تاریخ 1397/06/17 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
نماينده مردم شاهرود و ميامي:
شهرستان شاهرود از کشاورزي مدرن براي توليد محصولات صادر‌محور بي‌بهره است

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم شاهرود و ميامي گفت: شهرستان شاهرود از کشاورزي مدرن براي توليد محصولات صادر‌محور بي‌بهره است و دولت در ابلاغ مجوز مرز هوايي براي فرودگاه شاهرود تسريع کند.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي با بيان اينکه در فرصت بسيار کوتاه نمي‌توان تمام مشکلات و زجري که کشاورزان به‌ واسطه خشک‌سالي و سرمازدگي طي اين سال‌هاي اخير متحمل شدند را بيان کرد، ابراز داشت: متأسفانه حمايت‌هاي حداقلي از اين بهره‌برداران شده است و از سوي ديگر شرق استان سمنان را گفتند بايد قطب کشاورزي باشد به همين بهانه از صنعت امروز محروم شديم.

وي خطاب به وزير جهاد کشاورزي با بيان اينکه شما در حوزه کشاورزي استان‌هاي مختلف را دور زديد و بايد وقت نيم‌روزي را بگذاريد و دوري در شاهرود بزنيد، افزود: شهرستاني که عنوان قطب کشاورزي ديده‌ شده است از کشاورزي مدرن براي توليد محصولات کشاورزي صادرات‌محور بي‌بهره است.

عضو خانه ملت با بيان اينکه فرودگاه شاهرود براي صادرات صد هزار تن توليد انگور و نزديک سي هزار تن توليد سيب و ديگر محصولات سردرختي ساخته ‌شده است، ابراز داشت: محصولات کشاورزي شرق استان و شهرهاي هم‌جوار بايد با صرف کمترين زمان ممکن به مصرف تازه‌خوري و صادرات برسد.

حسيني شاهرودي در ادامه تصريح کرد: پسته تازه دامغان به کوالالامپور و آلمان صادر و با قيمت بالايي به فروش مي‌رسد و همچنين همين انگور در بازار عمان نزديک 20هزار تومان خريداري و در اينجا بايد دو هزار تومان بفروشيم، در مسکو نيز قيمت انگور بالا است و از سوي ديگر بايد با ماشين کانتينردار اين محموله‌ها ارسال شود که بين راه ماشين‌ها را خاموش مي‌کنند و طبيعتاً محصول از تازه‌خوري مي‌افتد.

وي با بيان اينکه تنها انگوري که در سردخانه تا شب عيد مي‌ماند، انگور شاهرود است، افزود: سردخانه‌هاي مجهز و کارخانه‌هاي متعدد براي بسته‌بندي و ... اين کالاها ايجاد شد اما نوع بسته‌بندي از چوب به سلولوزي به دليل صادرات تغيير ماهيت داد اما هنوز نتوانستيم مجوز مرز هوايي را بگيريم.

عضو خانه ملت بابيان اينکه از وزير جهاد مي‌خواهيم تا مشکلات شاهرود را به گوش رياست‌جمهور برساند، ابراز داشت: مراحل قانوني اخذ مجوز هوايي براي صادرات محصولات کشاورزي گرفته‌ شده است و تنها بايد در هيئت دولت اين مجوز صادر شود که اين مشکل تنها به دست ايشان حل خواهد شد.

حسيني شاهرودي در ادامه با يادآوري اينکه جشنواره انگور بيست روز ديگر در رويان برگزار مي‌شود، انگوري که هزاران نفر از باغداران ما را مشغول کرده است، گفت: همين شرکت کنسانتره که سه سال تمام تعطيل و در مصادره بانک کشاورزي بود با همت مسئولان باعث شد اين کارخانه به شرکت تعاوني واگذار شود.

وي اضافه کرد: تنها حوزه فناوري و صنايع تبديلي ما در شرق استان سمنان همين کارخانه کنسانتره است و براي محصولاتي نظير سيب‌زميني و پياز هيچ اقدامي هنوز صورت نگرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان