تاریخ 1397/05/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
واکسيناسيون بيش از 100 هزار راس گوسفند و بز عليه بيماري ppr در استان سمنان

سرويس خبر

رئيس اداره بهداشت و مديريت بيماري دامي اداره کل دامپزشکي استان گفت: از ابتداي امسال تا تاريخ 15/5/97 تعداد 101000 راس گوسفند و بز بر عليه بيماري ppr واکسينه شده‌اند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، دکتر مهدي اصغري در ادامه گفت: اين بيماري ويروسي و به شدت قابل انتقال بين جمعيت نشخوار‌کنندگان کوچک و مشترک بين حيات وحش و جمعيت دامي اهلي مي‌باشد و راه عمده انتقال آن به وسيله تردد دام آلوده مي‌باشد.

دکتر اصغري علائم بيماري ppr را شامل اسهال، تلفات، تب، جراحات دهاني و ترشحات چشم و بيني و اختلال تنفسي ذکر نموده و اقدامات اداره کل دامپزشکي را شامل واکسيناسيون جمعيت مناطق پرخطر و پرتردد و کانون‌هاي سنوات گذشته و مراتع مشترک با حيات وحش نام برد و همچنين ضد‌عفوني آبشخور‌ها، مراقبت فعال بيماري، بررسي و بازديد و نمونه‌گيري از کانون‌ها از ديگر اقدامات اداره کل دامپزشکي استان مي‌باشد.

وي افزود: واکسيناسيون مهمترين راه پيشگيري از انتقال بيماري مي‌باشد و هدف از واکسيناسيون جلوگيري از انتشار و انتقال بيماري در جمعيت دام اهلي و جمعيت حيات وحش به خصوص در مراتع مشترک مي‌باشد.

در پايان دکتر اصغري از دامداران که در مراتع مشترک با حيات وحش مستقر هستند، درخواست نمودند نسبت به واکسيناسيون دام‌هاي خود اقدام نمايند و در صورت مشاهده علائم فوق مراتب را سريعاً به اداره دامپزشکي شهرستان و يا سامانه اطلاع‌رساني 1512 اداره کل دامپزشکي استان سمنان گزارش نمايند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان