تاریخ 1397/05/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره برو جستجو جستجوی پیشرفته  
ادارات کل آموزش فني و حرفه‌اي و زندان‌هاي استان سمنان تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند

سرويس خبر

تفاهم‌نامه همکاري ادارات کل آموزش فني و حرفه‌اي و زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي استان سمنان با هدف توانمندسازي و کمک به اشتغال زندانيان و خانواده آنان توسط مديران کل اين دو دستگاه در اردوگاه حرفه‌آموزي و کاردرماني استان امضا و مبادله شد.

به گزارش روابط عمومي زندان‌هاي استان سمنان، به مناسبت هفته ملي مهارت، فاطمه منصوري مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي استان و هيات همراه با حضور در اردوگاه حرفه‌آموزي و کاردرماني سمنان به همراه محمود باهنر مديرکل زندان‌هاي استان از کارگاه‌هاي اشتغال و کلاس‌هاي حرفه‌آموزي بازديد کردند.

در بخشي از اين بازديد، تفاهم‌نامه همکاري دو دستگاه در راستاي ارايه آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي کاربردي متناسب با بازار براي زندانيان و همچنين دوره‌هاي آموزشي با رويکرد مشاغل خانگي ويژه همسران و فرزندان زندانيان در سال 1397 توسط مديران کل دو اداره منعقد و مبادله شد.

در راستاي اين تفاهم‌نامه اداره کل آموزش فني و حرفه‌اي استان سمنان متعهد شده در خصوص برگزاري دوره‌هاي حرفه‌آموزي، ارئه مشاوره کارشناسي به مسئولين زندان‌ها درخصوص بهسازي فضاهاي آموزشي، تجهيز کارگاه‌هاي مستقر در زندان‌ها، تهيه تقويم آموزشي، برگزاري دوره‌هاي کارآفريني و بازاريابي براي زندانيان و خانواده آنان و صدور گواهينامه الکترونيکي مددجويان قبول شده اقدام نمايد.

همچنين تعهد اداره کل زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي استان نيز در خصوص تامين فضاي مناسب آموزشي، نيازسنجي آموزشي زندانيان با در نظر گرفتن استعداد کارآموزان و بازارمحور بودن رشته‌ها، رهگيري اشتغال کارآموزان زندان‌ها پس از آزادي و بررسي ميزان تاثير دوره‌هاي آموزشي مهارتي و نظارت بر حسن انجام دوره‌ها از ديگر موضوعات اين تفاهم‌نامه است.

دو دستگاه در اين تفاهم‌نامه متعهد شده‌اند مشترکا نسبت به مطالعه و امکان‌سنجي براي ايجاد مرکز ثابت در برخي از زندان‌هاي استان، برنامه‌ريزي دوره‌ها و تعامل روابط عمومي‌هاي دو اداره کل جهت آگاهي‌رساني به آحاد جامعه اقدام نمايند.

در نشست امضاي تفاهم‌نامه همکاري بين دو دستگاه، باهنر مديرکل زندان‌هاي استان ضمن عرض تبريک به مسئولين اداره کل آموزش فني و حرفه‌اي به مناسبت فرارسيدن هفته ملي مهارت ابراز کرد: اجراي برنامه‌هاي حرفه‌آموزي در زندان‌ها علاوه بر آثار مثبتي که در کاهش آسيب‌ها و امکان ايجاد زمينه اشتغال زندانيان پس از آزادي دارد، فرصت مناسبي براي پيشبرد اهداف اداره کل آموزش فني و حرفه‌اي در ارتقاي مهارت افراد جامعه است. وي با بيان اين نکته که اکثر کساني که به واسطه ارتکاب جرم وارد زندان‌ها مي‌شوند افراد آسيب ديده‌اي هستند که هيچ مهارت شغلي ندارند گفت: مدتي که اين افراد در زندان اقامت دارند، فرصت مناسبي براي اجراي برنامه‌هاي حرفه‌آموزي و اصلاحي و فراهم آوردن زمينه بازگشت آنان به جامعه و چرخه اقتصاد است.

مديرکل زندان‌هاي استان سمنان با اشاره به اهميت برگزاري دوره‌هاي آموزش فني و حرفه‌اي براي خانواده زندانيان، خواستار همکاري هرچه بيشتر انجمن حمايت زندانيان و مرکز آموزش فني و حرفه‌اي در سطح شهرستان‌ها براي معرفي و آموزش همسران و فرزندان زندانيان شد.

وي درخصوص ايجاد هنرستان کار و دانش در اردوگاه حرفه‌آموزي از طريق همکاري با آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: با شروع به‌کار اين مرکز تحصيلي، زندانيان در کنار آموزش فني و حرفه‌اي، کلاس‌هاي نظري را طي مي‌کنند و همزمان مهارت و سواد آنان ارتقا مي‌يابد که اين امر مي‌تواند به شاخص‌هاي توسعه استان نيز کمک نمايد.

باهنر همچنين با قدراني از مسئولان و مربيان فني و حرفه‌اي استان از برگزاري مراسم‌هاي جداگانه در سطح زندان‌هاي استان به منظور تقدير از مربيان و مددجويان کارآموز در هفته آتي خبر داد.

فاطمه منصوري مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي استان نيز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستاي ترويج فرهنگ مهارت‌آموزي در سطح جامعه ابراز کرد: هدف ما گسترش نهضت مهارت‌آموزي در جامعه است، لذا آموزش زندانيان به‌عنوان بخشي از شهروندان که نياز به توانمندسازي و بازگشت به اجتماع دارند يکي از اولويت‌هاي اداره کل آموزش فني و حرفه‌اي به‌شمار مي‌رود.

وي بر ضرورت مطابقت رشته‌هاي آموزشي زندان‌ها با نياز بازار کار تاکيد کرد و گفت: از طريق نيازسنجي و ايجاد باور تغيير در زندانيان و خانواده آنان، انشاءالله شاهد نتايج محسوس اقدامات مشترک دو دستگاه خواهيم بود.

مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي استان سمنان مشاکرت خيرين مهارت‌آموزي را در حوزه آموزش خانواده زندانيان را مهم دانست و اظهار کرد: اساسنامه «مجمع خيرين مهارت و اشتغال» در دست تدوين است و پس از تشکيل اين مجمع، خيرين به طور منسجم و جدي‌تر وارد حوزه مهارت‌آموزي خواهند شد و ما با کمک خيرين مي‌توانيم زمينه آموزش خانواده زندانيان در بخش مشاغل خانگي و ارائه محصولات توليدي آنها به بازار را فراهم کنيم.منصوري در پايان با اشاره به انتقال موفق چند کارگاه حرفه‌آموزي و اشتغال در اردوگاه حرفه‌آموزي و کاردرماني، در خصوص استقرار و تجهيز يک مرکز ثابت آموزش فني و حرفه‌اي در اين اردوگاه قول مساعدت داد.

شايان ذکر است در اين نشست حجت‌الاسلام حسينعلي قدرتي معاون اصلاح و تربيت،‌هادي دهرويه رييس اشتغال و حرفه‌آموزي زندان‌هاي استان، حسن کريم‌کشته سرپرست اردوگاه حرفه‌آموزي و کاردرماني، شاهوراني مديرعامل انجمن حمايت زندانيان سمنان و سيدحسين شاهچراغ، معاون آموزش، پژوهش اداره کل فني و حرفه‌اي استان، قاسميان رئيس مرکز آموزش فني و حرفه‌اي شهرستان سمنان، خانم قهرمان‌فرد رييس اداره آموزش، پارسا کارشناس آموزش و خانم قدمي مسئول روابط عمومي آموزش فني و حرفه‌اي استان نيز حضور داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان