تاریخ 1397/06/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
دلار در آستانه 14 هزار تومان
داستان بلوف‌هاي ارزي

قبل از رونمايي از بسته جديد ارزي دولت که اصلي‌ترين خصوصيت آن تعميق بازار ثانويه ارز بود، فشارهاي بسياري بر نهادهاي تصميم‌گير وارد شد تا با گسترش دامنه فعاليت بازار ثانويه و عرضه ارز پتروشيمي‌ها و فولادي‌ها در اين بازار، قيمت ارز آزادسازي شود. فراموش نمي‌کنيم که محمدرضا پورابراهيمي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با چه حرارتي مي‌گفت که با تعميق بازار ثانويه، قيمت ارز در بازار آزاد قطعاً کاهش مي‌يابد.

اما حالا و با گذشتن دلار از قيمت 13 هزار و 800 تومان مشخص‌شده که همه اين توجيهات، بلوف‌هايي ارزي بيش نبوده است. بازار ثانويه نه تنها ترمز قيمت ارز را نکشيد؛ بلکه ذهنيت جامعه را براي پذيرش افزايش بيشتر آن، آماده کرد! چه کساني اين بلوف ارزي را رواج دادند که قيمت ارز با گسترش بازار ثانويه، کاهش مي‌يابد؟قيمت دلار در بازار آزاد به شدت از قيمت دلار در بازار ثانويه فاصله گرفته است.

حاميان بازار ثانويه که مي‌گفتند قيمت دلار با راه اندازي اين بازار کاهش مي‌يابد، اکنون چه پاسخي دارند؟قيمت دلار در بازار آزاد به شدت از قيمت دلار در بازار ثانويه فاصله گرفته است.

حاميان بازار ثانويه که مي‌گفتند قيمت دلار با راه اندازي اين بازار کاهش مي‌يابد، اکنون چه پاسخي دارند؟قبل از رونمايي از بسته جديد ارزي دولت که اصلي‌ترين خصوصيت آن تعميق بازار ثانويه ارز بود، فشارهاي بسياري بر نهادهاي تصميم‌گير وارد شد تا با گسترش دامنه فعاليت بازار ثانويه و عرضه ارز پتروشيمي‌ها و فولادي‌ها در اين بازار، قيمت ارز آزادسازي شود.

فراموش نمي‌کنيم که محمدرضا پورابراهيمي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس با چه حرارتي مي‌گفت که با تعميق بازار ثانويه، قيمت ارز در بازار آزاد قطعاً کاهش مي‌يابد. اما حالا و با گذشتن دلار از قيمت 13 هزار و 800 تومان مشخص‌شده که همه اين توجيهات، بلوف‌هايي ارزي بيش نبوده است.

بازار ثانويه نه تنها ترمز قيمت ارز را نکشيد؛ بلکه ذهنيت جامعه را براي پذيرش افزايش بيشتر آن، آماده کرد! چه کساني اين بلوف ارزي را رواج دادند که قيمت ارز با گسترش بازار ثانويه، کاهش مي‌يابد؟به گزارش مردم سالاري آنلاين، محمدرضا پورابراهيمي رئيس کميسيون اقتصادي مجلس يکي از طرفداران پروپاقرص آزادسازي قيمت ارز و تعميق بازار ثانويه بود.

وي مصاحبه‌هاي متعددي در اين خصوص داشت و با مکاتبات و سخنان خود سهم زيادي در هدايت دولت به سمت سياست آزادسازي نرخ ارز در قالب بازار ثانويه داشت.

پورابراهيمي در تيرماه امسال با اطمينان خاصي گفته بود: «نخستين پيامد بازار ثانويه ارز، کاهش قيمت ارز غيررسمي است و اين بازار که دست هيچ کس نبود را مديريت مي‌کند».

جالب است که پورابراهيمي در مرداد 95 حتي تا آنجا پيش رفت که شروط دوازده‌گانه‌اي را براي حمايت از بسته جديد ارزي دولت مطرح کرد و در مصاحبه با رسانه‌ها اين شروط را به عنوان «12 شرط مجلس براي تاييد و حمايت از بسته جديد ارزي بانک مرکزي» معرفي کرد! پورابراهيمي پس از رونمايي از بسته جديد ارزي دولت، بازار ثانويه را «افق جديدي در اقتصاد ايران» ناميد.

