براي تحصيلات عمومي و مهارت‌آموزي در اختيار شهروندانش قرار دهد و تنها يک رتبه پايين‌تر از سوئد با درآمدهاي سرشارش قرار دارد.

سوئد در اين ليست جايگاه هشتم را دارد، هرچند در ميان کشورهاي منطقه اسکانديناوي،‌ جايگاهي بهتر از چهارم را در اختيار ندارد.

هفتمين کشور دنيا از نظر تحصيلات،‌ نيوزلند است. اين کشور مهاجرفرست در قاره استراليا که همچنان بخش عمده‌اي از اقتصادش از راه دامداري تامين مي‌شود،‌ تنها کشور قاره استرالياست که توانسه به ليست بهترين کشورهاي دنيا از نظر دسترسي به تحصيلات راه پيدا کند.

آلمان،‌ بزرگ‌ترين کشور قاره اروپا از نظر جمعيت هم در اين فهرست قرار دارد.اين کشور علاوه بر فراهم‌کردن تحصيلات عالي بسيار ارزان و در مواقعي رايگان براي مردم،‌ کارنامه بسيار خوبي در مهارت‌آموزي به مردم هم دارد.

دانمارک که سي و چهارمين کشور توسعه‌يافته دنياست هم با شرايطي مشابه،‌ ششمين کشور دنيا از نظر جمعيت تحصيل‌کرده و دسترسي به آموزش براي مردم است.

با وجود اينکه در ايالات متحده بيش از 40 ميليون نفر فقير هستند،‌ هنوز اين کشور در ميان پنج کشور اول از نظر دسترسي به تحصيلات و جمعيت آموزش‌ديده در دنيا و تنها کشور غير‌اروپايي در بالاي ليست مجمع جهاني اقتصاد است.

سوييس با بيشترين جمعيت آموزش‌ديده و ماهر دنيا، سومين کشور جهان از نظر دسترسي مناسب به آموزش و نيروي کار آموزش‌ديده است.

فنلاند در اين ليست در جايگاه دوم قرار دارد و بهترين کشور دنيا از نظر دسترسي به آموزش و مهارت‌آموزي نيز نروژ در شمال اروپاست که البته تقريبا در تمام رده‌بندي‌هاي مربوط به رفاه و توسعه‌يافتگي در بالاترين پله قرار دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان