تاریخ 1397/05/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
چه خبر از جشن‌هاي خانه سينما؟

کمتر از يک ماه تا آغاز جشن‌هاي سينماي ايران باقي مانده است، داوري‌هاي مرحله اول فيلم‌هاي بلند سينمايي تا فردا 9 مرداد ماه تمام مي‌شود و داوري مرحله‌ي دوم از 20 مرداد ماه آغاز خواهد شد.

مديرعامل خانه سينما چندي قبل در نشست بيستمين جشن خانه سينما بيان کرد که ايام پرغصه و پرقصه‌اي را مي‌گذرانيم بنابر اين امسال براساس سياست چند ساله‌مان که مي‌گويد سينماي ايران قابل تفکيک نيست و رو به مردم ايران دارد، تصميم گرفته‌ايم جشن سينما را با داوري خوب به قوت اجرا کنيم اما از مراسم بزرگ‌ و هزينه اضافي خودداري مي‌کنيم.

مراسم جشن سينماي ايران و معرفي برگزيدگان امسال به دليل آغاز ماه محرم؛ پيش از (21 شهريور ماه روز سينما) يعني اوايل شهريور ماه برگزار مي‌شود.

مازيار ميري- مدير اجرايي جشن خانه سينما- به تازگي درباره‌ي آخرين جزييات برگزاري جشن خانه سينما در گفت‌وگويي کوتاه با ايسنا گفت: اين جشن امسال برگزار مي‌شود اما در ابعادي کوچکتر و به بهترين شکلي که شرايط اقتصادي خانه سينما طلب مي‌کند، برگزار خواهد شد اما هنوز جزييات برگزاري آن مشخص نيست.

به گفته‌ي او بزرگداشت‌هاي اين جشن 30 مردادماه برگزار مي‌شود اما هنوز مکان برگزاري آن مشخص نيست و در جريان جشن‌هاي سه صنف مستند، فيلم کوتاه و انيميشن هم سعي شده است که مراعات شرايط اقتصادي جامعه و سينماي ايران بشود.

خبرنگار ايسنا در ادامه پيگير روند برگزاري چگونگي برپايي سه جشن مستند، فيلم کوتاه و انيميشن شد.

پيمان نهان قدرتي- دبير نهمين جشن فيلم کوتاه ايران- در گفت‌وگويي با ايسنا درباره نحوه برگزاري اين جشن توضيح داد: هنوز مکان برگزاري اين جشن مشخص نشده است اما به طور قطع مي‌توانم بگويم که تاريخ برگزاري اين رويداد 29 مردادماه خواهد بود.

وي در عين حال خاطرنشان کرد: از طرف خانه سينما به ما پيشنهاد شده است که جشن را در سالن سيف الله داد اين تشکل صنفي برگزار کنيم اما فضاي آنجا محدود است و شرايط برگزاري جشن را براي ما سخت‌ مي‌کند.در اين دوره نيز مانند سال گذشته نامزدها پيش از داوري آکادمي اعلام خواهد شد اما چون داوري‌ها در دو مرحله انجام مي‌شود، کانديداهاي بخش‌هاي مختلف را چند روز مانده به جشن اعلام خواهيم کرد.

او ادامه داد: مرحله اول داوري آثار هنوز انجام نشده است و اکنون در حال آماده‌سازي شرايط آن هستيم.مرحله دوم داوري نيز با يک فاصله زماني، نسبت به مرحله اول صورت خواهد گرفت.اينکه چند فيلم انتخاب شوند براساس ويژگي‌هاي آکادمي ايسفا خواهد بود و اساسنامه اين جشن بعد از تحقيق و پژوهش بر روي چند فستيوال مهم دنيا تدوين شده و اکنون مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

نهان قدرتي در ادامه توضيح داد: بنابر اين براي داوري آثار، دفترچه‌هايي در اختيار هيات داوران قرار داده مي‌شود که براساس همان الگو، آراي خودشان را اعلام مي‌کنند و نتايج نيز براساس همين اساسنامه‌ که به تمام جزئيات ساز و کار داوري، نحوه رأي‌گيري و حتي شمارش آرا اشاره کرده است، اعلام خواهد شد.

دبير اين دوره جشن فيلم کوتاه درباره تقدير و بزرگداشت‌هاي اين جشن نيز بيان کرد: اصل بزرگداشت‌ها بر اين اساس نيست که به طور قطع از فعالان مستقيم فيلم کوتاه باشند و عموما افرادي هستند که در سينماي ايران جريان ساز بودند.چه بسا در فيلم کوتاه حضورشان موثر بوده است و در تاريخ سينماي ايران جايگاه ويژه و ارزنده‌اي دارند.بنابر اين بزرگداشت‌هاي ما با اين تفکر برگزار مي‌شود و نشان ايسفا به هنرمند مورد نظر اهدا مي‌شود.

او در ادامه با تأکيد بر اينکه «انجمن فيلم کوتاه ايران تلاش کرده در حد بضاعت خودش يک جشن آبرومند و قابل قبولي را به نمايش بگذارد و از منتخبين خود با اهدا نشان ايسفا تقدير کند»، گفت: هميشه فيلم کوتاه از پرداخت هزينه‌هاي اضافي پرهيز کرده و گويي که اصلا انجمن فيلم کوتاه تواني هم براي ريخت و پاش ندارد.بنابراين در تلاش هستيم تا بتوانيم اين پيام را بدهيم که ما نيز شرايط پرفشار کنوني را درک مي‌کنيم و با آنها همراه هستيم.

نهان قدرتي در پايان صحبت‌هاي خود يادآور شد: انجمن فيلم کوتاه خيلي پيش‌تر از بدنه خانه سينما اقدام به صرفه جويي در هزينه‌ها کرده است، در واقع مي‌توانم بگويم ما پيشرو اين شيوه برگزاري جشن هستيم.