توجيه طرفداران تعميق بازار ثانويه اين بود که با پمپار ارز شرکت‌هاي پتروشيمي، فولادي و مواد معدني در بازار ثانويه، عرضه ارز در اين بازار افزايش پيدا مي‌کند و اين امر باعث مي‌شود تا قيمت ارز در بازار آزاد نيز شکسته شود.

اما در مقابل اقتصادداناني، مثل حسين راغفر بودند که مي‌گفتند «گروه‌هاي مافيايي پشت آزادسازي نرخ ارز هستند و اقتصاد کشور و نظام تصميم‌گيري‌هاي اساسي در دستان گروه‌هاي مافيايي است». راغفر پيش از رونمايي از بسته جديد ارزي دولت، کساني که در نهادهاي تصميم‌گير حامي طرح تعميق بازار ثانويه ارز هستند را «خادمان گروه‌هاي مافيايي» خوانده بود.

وي گفته بود: بخشي از پتروشيمي‌ها، فولادي‌ها، توليدکنندگان سيمان، مافياي دارو، خودروسازها و واردکنندگان خودرو، مافياي اصلي در اقتصاد ايران هستند و اين گروه‌ها هستند که بيشترين درآمد ارزي را در اختيار دارند.

سود بازار ثانويه را چه کساني بردند؟

تنها رئيس کميسيون اقتصادي مجلس نبود که مي‌گفت با راه‌ندازي و تعميق بازار ثانويه، قيمت ارز در بازار آزاد کاهش مي‌يابد. طيفي از رسانه‌ها، نمايندگان مجلس، کارشناسان و مسئولان دولتي وجود داشتند که همين سياست ارزي را با نشان دادن «بهشت کاهش قيمت ارز» تبليغ مي‌کردند.

الياس حضرتي نماينده مردم تهران در مجلس در اوايل مرداد گفته بود: پيش‌بيني صاحب‌نظران اقتصادي اين است که بازار ثانويه باعث مي‌شود قيمت ارز در بازار آزاد کاهش يابد.

حميد زمان‌زاده، معاون پژوهشکده پولي و بانکي نيز گفته بود که تقويت بازار ثانويه قيمت ارز را کاهش مي‌دهد.

منصور معظمي، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت نيز مي‌گفت: تبادل ارز در بازار ثانويه بين واردکنندگان و صادرکنندگان شروع شده که قطعا باعث کاهش التهاب قيمت ارز و مانع سوداگري خواهد شد.

عبدالناصر همتي، رئيس‌کل بانک مرکزي که تنها چند روز پس از شروع به کار خود از بسته جديد ارزي رونمايي کرد نيز جزو طرفداران پروپاقرص، تعميق بازار ثانويه و آزادسازي نرخ ارز بود.

وي مي‌گفت يک قيمت جديد براي ارز با شروع کار صرافي‌ها شکل خواهد گرفت که اين قيمت، بايد پنج درصد بالاتر از قيمت بازار ثانويه باشد.اما «بهشت کاهش قيمت ارز» با گسترش دامنه بازار ثانويه در عمل هيچ‌گاه محقق نشد.

توجيهاتي که مي‌خواستند ما را قانع کنند تا عرضه ارز پتروشيمي‌ها و فولادي‌ها با قيمت‌هاي بسيار بالاي بازار ثانويه را بپذيريم، بلوف‌هايي ارزي بيش نبودند. اين بلوف‌ها به نفع مردم عادي و اقتصادي کشور نبود.

سود بازار ثانويه را شرکت‌هاي پتروشيمي، توليدکننده فلزات و مواد معدني بردند که در مواد اوليه و قيمت انرژي، يارانه کلان مي‌گرفتند و مي‌توانستند ارز حاصل از صادرات خود را با قيمت‌هاي کلان به فروش برسانند.

قيمت‌ها در بازار ثانويه و بازار آزاد

هر دلار آمريکا در بازار آزاد قيمت 13 هزار و 700 توماني را نيز پشت سر گذاشته است. طبق گزارش خبرگزاري فارس که يکي از حاميان رسانه‌اي آزادسازي قيمت ارز و تعميق بازار ثانويه بود، قيمت دلار در بازار ثانويه 7748 تومان است. اين بدان معناست که قيمت دلار در بازار آزاد حالا 78 درصد بيش از قيمت دلار در بازار آزاد است.

در يک جمله بايد گفت که تعميق بازار ثانويه و بسته جديد ارزي دولت نه تنها نتوانست مانع افزايش قيمت ارز در بازار آزاد شود، بلکه افزايش قيمت‌ها در بازار آزاد را طبيعي‌تر جلوه داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان