تاریخ 1397/05/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
انتخاب رشته تحصيلي از مهم‌ترين انتخابات و تصميمات در زندگي هر فرد

سرويس دانشجو:

هر كس در زندگي بارها دست به انتخاب مي‌زند چرا كه انتخاب يكي از مهمترين فعاليت‌هاي انسان است. انسان با انتخاب‌هاي خود مسير زندگي‌اش را تعيين مي‌كند. انسان آزاد آفريده شده است و به او اين اختيار داده شده كه در بسياري از موارد آنچه را كه مناسب مي‌داند، برگزيند. به طور مثال كودك يا نوجوان از ميان همه دانش‌آموزان يا اطرافيان خود تنها عده‌اي را به عنوان دوست خود انتخاب مي‌كند. او براي اين انتخاب دلايل و ملاك‌هاي مختلفي دارد. برخي وقتي راه يا چيزي را انتخاب كردند از كار خود راضي هستند و ديگران به دلايل مختلف انتخاب خود را نادرست مي‌دانند. موارد ديگري هم وجود دارند كه در آنها دست به انتخاب مي‌زنيم. انتخاب شغل، انتخاب همسر، انتخاب تيم ورزشي و... از دسته‌اند.

لحظات انتخاب لحظاتي حساس هستند. چرا كه با تصميم‌گيري درباره روش يا پديده‌اي خاص، فرد سرنوشت خود را رقم مي‌زند. انتخاب در زندگي از اهميت بالايي برخوردار است. با انتخاب درست مي‌توان از منابع (مادي، مالي، انساني و اطلاعاتي) به شيوه‌اي مناسب بهره‌برداري كرده و از اتلاف اين منابع جلوگيري نمود. انتخابي كه مبتني بر اطلاعات و بينش باشد مي‌تواند به تصميم‌گيرنده در جلوگيري از ضايع شدن منابع كمك كند. از طرف ديگر به خاطر آنكه فرد تصميم گيرنده، بايد نسبت به انتخاب خود پاسخگو باشد، بنابراين انتخاب صحيح مي‌تواند به او در پاسخگو بودن و مسئوليت‌پذيري كمك كند.

برخي مي‌پندارند براي آن كه بتوان به توسعه كشور و ايجاد پيشرفت‌هايي در آن كمك كرد، بايد تحصيلات دانشگاهي داشت. بهتر است بگوييم افرادي كه در دانشگاه تحصيل كرده‌اند تا اندازه‌اي به رشد و توسعه جامعه كمك مي‌كنند. افراد ديگر نيز مي‌توانند موجبات توسعه كشور را فراهم آورند. به طور مثال كارگران ساده، كشاورزان، دامداران، رانندگان و بسياري ديگر كه به دانشگاه نرفته‌اند نيز در صورتي كه كار خود را به درستي انجام دهند سهم بسيار بزرگي در آباداني و پيشرفت جامعه دارند. مهم‌ترين مساله‌اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد آن است كه افراد در زمينه‌هايي مشغول به كار شوند كه مي‌توانند بيشترين بازده را داشته باشند. يك كشاورز خوب بهتر از يك پزشك بد است. عده‌اي هم بر اين باورند كه مي‌توان در كنار كسب مهارت‌هاي شغلي و حرفه‌اي به يادگيري موضوعات مورد علاقه پرداخت. به عنوان مثال ممكن است فردي به حرفه تراشكاري اشتغال داشته باشد و در همان حال كتاب‌هاي مربوط به مواد و تركيبات آن را مطالعه كند يا حتي به مطالعه منابعي در زمينه روان‌شناسي بپردازد.

حال نوبت يکي از سختترين انتخابات رسيده است. در واقع اين انتخاب يكي از سرنوشت‌سازترين انتخاب‌هاي دانش‌آموزان است. با اين كار آنان در راهي قدم مي‌گذارند كه زمينه دانش و توانايي آنان را تعيين مي‌كند. آنان پس از شركت در آزمون سراسري و در صورتي كه مجاز به انتخاب رشته شوند، رشته و دانشگاه محل تحصيل خود را برمي‌گزينند و بدين شكل سرنوشت خود را با يك انتخاب رقم مي‌زنند.

انتخاب رشته تحصيلي اهميت فراواني دارد زيرا انتخاب نادرست رشته تحصيلي سبب افت علمي كشور، تضييع منابع اقتصادي و انساني، بي‌تفاوتي و بي‌انگيزه شدن دانشجو نسبت به مسائل اجتماعي و ايجاد اختلالات رواني در زندگي فردي و اجتماعي دانشجو مي‌گردد.

انتخاب رشته تحصيلي يکي از دغدغه‌هاي مهم دانش‌آموزان و والدين آن‌ها مي‌باشد زيرا انتخاب درست رشته تحصيلي يکي از دلايل موفقيت تحصيلي و آنان در آينده مي‌باشد.

براي يک انتخاب رشته درست بايد ويژگي‌هاي خود از جمله ميزان بهره هوشي، نمرات تحصيلي او، تعيين نقاط قوت و ضعف او در دروس مختلف، بررسي علايق و استعدادهاي او در زمينه رشته‌ها و مشاغل مورد بررسي قرار گيرد و والدين در اين زمينه مي‌توانند با دادن اطلاعات فراوان و واقعي و همچنين ايجاد روحيه عالي و اعتماد به نفس قوي در فرزند خود اين توانايي را در او به وجود بياورند تا بتواند بهترين رشته مورد علاقه خود را انتخاب کند.

دانش‌آموزان براي انتخاب رشته بايد کاملا آزاد باشند و خودشان شخصا براساس استعداد و علاقه دروني خودشان تصميم بگيرند و طوري نباشد که دانش‌آموزي فقط براي رضايت والدين و يا اطرافيانشان رشته خود را انتخاب کنند.

نکته مهم در انتخاب رشته به علاقه و ميزان پيشرفت درسي و انگيزه خود جوش هر دانش‌آموز به درس‌هاي اصلي آن رشته تحصيلي است، يعني دانش‌آموزان از خواندن و مطالعه درس‌هاي آن رشته شخصا لذت ببرد و احساس تسلط بر آن درس را در خود احساس کند.

رشته تحصيلي که مورد علاقه افراد نباشد باعث از بين رفتن بسياري از لذت‌ها و موفقيت‌ها در فرد مي‌شود و بسيار اتفاق افتاده است که دانش‌آموزان فعال و با استعداد به خاطر اينکه رشته تحصيلي مناسبي را انتخاب نکردند در ادامه تحصيل و يا پيدا کردن شغل مرتبط با رشته خود ناکام ماندند.

شناخت رشته و سپس انتخاب رشته در هنگام انتخاب رشته تحصيلي بسيار مهم و موثر مي‌باشد و والدين، دانش‌آموزان، معلمان، مشاوران و رسانه‌ها در شناخت و ارايه رشته‌هاي مختلف به دانش‌آموزان وظيفه سنگيني را بر عهده دارند.

داشتن علاقه از مهمترين مسائل انتخاب رشته تحصيلي مي‌باشد زيرا ميل و علاقه فرد به رشته مورد نظر باعث تلاش، کوشش و صرف انرژي موثر مي‌شود.

يکي ديگر از عوامل مهم در انتخاب رشته را شناخت رشته تحصيلي و عاقبت‌انديشي در انتخاب آن است. توانايي علمي و استعداد فرد و همخواني آن با رشته مورد نظر گاهي مورد علاقه دانش‌آموز نيست و دانش‌آموز براي انتخاب رشته بايد تمامي جوانب از جمله علاقه، استعداد، آينده آن را مدنظر قرار دهد.

در انتخاب رشته بايد شرايط و توان اقتصادي فرد با شرايط و هزينه‌هاي رشته مورد نظر همخواني داشته باشد و همچنين مراکز ‌آموزش بايد قابل دسترسي باشند.

ريحانه يزدي ‌فر


نسخه چاپي ارسال به دوستان