در ادامه امير سحرخيز- رييس هيات مديره صنف انيميشن- به ايسنا گفت: امسال جشن مستقل انيميشن بعد از جشن اصلي خانه سينما و احتمالا در آبان‌ماه برگزار خواهد شد.قصد ما اين بوده است که اين جشن به روز جهاني انيميشن نزديک‌تر شود تا بتوانيم به اين نحو هويت مستقلي به انيميشن سينماي ايران ببخشيم.

او در پاسخ به اينکه آيا فاصله گرفتن از جشن‌هاي خانه سينما باعث کم شدن جذابيت اين جشن نمي‌شود،توضيح داد: در اين تصميم دو مسئله وجود دارد.درست است که برگزاري جشن انيميشن در زمان جشن‌هاي خانه سينما مي‌تواند جذابيتي به آن بدهد اما قصد ما ايجاد يک نوع هويت مستقل براي انيميشن و سينماي ايران است.مسلما در اين مسير ما چيزهايي را از دست خواهيم داد اما در نهايت عوايد مثبتي نيز برايمان خواهد داشت و اميدوارم بتوانيم با اين شيوه انيميشن را مقداري مستقل‌تر نشان دهيم.

سحرخيز با بيان اينکه امسال نگاهمان به اين جشن متفاوت‌تر از دوره‌هاي گذشته است و بنا داريم که فرمت جشنواره‌اي نداشته باشد، اظهار کرد: در نظر داريم که امسال بخش رقابتي جشن انيميشن کمتر مد نظر باشد زيرا که انيميشن سينماي ايران در چند سال اخير مشکلات زيادي را پشت سر گذاشته است و ما مي‌خواهيم با برگزاري اين جشن فضاي حاکم را تغيير دهيم و افراد به هم نزديک‌تر شوند.در نظر داريم که تا سال آينده اين جشن به صورت آکادميک برگزار شود، بنابراين ممکن است زمان و شيوه خاص برگزاري اين جشن دائمي نباشد.

او با توجه به سياست جديد خانه سينما که قرار است براساس شرايط اقتصادي اخير، جشني به دور از هزينه‌هاي رايج برگزار کند، درباره تصميم صنف انيميشن در اين خصوص توضيح داد: انيميشن هميشه در رياضت مالي بوده و در دوره‌هاي گذشته هم جشن‌هاي پرطمطراقي را برگزار نکرده است اما اين بدان معنا نيست که اگر قرار است جشن محدودتر باشد از کيفيت آن هم کاسته شود.در همين راستا قرار شده است که تمام جشن‌هاي مستقل خانه سينما در سالن ساختمان خانه سينما برگزار شود که طبعا جشن را کوچکتر مي‌کند اما از هزينه‌هاي آن مي‌کاهد و براي ما که يک صنف تازه تأسيس هستيم و هنوز هم حق عضويت‌هاي خود را دريافت نکرده‌ايم مي‌تواند اين کمک را به ما داشته باشد که با کم کردن هزينه‌ها بتوانيم به نيازهاي اصلي و بالا بردن کيفيت خدمات اين صنف بپردازيم.

رييس هيات مديره صنف انيميشن با اشاره به اينکه پنج فيلم کوتاه انيميشن به عنوان کانديدا براي جشن خانه سينما اعلام خواهند شد، گفت: بنا داريم امسال به اين سمت برويم که جشن انيميشن صرفا جنبه رقابتي و بردن جوايز نداشته باشد و مي‌خواهيم از اين راه به همه اهالي انيميشن اميد دهيم.البته ما در اسفندماه نيز يک رقابت بزرگ انيميشني در جشن پويانمايي داريم و به همين دليل تصميم بر آن شد که تاکيد کمتري بر جنبه رقابتي اين جشن داشته باشيم البته اين به معني وجود نداشتن آن نيست.

او در پايان گفت: در اين دوره يک تنديس مختص صنف انيمشين نيز طراحي شده است و فکرهايي هم درباره شيوه اجراي آن داشته‌ايم که اميدواريم در پايان همه با يک حال خوب از جشن خارج شوند که البته همه اينها به شرايط اقتصادي ما وابسته است.اين صنف اولين سالي است که جشن مستقل انيميشن را برگزار مي‌کند و اميدواريم با توجه به شرايط معيشتي و اقتصادي که در آن قرار داريم لازم نباشد از منابع مالي ديگري مانند گرفتن اسپانسر استفاده کنيم.

محسن خان جهاني رييس جشن مستقل سينماي مستند ايران از پايان کار هيات انتخاب اين رويداد خبر داد و گفت: بزودي اسامي 36 فيلم راه يافته به مرحله رقابت نهايي؛ همزمان با رونمايي پوستر اين رويداد اعلام خواهد شد و داوران نيز طي چند روز آينده داوري‌ها را آغاز مي‌کنند.

به گفته‌ي وي؛ 31 مرداد ماه همزمان با عيد سعيد قربان جشن مستقل سينماي مستند ايران برگزار مي‌شود.

اين مستندساز با بيان اينکه مکان برگزاري اين رويداد و چگونگي برگزاري با توجه به شرايط اقتصادي که امسال صنوف سينمايي و به طبع آن جامعه دارد، بزودي مشخص خواهد شد، در عين حال گفت: در تلاش هستيم با وجود کمبود منابع مالي جشني در خور اهالي سينماي مستند برگزار کنيم.

رييس جشن مستقل سينماي مستند ايران از تلاش براي گردهمايي همه‌ي اهالي سينماي مستند در اين جشن خبر داد و جزييات چگونگي برگزاري اين رويداد را به بعد موکول کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان